Nil Akan Palacios

Nil Akan Palacios

Mail: [email protected]

Yaşantından memnun musun?

Değerli Dostlarım,

Yaşam dediğimiz yolculuğa o kadar çok şey sığdırıyoruz ki bazen şaşıp kalıyorum. Sabah ile akşam arasındaki zaman göz açıp kapatıncaya kadar geçiveriyor.

Peki hiç durup düşündünüz mü, bu hayat denilen yolculuktan ne kadar memnunsunuz? Değiştirmek istediğiniz tarafları var mı? Hadi gelin birlikte tespit edelim.

Bizim Profesyonel Koçluk’ta kullandığımız çok etkili bir araç var. İsmi Yaşam Çarkı. Yaşamınızdan aldığınız tadı etkileyen 8 konu var bu çarkta. Bu konular şöyle:

1. Kariyeriniz
2. Finansal durumunuz
3. Fiziksel yaşam alanlarınız (ev, ofis, okul, mahalle, şehir, ülke, vb)
4. Hobileriniz
5. Kişisel gelişiminiz
6. Aile/Arkadaşlarınız
7. Sevgiliniz/Eşiniz
8. Sağlık durumunuz

Bu konulara ekleme yapılabilir. Örneğin inanç durumunuz gibi. Ancak ben şimdilik yukarıdaki 8 konuya odaklanıyorum. Zira bu 8 konu yer yüzündeki her insanın yaşantısını etkileyen konular.

Gerçek şu ki insan bir bütün. Tek ve benzersiz bir varlık. Dolayısıyla yukarıdaki 8 konunun 8’i de tek bir bireyi etkilediği için konuları birbirinden ayırmak mümkün görünmüyor. Demem o ki, bu konulardan birinde parazit çıkarsa diğerlerinin de olumsuz etkilenme olasılığı yüksek. Bunun tersi de geçerli. Yani konulardan birinde gelişme göstermeye başladığınız vakit diğer konular da iyileşmeye başlıyor.

Şimdi sizi mini bir düşünme ödeviyle baş başa bırakayım.

Yukarıdaki 8 konu hakkındaki memnuniyetinizi 1 ile 10 arasında puanlayın lütfen. 1 en düşük, 10 en yüksek olacak şekilde. Bakalım hangi alanlarda memnuniyetiniz üst düzeyde iken hangi alanda kendinizi daha az iyi hissediyorsunuz? Bu konuda neler yapabilirsiniz?

Bu çalışmada bir Profesyonel Koç desteği isterseniz lütfen bana ulaşın. Birlikte keyifli ve keşiflerle dolu bir yolculuk yapabiliriz :)

“Yaşamın uzunluğu değil, nasıl yaşandığı önemlidir.”  Martin Luther King

Sağlıcakla,

Facebook Yorum

Yorum Yazın