Sait Köse

Sait Köse

Mail: [email protected]

VEBALİN AĞIRLIĞI

 

Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Sayın Bora Zor'un, Şahinbey İlçesinde iddiası yapılan Türkiye'nin ikinci büyük Camisi’nde çöken kalıp iskelesi ile ilgili "İKİNCİ DEĞİL,  EN BÜYÜK VEBAL" Manşet Haberi, 38 saat boyunca endişe ve dualarla sonucu beklerken yaşadıklarımı köşe yazıma aktarmama neden oldu.

Sosyal medyada "BU VEBAL ÖNCELİKLE SORUMLULARIN, SONRA DA SORUMLULARDAN HESAP SORMAYANLARIN OLACAKTIR" ifadesi ile bir çağrı yaptım.

Bu olayda,  hukuki, sosyal, ahlaki, dinsel, geleneksel tüm yönleri ile ilgililer üzerinde toplumsal tepkinin bir baskı oluşturması gerektiği inancındayım. Aksi halde, adına VEBAL dediğimiz; "Günah doğuracak ve insanı âhiret azâbına sürükleyecek olan ağır sorumluluğun" altında hepimiz kalacağız.

38 saat içinde gördüklerimin, duyduklarımın tepkisini, acı olay sonlanmadan önce ; “Bir İnş.Yük.Müh. eski bir Akademisyen olarak, beceriksizlik, basiretsizlik, organize olamama, yönetilememe v.b. olumsuzluklar anlamında söylenecek, isyan edilecek çok şey var" ifadesi ile paylaştım.

Bu anlamda herkes haddini (sınırını) bilerek, bu gün için hukuk önünde hesabını vermeli cezasını çekmeli, yapanın yaptığı yanına kar kalmamalı. İnancımıza göre ahirette de bu vebalin ağır sorumluluğunun suçunun azabını çekeceğine inanıyorum.

Bilimin egemenliğini, bilimin insanın emrinde olduğunu kabul etmeden ve bunun böyle olmasını istemeyenlerin yönettiği bir toplumda maalesef bir arpa boyu yol almanın zorluğu yaşadığımız bu olayda bir kez daha kendini gösterdi.

Umarım değişimin meşalesini, kaybettiğimiz Sevgili Meslektaşım İnş.Müh. Korkut Küçükcan yakmış olsun. Korkut için yaşarken de söylediğimiz, ailesi tarafından iyi yetiştirilmiş insani özellikleri olan, babası Yük.Mimar Kemal Küçükcan'ın öğrencisi, iyi bir Mühendisi, toplum olarak kaybettik.

Toprağı bol, mekanı Cennet olsun.

                                                                              M.Sait KÖSE

Facebook Yorum

Yorum Yazın