Orhan yalkın

Orhan yalkın

Mail: [email protected]

TTNET’İN KURNAZLIĞI

TTNET’İN KURNAZLIĞI

 

            Bir ticari işletmede aranılan ilk unsur, güvenilir olabilmesidir. Güvenilir olabilme demek, verilen sözün tutulması, ilişkilerde keser gibi değil testere gibi olunması, müşterinin velinimet olduğunun, onun söğüşlenen biri olmadığının bilinmesi gibi unsurların yer alması demektir.

 

            “Arap” kelimesinin ters taraftan okunduğunda “Para” olduğu bilinmeden, Lübnanlı bir firmaya, TTNET’i satılması, firmanın aldıktan sonra, TTNET’i teminat göstererek Türk bankalarından kredi alıp, TTNET’i yüzüstü bırakıp kaçması mı acaba abonelerden yasaya aykırı olarak paralar alınmasının sebebidir.

 

            Abonelerinden haksız para almalarına bir örnek vereyim:  

            Özellikle yaz aylarında yazlıklara taşınan sabit internet aboneleri, haklı olarak yazlıkta kalacakları süre kadar internet aboneliğini dondurmaktadırlar. Aradaki sözleşme gereği, durdurulan süre kadar taahhüt edilen süreye ekleme yapılmaktadır.

 

            TTNET A.Ş’nin internet bölümüne ait 444 0 375 numaralı telefonunu arayarak 01 Ekim 2019 tarihine kadar sabit internetimi dondurmak istediğimi söylemiştim. Dondurdular; ancak telefondaki muhatabım bayan, 36 lira ücret alacaklarını, bunu altışar lira olarak altı taksitte, faturaya yansıtacaklarını söylemişti.

            Telefondaki muhatabıma, her yıl aynı işlemi yaptığımı, şimdiye kadar böyle bir para talebiyle karşılaşmadığımı söyledimse de sonuç alamadım. Muhatabıma, bu paranın haksız olarak talep edildiğini, ancak 36 lirayı peşin ödeyeceğimi bildirmeme rağmen, taksitten başka bir yol olmadığı beyanında bulundular.

            TTNET bu paranın haksız olduğunu pek ala biliyor olmalı ki 36 lirayı peşin ödeyeceğimi bildirdiğim halde taksitlendirme yolunu seçmektedir.

            Mesele ayan beyan ortada. Aboneden 36 lira tek fatura ile tahsil edilmiş olsa, tüketici hakları ile ilgili kuruluşa başvurulup ret kararı alınacağı biliniyor. Bu amaçla 6 lira 6 taksitle alınınca abonenin, bu hakkı kullanmayacağı düşünülüyor olsa gerek.

           

            TTNET yetkilileri, bu şekil davranışlarla, abone kaybına uğrayacağını düşünmüyorlar mı? 36 lira önemli bir meblağ değil; ama işletmenin aleyhine bir tutumdur.

            Şahsen ben, sözleşme süresi dolunca TTNET’e bay bay diyeceğim.

 

                                                                             Orhan YALKIN                                                                                                                                          

Facebook Yorum

Yorum Yazın