Latif BAYHAN

Latif BAYHAN

Mail: [email protected]

Sosyal Medya ve Etkileri

Günümüzdeki internet 1950’li senelerdekinden biraz farklıdır. Bu konuya kısaca girmek istiyorum. 1950’lerde internet Arpanet ile başladı. Amaç kararlı ve güvenli bir haberleşme ağı kurulmasıydı. Askeri bir amacı ve yapısı vardı.

 

Asıl hikaye 1990 larda yağmurlu bir sonbahar günü İsviçreli bilim insanlarının CERN’ de bugün kullandığımız word wide web i yaratmasıyla başlamıştır.

 

 WWW değişik formatlardaki bilgiye bağlantılar sayesinde erişmemizi sağlayan internet ortamının bize sunduğu haberleşme protokollerinden birisidir. Bir yazı içinde yer alan linkler veya arama alanları vasıtası ile başka bilgileri çağırabilme olanağı tanır ve belki daha da önemli olanı bu içerikler teoride bağımsızdır.

 

Sosyal medya yada sosyal ağ, kişi ve kurumların internet üzerinde bilgi ve görüş paylaştıkları bir platformdur. Tek taraflı veya karşılıklı paylaşım yapılabilmektedir. Gerçek zamanlıda yapılabilmektedir.

 

Sosyal Network veya Medya kullanım alanları

  • Ticaret
  • Siyaset ve Toplumsal hareketler
  • Gasp
  • Akademik bilgi paylaşımı
  • Cinsellik
  • Diğer duyguların tatmini ( Turizm, Eğlence, Kumar, vs )

 

Mevcut teknolojimiz ve Sosyal medya ortamlarında yapılacak bir pazarlama işinin avantajları

●daha güçlü pazarlama enstrümanları

●daha geniş kapsamlı ve interaktif haberleşme

●ölçümleme, analiz ve daha hızlı reaksiyon

●Paylaşımın gücü.

 

Bu enstrümanlar ve teknoloji ile bir ürünün pazarlanması veya bir fikrin aşılanması diğer ortamlara göre çok daha başarılı olacaktır. Bu da sosyal medyanın inanılmaz yükselişinin sebeplerinden en önemlileridir.

 

Tüm bu nimetlerin insan eline geçtiğinde faydasından daha fazla zararlara sebep olması ise üzücüdür.

 

Pazarlamadan devam edelim. Pazarlama gücü yeni kurulmuş bir şirketin piyasaya sürmek istediği ürünü dakikalar içerisinde tüm dünyaya tanıtmasına olanak tanır.

 

 

Sosya Medya nın bir diğer gücü de cep telefonu ve tabletlerden geliyor. Cep telefonları kişisel eşyalarımızdandır ve kişiselleştirdiğimiz bu cihazlar üzerinden yapılan pazarlama televizyondakinden daha etkilidir.

 

Örneğin  benim facebook hesabımda yer alan bir arkadaşımı düşünelim.. Ürettiği sağlıklı temizlik ürünlerini facebook’ta paylaştığında bunu yadırgamam. Bana bu ürünü öneren veya tanıtan kim olduğunu bile umursamadığım bir pazarlamacı değil arkadaşımdır. Kendisi ile kişisel bir bağım vardır. Bu ürünü tanıtması beni rahatsız etmediği gibi inceleyeceğimdir de. Ve beğendiğimde hem kendim kullanacağım hem de sevdiğim  ve önemsediğim dostlarım, arkadaşlarımda bundan faydalansın diye hemen bu ürünü paylaşacağım. Dakikalar içerisinde arkadaşımın ürünü 10 binlerce kişinin hesabına düştü. Ertesi gün milyonları bulabilir. Radyo - TV bunlarla paylaşım yapamayız. Yayınlanır ve biter. Canlı tutmak için yoğun çaba harcanır. Sosyal medya ise canlıdır. Yıllar boyunca siz çaba harcamasınız bile yayılmaya devam eder.

 

Birkaç örnekte siyasetten ve toplumsal hareketlerden vermek istiyorum.

 

 

Arap baharı Facebook devrimi olarak da anılır. Tunus’taki bir işportacı polisle tartışıp kendini yakıyor ve sosyal medyada bunun paylaşılması üzerine ülke ayaklanıyor. Dahası Kuzey Afrika ve orta doğuya yayılıyor.

 

Ülkemizde Gezi Parkı veya Brezilya toplu taşıma zamlarını protesto ile başlayıp, ülke çapında hızla büyüyen olaylarda sosyal medyanın önemini küçümseyemeyiz. Hatta Protestocular arasında başka ülkelerde ve başka kıtalarda yaşamalarına rağmen bir dayanışmada oluşmuştur.

 

Belirtmek isterim ki teknik olarak Amerika’nın kontrolünde olmayan bir internet haberleşmesi neredeyse yoktur.

 

İnternetin bize sunduğu tüm haberleşme enstrümanlarının temelde üç amaca hizmet ettiğini düşünüyorum.

 

1-Sınırsız bilgiye sahip olmak.

2-Sosyal alışkanlıkları kontrol etmek.

3-Bu bilgi ve kontrolü avantaja dönüştürmek.

Facebook Yorum

Yorum Yazın