Sait Köse

Sait Köse

Mail: [email protected]

SORUMSUZLUKLARININ YANSIMASI

 

Akkent'te Türkiye'nin ikinci, Gaziantep'in en büyük cami inşaatında şartname koşullarına uyulmadan yapılan iş iskelesinin çökmesi sonucu hayatını kaybeden Meslek Şehidimiz İnş.Müh.Korkut Küçükcan ile ilgili Bilirkişi Raporu yayımlandı. Merhum meslektaşımız Korkut KÜÇÜKCAN’ı kaybettiğimiz Kaçak Yapı İnşaatında ihmaller zinciri ile ilgili bilirkişi raporunda ;

- Ruhsat ve projenin olmadığı,

- İskele ve donatının zayıf,

- Bu yükseklikte yapılması gereken İskelenin çelikten değil, ahşaptan imal edildiği,

- Ahşap Kalasların çürük olduğu,

- İskele ahşaplarını birleştiren Çivilerin paslı olduğu,

- İnşaat mahallinde bulunması gereken Uyarı levhalarının asılmamış olduğu,

- Hiç bir denetlemenin yapılmadığı saptamaları yapıldığı görülmektedir.

Olay esnasında görevde olan İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve İmar ve Şehircilik Daire Başkanı  hakkında açılan davaya esas olacak bilgileri içeren Rapor, A'dan Z'ye İhale Makamı olan Belediye yetkililerinin görevde asli kusurlu olduğunu  ortaya koymuştur. Savunma durumunda olan Belediye yetkililerinin savunmalarında, gerçeğe aykırı ve inkar yoluna baş vurarak, neredeyse Üstüne vazife olmayan bir işe müdahil olduğu nedeni ile Rahmetli Korkut Küçükcan'ı suçladığını hayretle görmekteyiz.

Gerçek sorumluların böylesi gerçek dışı beyanları Sorumsuzluklarının bir başka yansımasıdır. Kaldı ki bu gibi durumlarda Kurumun başındaki kişi, yetki ve sorumluluğa, irade sahibi olduğu nedenle kendisi baş sorumlu ve ayrıca suçlanması gereken kişidir.

Bu sözler, bazı okurlarımıza çok ağır gelebilir. Fakat bazı devlet görevlilerinde başarısız olma olasılığı yoktur. Ya başarılı olacak ve görevinizi yerine getireceksiniz ya da ölüm dahil her türlü sonuca katlanacaksınız.

Konu ile ilgili Belediye Başkanı ve ilgili birim çalışanları Hukukta aklansa da kamu vicdanında mahkum olmuştur. Bu olayda sorumluluğu olanlar, umarım her suçlu gibi ayrıca hak ettikleri maddi bir ceza ile de karşılaşırlar da, bu olumsuz örnekten alınacak dersle  her bireyin olumlu davranışına vesile olurlar.

Facebook Yorum

Yorum Yazın