Derya Sabuncu

Derya Sabuncu

Mail: [email protected]

ŞEHİT KOMANDO ER MURAT AKMAN...1996

Fedakârlığın destanını yazmış vu asker kardeşimizi kendi köşemde kaleme almak istedim. Hayatını okurken çok duygulandım. Vatanı için kendini unutan bir yiğidi,  ancak anısını ve kendisini paylaşarak minnettarane duygularımızı ifade edebiliriz  diye düşünüyorum...

Şüphesiz fedakârlık büyük bir fazilettir ve bu asalet ancak insanoğluna yakışır. Bu asaleti ziyadesiyle taşıyan şehidimiz, hayatından, imkânından, gençliğinden fedakârlık yapmış vatana nam bırakmıştır.

Vatan aşkı uğruna her şeyini verebilmek bu olsa gerek. İnsan böyle bir aşk karşısında dili lâl olup,  derin bir  sükuta kapılabiliyor.
Kendi nefsi, dünyevi  hevasatını unutup, sadece ve sadece sevdiği vatan uğruna cenk edenlerin  cennet-ü  âlâ da  elbette hayal bile edilemeyecek kadar büyük mükafatları   olacaktır... Bu sebepten ötürü selam olsun nefsinden feragat edip, gençliğini ve hayatını vatan için çürütenlere...!

Adını ve hikayesini tevafuk olarak  görmüş olduğum, tarihe bir mektupla muazzam bir not düşmüş şehidimiz...

Doğduğunda ailesi tarafından bir çöplüğe atılarak terkedilmiş ve çocuk esirgeme kurumunda büyümüş olan Murat Akman ne kadar istemese de 18 yaşına geldiğinde evi bildiği kurumdan ayrılmak zorunda kalmış. Ancak kurumda ki öğretmeniyle bağlantısını hiç koparmamış ve orada ki çocuklara yardımcı olabilmek için elinden geleni yapmıştır.
Askerlik görevini komando olarak yerine getirirken devletin kendisine bağladığı maaşını  çocukların ihtiyaçları için esirgeme  kurumuna  göndermeye başlamış .
Çıktıkları operasyonlar da hayati tehlikesi olması sebebiyle her operasyon öncesi son mektubu olabileceğini düşündüğü bir mektubunu birlikte büyüdüğü bir arkadaşına ulaştırılmak üzere bir asker arkadaşına emanet etmiş .
Murat Akman'ın geri dönmediği bir operasyon sonrası son mektubunu teslim ettiği arkadaşı mektubu verdiği adresteki arkadaşına ulaştırmış . Mektup arkadaşı tarafından Murat Akman'ın vasiyeti üzerine bir yayın kuruluşuna belirli bir meblağ karşılığı devredilmiş ve şehit askerin vasiyeti üzerine medya kuruluşunun ödediği para Murat'ın büyüdüğü çocuk esirgeme kurumuna bağışlanmış. Ve mektup gazete de yayınlanmıştır.

Murat Akman'ın şehit olması sonrası gazete de yayınlanan mektubun tam metni de şu şekilde;

Bu yazı bir komanda er mektubudur ve siz bu mektubu gazeteden okuyorsanız ölmüşüm demektir. Bir ailem olsaydı bu mektubu onlara yollamak isterdim ama yok.

Size koğuştaki ranzamdan yazıyorum. Şu an etrafımda Adana, Ağrı, Sivas, Edirne, Diyarbakır, Ankara, Antalya, İzmir, Urfa, Trabzon... Türkiye’nin dört bir yanından birbirini tanımayan ama birbirlerinin canını korumaya yemin etmiş bir sürü asker var. Birazdan operasyona gideceğiz. Tek dileğimiz kayıp vermeden geri gelmek.

İlerde ölürsem eğer diye bir mektup yazmak çok zor. Aklına getirmek istemez ya insan ölümü, hani her zaman bir umut vardır ya. Askerliğim bittikten sonra yırtıp atacaktım bu mektubu ama şu an okuyorsanız yırtamadım demektir. Zaten pek de kalem tutmaz elim. Silah tutmayı daha iyi bilirim. Sizi korumam için siz öğrettiniz silah tutmayı.

Tuhaf olan siz bu mektubu okurken ben neden öldüğümü bile bilmiyor olacağım. Ya bir mayına bastım ya da yediğim bir kaç kurşun. Bileniniz var mı ben nasıl öldüm?

Kışlada her televizyona bakışımda birbirinizi öldürdüğünüzü birbirinizin canını yaktığınızı gördüm. Müziğin sesini çok açtı diye komşusunu vuranlar. Gücü kadına yetenler. Cebindeki on lirası için adam vuranlar. Kız arkadaşına baktı diye alayını bıçaklayanlar.

Bileniniz var mı ben kimi korumak için öldüm?

Eti az pişti diye garsona çıkışan adam; sen rahat uyu diye kurşunlar başımın üstünden geçerken ben dağda her bulduğumu kesip yedim.

Arabasını solladılar diye levyesini kapıp arabadan inen adam, beni bir çöp bidonuna atıp giden anam; söylesene ben kimin için öldüm?

Yetimhanede ve askerde en güzel şeyin ekmeğini bölmek olduğunu öğrendik biz. Peki, size neyi bölmeyi öğrettiler?

Sizi önce Allah’a sonra birbirinize emanet ediyorum. Ben sizden razı oldum Allah da sizden razı olsun.

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın