Sait Köse

Sait Köse

Mail: [email protected]

Rotasız Yolculuk

  

Ülkelerde gökteki hava araçları,  denizlerdeki ulaşım araçları gibidir. Rotasız hava aracı, atmosferden yer çekimsiz alana belli bir hızla çıkabilirse tanımsız bir sonsuzluğa uzanır. Çıkamazsa yanarak sonu gelir. Rotasız deniz aracı karaya oturur.

Sadece rota yetmez. Hem rota hem de gidilecek hedef olmalıdır. Rotayı belirleyen faktör,  en kısa mesafedir. Ülkede yaşayanların geçmişten geleceğe rotası , Ortak akılla, aklın yolu ise bilimle, ilimle, hukukla, hakla, adaletle belirlenir.

Bu, toplumun  geleceği bir arada yaşama istenci ile ortak olarak birlikte inşa etmekten geçer. Bunun için görev üstlenenlere  ve yönetime katkı koyanlara önemli sorumluluklar düşmektedir.

Victor Hugo'nun dediği gibi; Kimse dalgalarla nasıl boğuştuğuna değil, gemiyi limana getirip getirmediğinle ilgilenir. Vatandaşların yaşamında Sosyal Devlet anlayışı, yönetenlerin liyakat sahibi, irade sahibi olması ile ilgilidir.

En küçük işletmenin kasasını emanet etmeyeceğiniz birine Ülkenin Maliyesini, Bilir gibi yapıp dünyadan bihaber olanlara Sağlık, Güvenlik, Eğitimi teslim ettiniz mi… Maazallah sağlığınızı, güvenliğinizi kaybedip cahil kalmanın rotasında yol almaya başlamışsınız demektir.

Limanı zor görür karaya oturursunuz ve gemiyi  batırırsınız. Hele yol yordam bilen, elini uzatacak birilerini de çeşitli kumpaslarla susturmuşsanız vay ki vay... Ben böyle bir gemide yolculuk etmek istemiyorum diyorsanız kaptanı da, miçoyu da sorgulayacaksınız.

Biz, 19 Mayıs 'ta  Samsun'a  giden Bandırma Vapuru’nun yolcularıyız. Uşak Osmanlı gibi Emperyalist İngiliz'in gemisi ile Ülkesini satıp kaçanlardan olmadık. Çok badireler atlattık. Ancak  dün olduğu gibi bu günden sonsuza kadar hizmet verecek, yolumuzu doğru rotada devam ettirecek,  Çağdaş Ülkeler hedefine ulaştıracak liyakat sahiplerinin var olduğunu geç kalmadan, henüz iş işten geçmeden görme vakti geldi...

Henüz iş işten geçmeden...

Facebook Yorum

Yorum Yazın