Selahattin VURAL

Selahattin VURAL

Mail: [email protected]

Ne yapmalı, ne yapmamalı?

Artık mesele virüsün insanlarda yayılmasını engelleme değildir.Covit19 bir pandemi. Yani tüm dünyayı etkisi altına aldı.Yapılan modellemelere göre nüfusun üçte ikisi bu hastalığa yakalanacak.Yüzde  sekseni hafif atlatacak.Yüzde yirmisi tıbbi yardıma ihtiyaç duyacak. Yüzde altısı yoğun bakıma ihtiyaç duyacak.

Mesele yayılma hızını düşürmektir. Eğer doğal yayılmasına bırakılırsa bu sağlık sisteminin aşırı yüklenmesine  ve sağlık çalışanlarının çaresiz kalmasına neden olacaktır.Böyle bir şeye hiçbir dünya devletinin sağlık alt yapısı dayanamaz. İtalya’da olanlar görüldü. Eğer siz sosyal izolasyona uyar ve hijyen tedbirlerine dikkat ederseniz virüsün yayılma hızını düşürebiliriz. Yayılma eğrisini zamana yayabilirsek ancak bu şekilde içimizde bu hastalığı ağır geçireceklere yetecek yoğun bakım yatağı ve solunum destek cihazı bulabiliriz. Yoksa İtalyanlar gibi hasta seçmek yani kimin ölüp kimin kalacağına karar vermek zorunda kalırız.

Bu bir mevsimsel grip salgını değil. Aralık ayında Acil önlerini düşünün. Ne kadar kalabalık olduğunu anlatmaya gerek yok.Bu hastalık çok daha ağır geçme potansiyeline sahip.O yüzden sosyal teması kesip,el hijyenine uymamız lazım.

Covit 19 salgını ile ilgili yapılması gereken ilk tedbir sosyal izolasyon ve el hijyenine özen gösterilmesi. El dezenfektanları şart değil.Su yoksa veya su sabunla yapılan mekanik temizliğe destek olarak yararlı.Maske,eldiven normal insanlar için faydadan çok zarar getirebilir.Çünkü alışık olmadığınız maske daha çok yüzünüze temas etmenize,eldiven mikropların elinizde daha fazla canlı kalmasına neden olabilir.

Kimler maske kullansın?

Direk hastayla temas şüphesi olanlar ve sağlık profesyonelleri.Herkesin maskeli olduğu bir ortama girdiğinizde kendini savunmasız hissetmeniz normal.Ancak mikroplar havada asılı değil ve siz mikrobu biri yüzünüze hapşırmadığı sürece elleriniz vasıtasıyla alacaksınız.

Evinde kal. Ellerini temiz tut.

Facebook Yorum

Yorum Yazın