Nil Akan Palacios

Nil Akan Palacios

Mail: [email protected]

Koçluk sizi nereye götürür? / Tahammüle karşılık hayaller

Değerli Dostlar,

Tahammülle geçen bir hayat mı yaşıyorsunuz? Yoksa hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir hayat mı?

Koçluk okulunun ilk günü bu soruyla başladı. Sarsıcı bir soru...

Koçluk sürecinin 3 katmanı var. Bu katmanları iç içe geçmiş üç adet üçgen olarak hayal edin. En içteki, yani koçluk sürecinin merkezindeki üçgen koçluk alan bireyle ilgili. Koçluk süreci bireyin FARKINDALIĞINI ve ÖZGÜVENİNİ arttırarak kendisi için en doğru olacak SEÇİMİ yapabilmesini hedefliyor. En içteki bu üçgen, yani koçluk alan birey, koçluk sürecinin can damarı.

İçerideki ikinci üçgen koçluk sürecini ifade ediyor. Profesyonel Koç, birey ile kurduğu güvene dayalı İLİŞKİ ve bireyle periyodik olarak yaptığı GÖRÜŞMELERLE koçluk sürecini yönetiyor.

En dıştaki üçüncü üçgen ise koçluk sürecinin amacı. Koçluk sürecinin amacı; koçluk alan bireyin ÖĞRENME yolculuğunu perçinlemesini sağlayarak en üst düzeyde PERFORMANS göstermesini ve yaşamdan aldığı DOYUMU arttırmak. Burada performans ibaresine netlik getirmek isterim. Buradaki performans koçluk alan bireyin yöneticisinin bireye biçtiği başarı kriterleri veya bireyin ailesinin bireyden beklentileri DEĞİL. Buradaki performans, bireyin yaşam denilen sahnede kendisine biçtiği başarı kriteri. Bunun üzerinde biraz düşünün lütfen. Sizin kendinize bu yaşamda biçtiğiniz başarı kriteri nedir?

Yazımın başındaki soruya dönecek olursak. Tahammülle geçen bir hayat mı yaşıyorsunuz? Yoksa hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz bir hayat mı? Bugün yaşamda bulunduğunuz nokta, bundan 10-20 yıl önce kurduğunuz hayallerin bir ürünü. Çünkü hayatınızı evirme gücü sadece ve sadece sizin elinizde ve seçimlerinizi hayallerinizi gerçekleştirecek biçimde yaptınız ve bugüne ulaştınız. Hayalleri gerçekleştirmenin yolları ile ilgili yazdığım detaylı yazıma lütfen tekrar göz atınız.

Peki bugün yaşadığımız hayat bir zamanlar hayalini kurduğumuz hayat idiyse neden kendimizi zaman zaman cendereye girmiş, bunalmış ve yaşama tahammül ederken buluyoruz? Cevabı değerlerimizi ne kadar onore ettiğimizde saklı. Doğduğumuzda hepimizin sonsuz sayıda değeri var. Sevgi, saygı, öğrenme, seyahat, özgürlük, merak, güven duymak, vb. Her birimiz bu ve bunun gibi birçok değerle doğuyoruz. Karakterimizin ve çevremizin yönlendirmesiyle zaman içinde bu değerlerden bize daha çok hitap edenleri daha çok ön plana çıkartıp parlatıyoruz. Bunlar bizim  “güçlü yönlerimiz”  haline geliyor. Örneğin biri için yaşamda  “sevgi”  en önemli değer iken diğeri için  “özgürlük”  daha ehemmiyetli olabiliyor. Değerlerimizi onore ettiğimiz sürece yaşamda huzur duyuyor, dingin oluyoruz.

Ancak öyle bir zaman geliyor ki bizim için neyin değerli olduğu sorusunun yanıtını bilemez hale geliyoruz. Yaşam koşturmacasında, çevrenin etkilemesiyle ve daha birçok çeldiriciden dolayı kendi sevdiğimiz, değer verdiğimiz özelliklerimizi bir yana bırakıyor ve bizi beslemeyen, tabiri caizse başkasının olan değerlerin arkasından koşar buluyoruz kendimizi. İşte bu noktada yaşamda doyum boyutundan çıkıp tahammül boyutuna geçiyoruz. Kaçınıza şu cümleler tanıdık geliyor?

“Hele bu kış geçsin de önümüzdeki kış kendi hobilerime odaklanacağım.”

veya

“Sanata aşığım, sanatla ilgili bir meslek edinmek istiyorum. Ancak babam sanatta para kazanamayacağımı, mühendis veya doktor olmam gerektiğini söyledi.”

Bu ve benzeri cümleleri takiben yaptığımız seçimlerle farkında olmadan, adım adım değerlerimizden, bizi eşsiz kılan özelliklerimizden uzaklaşıyor ve herkesleşiyoruz. İşte bu noktada tahammül ederek yaşadığınız hayatınız başlıyor.

Koçluk sürecinin amacı size tekrar sizin için önemli olan değerleri hatırlatmak ve onlara sımsıkı sarılmanızı sağlamak. Yukarıda da bahsettiğim gibi, koçluk sürecinin merkezinde siz varsınız. Ne zamanki tahammülle yaşadığınız günlerin içinde kaybolduğunuzu ve mutsuzlaştığınızı hissetmeye başladınız, lütfen güvendiğiniz bir Profesyonel Koç ile bağlantıya geçin. Siz değişiminizin sorumluluğunu üstlenmeye hazır olduğunuz vakit koçluk süreci sizin tekrar doyumlu bir yaşama yelken açmanızı sağlayacaktır.

“Hiç kimse sizin izniniz olmadan size kendinizi değersiz hissettiremez.”
                                Eleanor Roosevelt
Sağlıcakla,

Facebook Yorum

Yorum Yazın