Nil Akan Palacios

Nil Akan Palacios

Mail: [email protected]

Kendinizle iyi bir ilişkiniz var mı?

Değerli Dostlarım,

Günümüzde network’ün, yani insanlarla olan ilişkilerimizin önemi büyük. Network, düştüğümüz zaman yere çakılmamızı engelleyecek bir ağ gibi. Hani sirklerde olur ya. Cambaz ip üzerinde yürür, hoplar, atlar, zıplar. Ancak bilir ki olur da düşerse altındaki ağ kendisini zemine çakılmaktan koruyacaktır. Bunun verdiği güvenle daha da yükseğe zıplayacak cesareti bulur. Yaşamın da bir sirk olduğunu düşünürsek insanlarla olan ilişkilerimiz ihtiyaç durumunda altımızdaki ağ görevini görecektir.

Peki insanlarla iyi ilişki kurmanın yolu nedir? Neden bazı insanlar çok seviliyor da bazıları pek rağbet görmüyor?

Bu soruya birçok cevap geldiğini duyar gibiyim. Empati yeteneği olanlar daha çok sevilir, iyi iletişimciler daha popülerdir, kendi çıkarları yerine toplumun çıkarlarını ön planda tutanlar tercih sebebidir gibi.

Benim bu soruya farklı bir cevabım var. Kanımca en isabetli cevabı buldum: Toplum tarafından en sevilen, en geniş ilişki ağı olan kişiler, öncelikle kendileriyle iyi bir ilişki içinde olan kişilerdir. Kilit nokta, kendini sevmekten geçiyor.

İnsan doğasının matematiği içeriden dışarıya doğru çalışıyor. Hepimiz doğduğumuzda özümüzde sonsuz sayıda değerle birlikte dünyaya geliyoruz. Örneğin çalışkanlık, özgürlük, iletişim, sevgi, değerli hissetmek, güven, şifacılık, vb değerler. Her birimiz, karakterimize ve içinde bulunduğumuz koşullara göre bu sonsuz sayıda değerden bazılarını ön plana çıkartıyoruz. Bunlar bizim güçlü yanlarımıza dönüşüyor. En değer verdiğimiz güçlü yanlarımızı ne kadar parlatırsak biz de yaşamda o kadar parlıyoruz ve etrafımıza saçtığımız ışığı kuvvetlendiriyoruz. İçimizden, özümüzden yayılan ışığı ne kadar parlatır ve ne kadar güçlendirirsek çevremizdeki insanların bizden sağlayacağı fayda ve edineceği öğrenim o kadar artıyor.

İnsanlar, birlikte olmaktan hoşlanacakları ve fayda edinebilecekleri kişilerle vakit geçirmek isterler. Çünkü insanoğlu anlam arayan bir varlıktır. Öğrendikçe, farkındalığı arttıkça kendini iyi hisseder, güçlenir, özüne olan inancı artar.

İçinizdeki değeri parlatın. Öyle bir parlatın ki etrafınızdakilere ışık olsun. Etrafınızdakiler bu ışıkla kendilerinde gizli kalmış konuların farkına varsınlar ve özlerindeki cevherin, kendi değerlerinin farkına varsınlar. Network’ünüzü güçlendirecek en önemli aracınız, kendinize olan sevginizin etrafınıza yayacağı ışıktır.

“Kendini sevmek diğer tüm sevgilerin başlangıcıdır.”  Osho

Sevgiyle,

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın