Nil Akan Palacios

Nil Akan Palacios

Mail: [email protected]

İnsanın matematiği içeriden dışarıya çalışıyor 

İnsanın matematiği içeriden dışarıya çalışıyor


Sevgili Dostlarım,

İnsan doğasının matematiğinden konuşmaya devam ediyoruz. Bu karmaşık, bir o kadar da güzel sürprizlerle dolu denklemin en önemli bilinmeyini, denklemin içeriden dışarıya doğru çalıştığı gerçeği.

Profesyonel koçluk verdiğim müşterilerimin tamamı, görüşmeye geldiklerinde ekseriyetle “dışarıdan” konular getiriyorlar. Yani kendilerinin dışında olan bitene endeksli geliyorlar. Örneğin;

“Daha çok para kazanmak istiyorum. Ne yapmalıyım?”

Veya

“Kendi işimi kurmanın yolunu bulmak istiyorum.”

Veya

“Ailemin geleceğini güvence altına almak istiyorum. Nasıl yapabilirim?”

Veya

“TOEFL sınavını geçemiyorum. Ne yapabilirim?”

Bu ve benzeri tüm konular, yaşamdaki hedeflerini gerçekleştirebilmeleri adına müşterilerim için değerli ve ehemmiyetli. Ancak koçluk sürecinin müşterilerime hizmet etmesi için ben bu buzdağının üzerinde duran konuların ardındakini duymak istiyorum.

Yukarıdaki konulardan ilkini ele alalım. “Daha çok para kazanmak istiyorum.” Para, hepimiz için dış bir referans. Maddesel dünyada kullandığımız ticari bir araç. Benim için önemli olan müşterimin para ile neye ulaşmaya çalıştığı. Bu soruyu sorduğumda buzdağının altını görebilmeye başlıyoruz. Para olgusunun yarattığı belirsizlik ve sis dağılıyor, ortam berraklaşıyor. Örneğin kendimden örnek vereyim. Para, herkes gibi, benim için de önemli. Çünkü bana seyahat, eğitim, öğrenim gibi önem verdiğim alanlarda özgürlük sağlıyor. Özgürlük benim en önemli değerim diyebilirim.

Sizin için paranın anlamı nedir? Para ile yaşamınızda neyi mümkün kılmayı arzuluyorsunuz?

Diğer konuya bakalım.
“Ailemin geleceğini güvence altına almak istiyorum? Nasıl yapabilirim?”

Bu konu da bana sıkça geliyor. Burada merak ettiğim ise “aile” ve “gelecek“ olgularının müşterim için ne ifade ettiği. Yine kendimden örnek verecek olursam; “aile“ benim yaşamımda sevgi, şefkat, birliktelik, merhamet, takım çalışması gibi birçok önemli değerimi onore ediyor. Dolayısıyla benim için kritik önemde. “Gelecek”e yüklediğim anlam ise değişim, heyecan, yenilik, bereket. İşte, buzdağının altı daha görünür şekle geldi.

Sizin aile olgusuna yüklediğiniz anlam nedir? Gelecekte neyin sizin için mümkün olmasını istiyorsunuz?

Derin mevzular...

Diyeceğim o ki; hepimizin matematiği içeriden dışarıya doğru çalışıyor. Mutluysanız da içeriden, mutsuzsanız da içeriden kaynaklı.

Zihnimizdeki olumsuz ve mesnetsiz varsayımlarla dolu düşüncelerimize kendimizi fazlaca kaptırdığımızda yaşamımızdaki her şeyin bir takım dış referanslara bağlı olduğu yanılgısına düşeriz. Deriz ki;

“Daha fazla param olsa benden mutlusu olmaz!”

Veya

“Eşim yüzünden istediğim hiçbir şeyi yapamadım. Hiç destek olmadı.”

Halbuki mesele içeride.

Mutluluğunuz veya mutsuzluğunuz daha fazla parada veya daha iyi bir eşte değil. Sizde. İçinizde. Seçimlerinizde.

“İnsanlar dünyanın düzenli ve güvenli bir yer olması için yıllarca çalıştılar. Ama hiç kimse bunun ne kadar sıkıcı olabileceğinin farkında değildi.” Chuck Palahniuk

Sevgiyle,

Facebook Yorum

Yorum Yazın