Sait Köse

Sait Köse

Mail: [email protected]

EGEMENLİK

Toplumdaki kötülüklerin, haksızlıkların ve yolsuzlukların sorumlusu olarak sadece yöneticileri ve aydınları görmek yanlıştır. Kötü gidişattan herkes sorumludur. Zira toplum, yöneteni ve yönetileni ile bir bütündür. Herkesin kötü gidişin sorumlusu olduğu anlayışında kötüyü değiştirme sorumluluğu kim tarafından yerine getirilecektir. Soru da, sorun da buradadır.

Kötü kim ve ne? Bunu değiştirecek olan kim? İlahi adalete sığınmayıp, sonraya bırakmadan, bunu irdeleyen, yorumlayan ve çözümü üretecek olanda yine bizlerin kolektif aklı olacaktır. İşin özü bu..

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK; Benim söylediklerimle, bilimin söyledikleri arasında tereddüt ederseniz bilimin söylediklerine itibar edin demiştir. Burada temel anlayışın bilimselliktir. Allah, ipoteğe vermememiz gereken aklı, kullanalım diye insanı yaratırken birlikte yaratmıştır. Kötü yönetimi kaderle ilişkilendirip, bağlayan bir anlayışın kabulcülüğü her türlü kötünün ve kötülüğün toplumsal olarak başımıza gelmesine neden oluyorsa, akıl ve bilim burada devreye girecek ve doğru yol bulunacaktır.

Yine Atatürk'ün yol gösterici sözü ile ; "Kaderini, kendini zincire vuran şahıslara terk eden milletler,o şahısların keyif ve emellerine oyuncak olmaya karar vermiş, razı olmuş sayılırlar."

İşte bu koşullarda Millet, iradesini, kayıtsız, şartsız egemenlik hakkının kullanımını, ilgili organlar yerine isim ve makamı ne olursa olsun bir şahıs ve makama bırakmamalıdır.Kaldı ki, bu şahıs, eğitimi,diploması, kimliği açık  olmayan, milli egemenliğin kayıtsız,şartsız milletindir anlayışını içinde taşımayan, gerektiğinde emperyalizmle işbirliği yapmaktan çekinmeyen gizemli "alçak" ise gelecekte  insanlığın hafızasında lanetlenerek yer almış olacaktır.

Halbuki, insanlar yöneten de olsa, yönetilende olsa şerefle bitirmeleri gereken bir yaşamı sürdürmelidir.

Örnek alacağımız, yolundan gidebileceğimiz geçmişte şanlı, şerefli isimlerle dolu tarihimizin bu günleri bize bir kez daha hatırlatmalıdır ki bu ülke kolay kurulmadı. 22 gün ve gece süren Sakarya Meydan Muhaberesi ile,Dünyanın en uzun meydan muharebesinin şehitlerini, gazilerini bir kez daha Rahmet ve minnetle andığımız ve kıymetini bilmemiz gereken bu günler, rehberimiz olmalıdır.

                                                                                                      M.Sait KÖSE

Facebook Yorum

Yorum Yazın