Nejat Güneri

Nejat Güneri

Mail: [email protected]

DÜNÜ YAŞAMAK

 

Durup dururken tarihini dahi hatırlamadığım bir yazı ilişti gözüme. Belki 25-30 sene önce yazdığım bir yazı, hatırlamıyorum.

Dünde neler yaşanmış?

Aynen aktarıyorum…

“Lütfen beni geri kafalılıkla, bu asrın insanı olmamakla suçlamayın…

Zaten bizim kuşağın yazgısı. Ne tam demokrat olabildik… Ne tam aydın… Ne de tam dinci…

Peki, ne olduk? Hiç! Bu üçgenin ortasında serseri bir mayın gibi bir o çizgiye, bir bu çizgiye vurup duruyoruz, o kadar.

Geçenlerde bir gazetede hayretler içinde ağzım bir karış açık bir yazı okudum…

Belki siz saygı değer okurlarım: ‘Yahu şimdi yazmaya konu dahi edilmeyecek, bu kadar basit bir şeyi ele alıp işlemenin, zaman kayıp etmenin ne âlemi var? Memleket enflasyon canavarının elinde küçük bir çintik taşı gibi oynanıp kururken…  ‘Falanca partinin bu ülke yönetimine gelmemesi için göğsümü siper edeceğim’ diyenlerin, şimdi o partinin sultasına girip nasıl çığırtkanlığını yaptığını yazmak dururken diyeceksiniz! Çok haklısınız.

Ama ben bu konuları, bizler ‘birer yazı ustasıyız’ diye ayaklarını güm güm yere vuran yazı ustalarımıza bırakmayı yeğliyorum.

Sen bu ülkenin herhangi bir kentinde, kasabasında veyahutta her hangi bir köyünde dünyaya gel… Anan-baban seni bu ülkenin n imetleriyle beslesin, büyütsün. Okutsun… Nereye kadar okudun, bilmiyorum. Zaten önemli de değil…

Ve bu ülkenin tükenmeyen Allah vergisi nimetlerini ye-iç, havasını solu, geliş, serpil, güzelleş…

Artıklarınla kirlet!

Gün gelsin bir güzellik yarışmasına katıl. Türkiye güzeli seçil… Ufkun açılsın… Avrupa… Sonra Amerika.

Ne hoş…

Vakti gelsin senin gibi bu ülkenin nimetlerinden istifade ederek büyümüş, okumuş ve de mimar olmuş bir delikanlıyla(!) evlen.

Şimdi geldik zurnanın zırt dediği yere:

Gazetedeki resim alt yazısını aynen alıyorum.

“Defne Samyeli planlarında bir deşiklik yaparak doğum öncesi çalışmalarına ara vermeme kararını değiştirdi. Doğum yapmak için ABD’yi seçen Defne ile eşi tüm hazırlıklarını tamamladılar. Amerika’ya gittiler.”

Bu ülkenin bütün nimetlerinden yararlanarak okuyup bir yerlere geldiniz.

Bu ülkede senede iki dini bayramımızı kutlayıp; Kurban Bayramında kurban etinden, Ramazan Bayramında şeker, lokum, kurabiye, baklava yiyerek kutladınız.

Şimdi evliliğinizi ürünü olan çocuğun doğum zamanı yaklaşmışmış… Neymiş efendim doğum için mutlu anne adayı Amerika’yı seçmiş! Ve doğum Amerika da olacakmış!

Neden?

Çocuk Amerikan vatandaşı olsu diye…

Bu ulusun bir ferdi olmaktan utanıyorsanız yedikleriniz içtikleriz burnunuzdan gelir inşallah…

Bu MÜBAREK TOPRAKLARA, bu vefakâr insanların arasına geri dönmeyin!

Çifte pasaporta saygımız ayrı…”

Yıllar yıllar önce yazılmış bir yazı, ne tuhaf değil mi?

Facebook Yorum

Yorum Yazın