Nil Akan Palacios

Nil Akan Palacios

Mail: [email protected]

Değişime karar verirken kullandığımız 8 perspektif

Değerli Dostlarım,

Bir önceki yazımda, insanın değişime nasıl karar verdiğini irdeledik. Arkasında basit bir kar-zarar hesabı var. Değişim kişiye pahalıya patlayacaksa kişi konfor alanında kalmayı seçiyor. Değişim kişiye dipte kar bırakacaksa, kişi değişmeyi seçiyor. Peki bu seçimi yaparken hangi araçları kullanıyor?

Biz koçlukta bu yönteme “Seçim Çarkı” diyoruz. Bu çarkta bireyin değişim esnasında kullanabileceği 8 perspektif var. Bunlar şöyle:

1. Geçmiş deneyimler
2. Değerler
3. Hayal gücü
4. İlahi irade
5. Duygular
6. Mantık
7. Uzman fikri almak
8. Sezgi

Bizim koçlar olarak amacımız, koçluk alan bireyin bu 8 perspektifi dengeli şekilde kullanması için alan açmak.

Hadi gelin sizinle küçük bir deneme yapalım.

Geçmişte aldığınız iyi bir kararı düşünün. Bu kararı verirken yukarıdaki 8 perspektiften hangisini veya hangilerini kullandınız? İşe yarayan, sizi arzu ettiğiniz sonuca en hızlı şekilde ulaştıran perspektif hangisiydi?

Bugün vermeye çalıştığınız bir kararı düşünün. Bu kararı vermek için yukarıdaki 8 perspektiften hangisi en çok işinize yarar?

Bu 2 sorunun cevabını lütfen bir kağıda yazın ve üzerinde derinlemesine düşünün.

Zaman zaman koçluk verdiğim bireylerden şöyle serzenişler duyuyorum:

“Neden hep bu gibi olumsuzluklar beni buluyor? Hep aynı filmi tekrarlıyorum gibi geliyor!”

Bu gibi durumlarda bireye, verdiği kararlarda yukarıdaki 8 perspektiften hangisini sıklıkla kullandığını soruyorum. Ve birey farkına varıyor ki kendisine faydası olmayan kararları verirken baskın olarak hep belli bir perspektifi kullanmış. Bu ve benzeri farkındalıklar, bireyin bir sonraki kararını verirken farklı perspektifleri değerlendirmesi konusunda yol gösterici oluyor.

Hadi listeye bir kez daha bakın. Bugüne kadar kararlarınızı verirken yukarıdaki 8 perspektifi ne kadar dengeli kullandınız? Yoksa bir veya iki perspektife takılı mı kaldınız?

“Hayatımız yaptığımız tercihlerin toplamıdır.”
                                                        W. Dwyer

Sağlıcakla,

Facebook Yorum

Yorum Yazın