Sait Köse

Sait Köse

Mail: [email protected]

BİR BİLGENİN ARDINDAN…

BİR BİLGENİN ARDINDAN…

Bir süredir çeşitli ve sağlık sorunlarım nedeni ile ara vermiştim. Toprak Dedemiz Sayın Hayrettin Karaca'nın sonsuzluğa uğurlanışı ile yeniden yazmamın koşul olduğu bu yazıda bir bilgeyi, anılarımdan bir kaçını paylaşacağım.

Sayın Toprak Dede ile, TEMA VAKFININ  27 kayıt numaralı üyesi olarak 1992 yılında tanıştım. Gaziantep'te temsilci olarak, üyeliğimin birinci haftasında başladığım ve siyasette üstlendiğim görev nedeni ile Teşkilat içinde olmaksızın devam ettiğim Doğayı koruma mücadelesinde, 22 yıl boyunca O'nun mütevazi, derin bilgisi, hoşgörüsü, araştırmacılığı benim gibi tüm Tema'lılara örnek ve rehber olmuştur.

"Okumak ibadet, okumamak Cumhuriyet'e ihanettir" diyen samimi bir İNANÇ'lı, DEMOKRASİ HAVARİSİ'ni uğurladık. Ülkesine, İnsanlığa, sürdürülebilir yaşama kendini adayan, düsturu " Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez" diyen GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ün yolunda yürüyen GERÇEK BİR ATATÜRKÇÜ'yü uğurladık.

Karaca Markasının yaratıcısı ülkemizin ilk tekstil ihracatçısının, tanıdığım günden itibaren ömrü boyunca sadece  yedeğini sırtındaki kirlendiğinde giydiğini gördüğüm " param var, ancak tüketmeye hakkım yok" diyen tüketim çılgınlığına karşı çıkan MÜTEVAZİ BİR İNSAN'ı uğurladık. Bir hırka bir çorba diyen davet edildiği yerlerde çorba ve çok sevdiği dondurma ile karnını doyuran, yerken bu benim hakkım mı diyen örnek bir İNSANLIK HAVARİSİ'ni uğurladık.

İktidarlara tavır koyarken HAKLI, istemde bulunurken NAİF bir insanı uğurladık. Rahmetli Süleyman Demirel'e TEMA VAKFI'nın kuruluş  amacını açıkladıktan sonra Vakfın simgesi yaprak rozeti  taktığında işte şimdi yaprak yakamıza yapıştı dedirten ÖNDER BİR İNSAN'ı uğurladık.

Sayın Nihat Gökyiğit ile çıktıkları iki kişilik yolculukta bu gün, Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkların Korunması (TEMA) için bayrağı, bizden sonra taşıyacak gençlere teslim etmeliyiz dediği 850 000 kişiye ulaşan gönüllü ile Tema Vakfında tüm doğa olayları ve tahribatlarına karşı mücadeleyi son nefesine kadar sürdürüp gereğini yapan DEĞİŞİMCİ, GÖNÜL ADAMI,YILMAZ BİR MÜCADELE İNSANI'nı uğurladık.

Anılarımda ve hakkında söylenecek çok şey var..

Herkese nasip olmayacak , YERİ DOLDURULAMAYACAK ÖRNEK BİR İNSAN'ı sonsuzluğa uğurladık. Yolu ışıklar içinde Olsun. RAHMETLE anıyorum.

Facebook Yorum

Yorum Yazın