Selahattin VURAL

Selahattin VURAL

Mail: [email protected]

BANA BİRŞEY OLMAZ DEME…

Covit 19 sadece yaşlıları öldürmüyor.Daha çok yaşlıları ve eşlik eden hastalığı olanları öldürüyor…

Cümleyi doğru anlamak lazım: Sen elli yaş altındaki sevgili okur.SENİ DE HASTALANDIRABİLİR,SENİ DE ÖLDÜREBİLİR.

Hatır sokarak tanıdığın eczacıdan bulduğun hidroksiklorakin(plaquenil) profilaksi yani koruma yapmıyor.Tedavide kullanılıyor.Yediğin paça ,sarımsak hastalanmanı önlemez.

Madem durum o kadar ciddi neden sokağa çıkma yasağı uygulanmıyor? Tabi ya bu kadar kötü olsa yasaklanırdı. Bu bazı doktorların abartması mı diyorsunuz?

Bilim kurulunun öngörüsü; Ne yaparsak yapalım nüfusun üçte ikisi hastalanacak. Çok katı uygulanan yasaklar sorunu sadece dondurur. Kontrollü bir hastalanma süreci yani yönetilebilir bir salgın en kabul edilebilir senaryo.

**

Hadi olası senaryolara bakalım. Bugün kötü hissettiniz kendinizi ve hastaneye başvurdunuz. Şanslısınız, test yapıldı ve negatif geldi. Evinize gittiniz insanlarla anne baba çocuklarla temas ettiniz. Düzelmediniz ve tekrar gittiniz hastaneye. Test tekrarlandı ve bu sefer pozitif çıktı. Nasıl olur? İnanamadınız, hayret etmeyin, isyan etmeyin. Her test yanılabilir. Zaten tam da bu yüzden iki gün sonra tekrarlıyoruz testi. Prodromal dönem yani pencere dönemi olabilir.

Peki senaryoya devam edelim.Siz artık tanımlanmış bir Covit 19 hastasısınız. Ama hekim değerlendirdi sizi ve kliniğiniz ağır olmadığı için sizi eve yolladı. Nasıl yani hani bu normal grip gibi değildi,ağırdı.Bunlar sizi öldürmek mi istiyor.Hayır kimsenin size kastı yok.Hastalığa kapılan her yüz kişiden sekseni hafif atlatacak.Yirmisi ağırlaşacak ve hastaneye yatacak. Bu yirminin, beşi entübe edilip yoğun bakıma yatacak.Ölümler bu havuzdan çıkacak.Yüzdeler kağıt üzerinde rakamdır. Sizin veya sevdiğinizin başına geldiğinde milyonda bir ihtimal felaketiniz olur. Aklımızı başımıza toplayalım.Ben kaparım,nezle gibi geçiririm  ama anne babam, Bağışıklığı zayıf akrabam kapar, kurtulamaz. Kimsenin ölümünün sebebi olmayın.

**

Maalesef hala ciddiye almayanlar var bu işi. Toplu düğün, sünnet, mevlit, asker uğurlama vb. bunlar hastalığın çok hızlı şekilde yayılmasına sebep olacaktır. Uzak duralım. Bu modern Dünyanın daha önce görmediği bir salgın.Bu kadar tıbbi birikime ve cihaza rağmen şu anda Dünyada yirmi beş bin kişi öldü bile.

O zaman ne yapacağız? İşe gitmeyelim mi? Evde kal, sağlıkla kal. Çalışıyorsun. markete gitmen lazım. Sosyal alana dikkat et. Ellerini yıka. Eve döndüğünde ayakkabıyı içeri sokma. Dış kıyafetlerini balkonda en az iki saat havalandır. En iyisi bir banyo olmuyorsa da sağlam bir ağız burun el yüz temizliği.Dengeli beslen.Kelle paça soğan sarımsak ye, şifa olsun. Vücut direncine iyi gelir. Ama bunlara güvenip bana bir şey olmaz deme. Düzenli uyu.

Evinde kal,Ellerini temiz tut.

Facebook Yorum

Yorum Yazın