Özgür ZOR

Özgür ZOR

Mail: [email protected]

Atatürk’ü Anlamak…

Düşün

Atatürk’ü ebediyete intikalinin 81nci yılında sevgi ve saygıyla anıyoruz. Ebediyete intikalinin üzerinden 81 yıl geçti. Atatürk yeteri kadar anlaşıldı mı? Atatürk ülkemize ne kattı? Bununla ilgili gerçekten sağlıklı bilgi edindik mi? Çocuklarımız yeteri kadar bilgilendiriliyor mu?

Son zamanlarda Atatürk ve silaha arkadaşları unutturulmaya çalışılırken, bu yıl ne oldu? İnsanın aklına bir sürü soru takılıyor.

Atatürk sayesinde Cumhuriyetle tanıştık. Ne oldu Cumhuriyetle tanışdıysak diyenlere…

Cumhuriyetimizin ilanından sonra, medreseler kapatılmış yerine yeni ve modern okullar açılmıştır. Arap harfleri kaldırılmış ve Harf devrimiyle Türk alfabesi kabul edilmiştir. Ölçü birimleri değiştirilmiştir. Yine Cumhuriyetin yönetiminin sayesinde Soyadı kanunu çıkarılarak büyük bir karmaşanın önüne geçilmiştir.

Cumhuriyet Yönetiminin ülkemize kazandırdıkları saymakla bitmez. Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilmesi ile kadın – erkek eşitliği sağlanmıştır. Din ve devlet işleri birbirinden ayrılmıştır. Din kurallarına göre çalışan mahkemeler kaldırılarak hukuk kuralları hakim kılınmıştır. Tarımda yeni aletler kullanılmaya başlanmış, köylere kadar elektrik ve telefon götürülmüştür. Yurdumuzun her tarafından yollar, köprüler, barajlar, limanlar, fabrikalar, hava alanları ve demir yolları yapılmıştır.

Bu kadar şey, savaştan yeni çıkmış yorgun ama inançlı insanlar tarafından başarılmıştır. Son zamanlarda Atatürk zamanında kurulan fabrikalar, tesisler ranta kurban ediliyor.

 Ne o hala Atatürk’e saygı duymuyorsanız. Söyleyecek sözüm kalmıyor.

Özgür ZOR

**

Hisset

10 Kasım

 

10 Kasım 1938,

Günlerden Perşembe.

Atatürk'üm ölmüş,

Saat dokuzu beş geçe.

 

Çökmüş bir matem havası,

Milletimin üstüne,

Gözyaşları sel olmuş

Akmış Marmara Denizi'ne

 

Herkes akın akın,

Dolmabahçe'ye koşmuş,

Büyük kurtarıcı artık,

Aramızdan ayrılmış.

 

Atatürk'süz yaşamak,

Çok zor gelse de millete,

Kalplerde yaşatılmış,

O veciz sözleriyle.

 

Emanet etmiş bizlere,

Kurduğu cumhuriyeti.

Var oldukça bu dünya,

Bilmeliyiz kıymetini.

 

Birkan Soylu

**

Gülümse

Eşeğe Yazık Olur

Nasreddin Hoca hayvanlarına ağır yükler yükleyen onlara eziyet eden köylülerine iyi bir ders vermek ister. Günlerden bir gün eşeğine binerek köy meydanında dolaşmaya başlar. İşin garibi dolu bir çuvalı da sırtına almış, köyün içerisinde gezmektedir. Köylüler şaşırıp sormuş :

– Yahu Hoca , hem eşeğin üzerindesin, hem çuvalı sırtında taşıyorsun. Bu iş nedir böyle ? Nasrettin Hoca cevabı yapıştırmış hemen :

– Zavallı hayvancık, der. Zaten neredeyse gece gündüz durmadan bana hizmet ediyor. Sırtına bindiriyor, yüklerimi taşıyor, değirmeni çeviriyor. Bu kadar hizmetlerinden sonra dolu çuvalı da eşeğe yüklemek istemedim. Eşeğe yazık olur. Bu yüzden ben sırtıma çuvalı aldım.

**

Kulağına Küpe Olsun

Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır. Mustafa Kemal Atatürk

 

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın