Orhan yalkın

Orhan yalkın

Mail: [email protected]

ATATÜRK

            Atatürk’ü inkâr edenler, sevmeyenler, O’nu anlamayanlar, din ile siyaseti ayırmasını hoş görmeyenler, Cuma hutbesinde dua edilirken, televizyonlarda Mevlit okunduğunda dua sırasında Atatürk adını anmayanlar, bazı dünya liderlerinin, öğretim üyelerinin ve gazetelerde çıkan Atatürk hakkında ki birkaç övgüye bir eğilsinler. Acaba ne diyecekler?

            ***  

            Edouard Herriot-Fransız Başbakanı: Sizlere şunu söylemek isterim ki , Mustafa Kemal’e katip olmak isterdim. Sebebi de, Q’nun her akşam sofrasında bulunup, yüksek fikirleriyle beslenmek dileğinde oluşumdur. Böylece yeniden üniversite bitirmiş olacağım

            Emnullah Han-Afgan Kralı: O büyük insan yalnız Tütkiye ,ç,n değil bütün doğu milletleri için  de en büyük önderdi.

            Elehifierios Venizelos: Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede, bu denli kökten değişiklik seyrek gerçekleşir. Buolağan üstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla ‘Büyük adam niteliğine’ hak kazanmıştır. Bundan dolayı Türkiye övünebilir.

            Georges Duhamel-Fransız Afademi Üyesi: Mustafa Kemal beslediği umutları, giriştiği işleri bir yaygara konusu yapmaksızın çalışmıştır. Bunun içindir ki, göz kamaştıran eserin büyüklüğü, gereği gibi bilinmemektedir.

            Prof. Hebert Melzig-Tarihçi: Istırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak ve insanlığın yalnız maddi değil, manevi gelişmesini sağlamk isteyenler Atatürk’ün iman verici ve yön göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar.

            Bayan Sucheta Kripalanı-Hint Parlamento Heyeti Başkanı: Atatürk, yalnız Türk Milleti’nin değil özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin önderiydi. O’nun direktifleri altında siz bağımsızlığınıza kavuştunuz. Biz de o yolda yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk.

            Hester Donaldson Jekins: Felsefe Doktoru: Gerçekten Atatürk, büyük bir öğretmendir.

            Japon Times: Şaşırtıcı ve çekici bir kişi. Asker olarak büyük; fakat devlet adamı olarak daha büyük.

            Abdüsselam Arif-Irak Cumhur Başkanı: Yirminci yüzyıl tarihinin Atatürk’ün şahsına önem vermesi kadar doğal bir şey olamaz. Çünkü Atatürk, ulusunun yenilgisini zafere, çöküşünü yükselmeye, gerilemesini ilerlemeye çevirmesini bilmiştir.

            Hayato İkeda-Japonya Başbakanı: Atatürk’ün Türk dili Devrimini gerçekleştirmesi vedinle siyaseti birbirinden ayırarak, Türk toplumunun modernleşmesini sağlamak yolundaki çabalarına karşı büyük bir hayranlık duymaktayız.

            George-İngiltere Başbakanı: Yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki, O büyük dahi çağımızda Türk Milletine nasip oldu.

            Nehru-Hindistan Başbakanı: Atatürk doğuda modern çağın yapıcılarından biridir. O’nun en büyük hayranları arasında bulunmakta devam ediyorum.

            Walter Wriht-Profesör: Atatürk, kişisel kazanç ve ün peşinde koşan basit bir diktatör değil, gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya çalışan bir kahramandır.

            Adolf Hitler-Alman Devlet Başkanı:Atatürk, bir ulus bütün vasıtalarından yoksun bırakılsa bile, kendini kurtaracak vasıtalarını yapılabileceğini öğreren liderdir. O’nun ilk talebesi, Mussolini’dir. İkincisi talebesi de benim.

            İsviçre Neu Zürcher Zeitung Gazetesi: Bugün hiçbir kimse, Atatürk’ün devrimci eserine saldırmaya cesaret edemez.

            ***

            Nemi diyecekle?

Eminim cehaletleri sürecektir.

                                                                                  Orhan YALKIN

                     

 

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın