Derya Sabuncu

Derya Sabuncu

Mail: [email protected]

AİLE HAYATININ KORUNMASI

AİLE HAYATININ KORUNMASI

Son  zamanlarda  göruyorum ki boşanmalar hızla sürüyor. Taş yerine boşanma yağıyor. Bilinçsiz ve temeli sağlam olmayan yuvalar rüzgara kapılıp, zamanın  fırtınasına yenik düşüyor.

Aile kurumunun ciddiyeti ve mesuliyeti büyüktür.
Aile; 
çocuk,genç,yetişkin,yaşlı,
erkek ve kadın, hepsi için dogal ve temel sığınak. İnancımız,
ahlakımız,kisiligimiz, kültür ve geleneklerimiz ilk bu kurumda şekilleniyor.  Şu durumda topluma faydalı veya zararlı bireylerin de bu temel sığınaklardan çıktığı gözardı edilemez.

Aile kurumu devletin temel taşı, toplulumuzun ve milletimizin bekasıdır.Bu  kurumun vakarının zedelenmemesi için  gereken önlemlerin  alınması elzemdir. 
Su gibi evlenen gençler sel gibi boşanıyor. Hem de  dur-durak bilmeden. Arada kalan çocuklara  oluyor ne oluyorsa. Evlilik öncesi eğitim programları düzenlense veyahut evlilik için başvuran çiftlerin; psikolojik,ilmi,hukuki ve evlilikteki  temel kavramları verecek kurslar açılsa ve bu çiftlerin evlenmeden önce  o kursları bitirmeleri şart koşulsa, bu sayede daha bilinçli evlilikler olmaz mıydı ?  
Veyahut evlilik için hazır olmayan adayların evliliğe teşvikinin durdurulması daha dogru değil mi ?  Böyle olması iktiza etmez mi? 
Bilinçsizce ve müyûlat doğrultusunda  yapılan evliliklerin cenemesini ülkece çeker olduk. Geneli  mutsuz... 
Evlilik için İdeal olmayan ve psikolojik sorunları olan bireyler evlendikleri insana bir ömür bas belası olabiliyorlar. Arada çocuğu  var diye zulme katlanan birey,belki de ömründe görecegi nice güzellikleri kaçırıp,  gençliğinin tarumar olduğu bir hayatı kabullenebiliyor. Kabullenmeyenler ise tek başına aile desteği olmadan  bir şekilde farklı yol izleyerek hayatını idame ettirmenin yoluna bakıyor.  Üç-dört çocuklu anneler hayata karşı göğüs gere gere savaş veriyor. Veyahut psikolojik sorunu olduğunu bilmediği  bir kadınla evlenip ayrılan erkeğin manevi ruhsal problemler yaşaması gibi...
ülkede  evliliğe teşvik amaçlı otuz yaş üstü evlenmemis  bekarların devlete  vergi verme durumları gündemde. Aslı astarı yok...  Biz de zaten gülüp geçtik. mevzu şu ki ; 
Hâli  hazırda binlerce yıkılan yuvaların üstüne yenilerini eklemeyecegiz tabi ki ?  Mevzu bekarları baş-göz etme  derdi olmamalı.  
Mevzu; 
evliliklerin sağlam olması için nasıl  bir temel verebiliriz?  nasıl bilinclendirebiliriz?  ve aile hayatimizi nasil koruyabiliriz?  ve dahi  bu konuyu nasıl kavilestirebiliriz?  bence gündem  bu olmalı. 

 

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın