Orhan yalkın

Orhan yalkın

Mail: [email protected]

250.000.000 TL DESTEK

250.000.000 TL DESTEK

 

            Şahinbey Belediye Başkanı Sayın Mehmet Tahmazoğlu, eğitim debaşarıyı artırmak, desteklemek, sportif branşları tanıtmak, milli ve manevi değerlerimizi benimsetmek için eğitime ve spora 250.000.000 TL destek sağlayacağını söylüyor.

            ***

            Bu destek ile her okulda, TÜBİTAK kitaplığı yapılacak, okul kütüphanelerindeki kitap miktarı artırılacak, spora önem verilecek, kitap okuma yarışları yapılarak, derece alanlar Umre ziyareti yaptırılacak, takdir alan öğrencilere bisiklet dağıtılacak, okullarda tasarım ve beceri atölyeleri için destek verilecek, 30 okula Z kütüphanesi yapılacak, ortaokul ve lise öğrencilerine ayakkabı dağıtılacak, çeşitli sınavlar yapılarak, başarılı öğrencilere kitap desteği verilecek, ortaokul ve ana sınıfı öğrencilerine zekalarının gelişmesi için ceviz ve üzüm dağıtılacak, öğrenciler Çanakkale’ye götürülecek, “Bilim Şahinbey” adında sınıflar açılacak, okullar yapılacak ve İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Yasin Tepe de bu konunun Gaziantep eğitimi için çok önemli olduğunu belirtmiştir.

            ***

            Gerçekten Şahinbey Belediyesinin, Gaziantep eğitimi için bu çabası övünülecek bir konudur.

            Ancak, mevcut eğitim sistemi ve sınıf geçme yönetmeliğine göre öğrencilerin eğitimi ile ilgili bütün bu cabaların öğrencilere, eğitim yönünden, bir şey kazandıramayacağı kanısındayız.

            Çünkü, öğrencilerin sınıfta bırakılmamaları için talimat verildiği sürece, öğrenci psikolojisi gereği, birçok öğrencinin ders çalışmasını sağlamak zor olacaktır. Çocuk nasıl olsa sınıfı geçeceğini düşünerek kendisini eğitime veremeyecektir.

            Ceviz ve üzümü yer, bisikleti alıp biner, Çanakkale’ye gider ama kütüphaneye girip kitap okumaz; akıllı telefonu ile uğraşır durur.

            ***

            Ülkemizin, eğitim yönünden ülkeler sıralaması ve Gaziantep’in şehirler arasındaki sıralamalarındaki yerleri dikkate alınırsa eğitimimiz, bu gibi desteklemelerle gelişmeyecektir; eğitim sistemi ve Sınıf Geçme Yönetmeliği, gelişmiş ülkeler düzeyine getirilmedikçe.

            Gaziantep’te zaman zaman eğitimle ilgili çalıştay yapılmıştır.

            Sonuç…

 

                                                                                  Orhan YALKIN

 

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın