Yeni tedbirler masaya yatırıldı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yeni tedbirler masaya yatırıldı!
Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında toplandı. Toplantıda, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün Genelgesi, mevsimlik tarım işçilerine ve seyahatlere ilişkin yeni kararlar alındı. Karar doğrultusunda, Orhan Sevinç Mesleki Teknik Anadolu Lisesi pansiyonu izolasyon süreçlerini tamamlamak için kullanılacak. Şehirlerarası yolcu taşımacılığında her türlü biletleme işleminde müşterilerden HES Kodu talep edilecek.

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Davut Gül başkanlığında yoğun gündemle bir araya geldi. Yapılan kurul toplantısında İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 81 ile gönderilen genelge görüşüldü. Genelge ile birlikte kent genelinde hizmet veren mevsimlik tarım işçilerine ilişkin, “Mevsimlik tarım işçilerinin barındığı alanlar, inşaat şantiyeleri gibi yerlerde Covid-19 tanılı ya da temaslısı olan kişilerin izolasyona alınmalarında; bu yerlerin geçici nitelikte olması ve izolasyon koşullarını sağlama imkanı bulunmaması nedenleriyle çeşitli güçlüklerle karşı karşıya kalınmaktadır.  Ayrıca İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri aracılığıyla yapılan rehberlik ve denetimlere rağmen hakkında izolasyon kararı verilmiş bazı kişilerin tedbirlere aykırı davranarak ikametlerini terk etmek suretiyle halk sağlığını riske attıkları, hastalığın başka kişilere bulaşmasına sebebiyet verdikleri anlaşılmaktadır” denildi.

İZOLASYON İÇİN OKUL PANSİYONU BELİRLENDİ

Bulaş riskinin amaçlandığı toplantıda, konuya ilişkin, “İzolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan geçici nitelikte yerlerde konaklayan kişilerin izolasyon süreçlerini geçirmek/tamamlatmak üzere Orhan Sevinç Mesleki Teknik Anadolu Lisesi pansiyonu belirlenmiştir. İlgili Bakanlıklarca Valiliğimize tahsis edilecek yurtlar veya pansiyonlar aşağıdaki görev paylaşımına göre çalışacaktır. Yurt veya pansiyonların yönetimi İl Gençlik ve Spor Müdürlüğünden sorumlu Vali Yardımcısının genel koordinasyonunda mevcut yöneticilerle sağlanacaktır. Kaymakamlıklar tarafından gerekirse diğer kamu kurum ve kuruluşlarından da personel görevlendirilmesi yapılarak bu yurt veya pansiyonların personel ihtiyacı karşılanacaktır. Yurt veya pansiyonların her türlü temizlik hizmetleri ve diğer lojistik ihtiyaçları AFAD tarafından karşılanacaktır. Yurt veya pansiyonlarda izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişiler ile görevlendirilen personelin beslenme ihtiyaçları AFAD koordinasyonunda Kızılay tarafından karşılanacaktır” ifadeleri yer aldı.

İZOLASYON SÜRECİNE UYMAYANLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Kesintisiz güvenlik hizmetinin sunulacağı yurt ev pansiyonlarda ziyaretçi yasağının da bulunduğu aktarılırken, “Yurt veya pansiyonlarda izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişilerin sağlık durumlarını gözlemlemek, tıbben gerekli durumlarda sağlık kuruluşlarına sevkini koordine etmek ve görevlendirilen personelin salgınla mücadelede belirlenen tedbirlere uygun çalışmasını sağlamak üzere yeterli sağlık personeli İl Sağlık Müdürlüğünce görevlendirilecektir. Yurt veya pansiyonlara ziyaretçi kabul edilmeyecektir. 24 saat esasına göre kesintisiz sürdürülecek olan güvenlik önlemleri mülki idare amirinin gözetiminde yeteri kadar güvenlik/kolluk personeli ile sağlanacaktır. Hakkında evde/ikametinde izolasyon kararı verilmiş olmakla birlikte geçici ve mevsimlik işlerde çalışan tarım ve inşaat işçileri ile değişik sebeplerden ötürü izolasyon sürecini geçirecek uygun bir meskeni olmayan kişiler; Valiliklerce kendilerine tahsis edilen yurtlara veya pansiyonlara yerleştirilecek ve izolasyon süresi burada tamamlatılacaktır. Bu kişilerin izolasyon süresince tahakkuk edecek iaşe ve ibate bedeli Valilikçe(YİKOB) karşılanacaktır. Evde izolasyonda olması gerekirken yapılan denetimler sonucunda konutlarını terk etmek başta olmak üzere değişik şekillerde izolasyon kararına aykırı hareket eden kişiler; Haklarında mezkur genelgelerimiz çerçevesinde gerekli idari işlemler yapılacak ve TCK 195’nci maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulacaktır. Ayrıca Valiliklerce izolasyon sürecini tamamlatmak üzere yurtlara veya pansiyonlara sevk edilerek zorunlu izolasyona tabi tutulacaktır” denildi.

ŞEHİRLER ARASI ULAŞIMDA HES KODU ŞARTI

Şehirlerarası seyahat başta olmak üzere kamu kurumlarına girişlerde istenen HES Koduna ilişkin toplantıda, “Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar (otobüs, midibüs, minibüs vb.) tarafından her türlü biletleme işlemi (internet-telefon üzerinden veya yüz yüze) esnasında müşterilerden HES kodu talep edilecek ve HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacaktır. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınma esnasında da yolcuların HES kodu kontrol edilecek, araca binmesinde herhangi bir sakınca olmadığı anlaşılan yolcular araçlara binebileceklerdir. Gerek bilet satışı gerekse araca alınma esnasındaki HES kodu kontrolünde; Covid-19 tanılı ya da temaslısı olduğu tespit edilen kişiler için gerekli bildirim ilgili firma yetkililerince kolluk birimlerine ve sağlık kuruluşlarına yapılacaktır. Başta trafik birimleri olmak üzere kolluk birimlerimizce; HES kodu olmaksızın bilet satışı yapılmaması ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınmaması hususları etkin şekilde denetlenecektir.  Yapılan denetimler sonucunda HES kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmalara Kaymakamlıklar tarafından gerekli idari para cezası uygulanacak olup HES kodu olmaksızın yolcu kabul eden araçlar ise 10 gün süre ile seferden men edilecektir. Denetimler sonucunda Covid-19 tanılı veya temaslısı olduğu halde HES kodu olmadan şehirlerarası toplu taşıma araçlarıyla seyahat ettiği tespit edilen kişiler İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 2020/83 sayılı kararı çerçevesinde belirlenen yurt veya pansiyonlarda zorunlu izolasyona tabi tutulacaktır” denildi.

3 BİN 150 TL CEZA KESİLECEK

Seyahat tedbirleri ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince; şahıslara 900 TL, seyahat firma ve işletmelere 3 bin 150 TL, izolasyon kararına aykırı hareket eden şahıslara 3 bin 150 TL ceza uygulanacak.

F.ÇENGEL

Kaynak:ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Karar memnun etmedi!Önceki Haber

Karar memnun etmedi!

“Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz”Sonraki Haber

“Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz”

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!