Yaz Aylarında Beslenmeye dikkat!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yaz Aylarında Beslenmeye dikkat!
Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi Diyetisyeni Sena Fadıloğlu, yaz aylarında beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, beslenme önerilerinde bulundu.

Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi Diyetisyeni Sena Fadıloğlu, yaz aylarında hava sıcaklıklarının artması ile birlikte beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Fadıloğlu, “Yaz aylarının başlaması ile birlikte ile artan hava sıcaklıkları ve değişen beslenme alışkanlıkları birtakım sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Ayrıca sıcaklıkların etkisiyle artan terle birlikte su ve mineral kaybı sonucu, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri de görülebilmektedir. Ayrıca sıcak havalarda besinlerin bozulma riski artmakta ve besin kaynaklı zehirlenmeler sık görülmektedir. Sağlıklı besin seçimi, besin çeşitliliği dengeyi ve aşırıya kaçmadan sağlığı koruyucu ve artırıcı yönde geliştirilmelidir.

"HER GÜN 2 LİTRE SU İÇİN"

“Sıcaklığın artışıyla birlikte vücuttan terle öncelikle su, sodyum ve potasyum gibi birçok mineral kayıpları olur. Su vücudumuzda, cildin nem ve esnekliğinin düzenlenmesinde, metabolik olaylarda, vücut ısısının dengelenmesinde, vücuttan metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin atılmasında önemli görev üstlenir. Terlemeyle artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için yeterli sıvı ve tuz alımı çok önemlidir. Özellikle yaz aylarında terlemeyle artan bu kaybı karşılamak amacıyla günde 2 - 2.5 litre su içilmelidir. Susama hissi olmasa bile dahi günde mutlaka 1-“Kaybedilen minerallerin yerine konması açısından ayran, maden suyu ve meyve suları tüketilebilir.”

"ATIŞTIRMALIKLARIN ÖNÜNE GEÇİN"

“Günde 3 ara öğün yaparak atıştırmalıkların önüne geçin. Sağlığın korunması için yaşamın her döneminde düzenli beslenmek çok önemlidir. Bu yüzden besinlerinizi günde 3 ana öğün (kahvaltı, öğle ve akşam) ve 3 ara öğün (kuşluk, ikindi ve gece) şeklinde tüketmeye çalışın. Öğün atlamamak, hem kan şekerinizin düzende kalmasına, hem de gereksiz atıştırmalarınızın önüne geçecektir. Atlanan öğün, kişinin kan şekeri değerlerinde düzensizliğe ve çabuk acıkmasına neden olur. Sonucunda da kişi, bir sonraki öğünde daha çok besin tüketir ve böylece vücuduna gereğinden fazla miktarda enerji almış olur. Bu durum da kilo alımlarına neden olmaktadır. Bu aylarda yemek pişirme yöntemlerine de dikkat etmek gerekiyor. Yağda kızartılmış besinler yerine fırında, ızgara, buğulama şeklinde pişirilmelidir.”

"HİYJENE ÖNEM VERİLMELİ"

“Yaz aylarında artan gıda zehirlenmelerinden korunmak için hijyene önem verin. Özellikle dışarıda ve açıkta satılan yiyecekleri tüketmeyin. Çabuk bozulan potansiyel riskli besinler (et,yumurta,süt,balık vb.) açıkta bekletmeyin. Besinlerin satın alması, hazırlanması pişirilmesi, saklanması aşamalarına dikkat edin. Özellikle yaz aylarında meyve ve sebze çeşitlerinin artışından faydalanmak gerekiyor. Başta kanser olmak üzere, kalp hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkların önlenmesi birçok hastalıkların önlenmesinde yüksek posa içeriği ile kan şekerinin düzenlenmesi, kabızlık gibi hastalıkların engellenmesinde etkili olan meyve ve sebzelerin günde 5-6 porsiyon tüketilmesine dikkat etmek gerekiyor. Yaz aylarında tatil yerlerinde gidilen yerlerde açık büfelerde kontrolünüzü kaybetmeyin. Farklı yemekler alsanız dahi 1 porsiyonu aşmamasına özen gösterin. Özellikle salata ve sebze çeşitlerine daha fazla yer verin. Kızartma, kavurma, hamurlu yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Yaz aylarda meyve çeşitliliği ile artan meyve miktarlarının porsiyon kontrolüne özen gösterin. Tatlı tüketiminde hamur işi tatlılar yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları, sade dondurma aşırıya kaçmadan yenilebilir.  Haftada 3 gün hafif tempoda yürüyüşler, egzersizler, yüzme gibi aktiveler yapabilirsiniz. Eğer ‘ zamanım yok’ diyorsanız aktif yaşam tarzı için yürüyerek gidebileceğiniz yerlere arabayı kullanmama, asansör yerine merdivenleri tercih etme gibi küçük aktivitelerle yaşam tarzınızı değiştirebilirsiniz” ifadelerine yer verdi.

HABER MERKEZİ

Kaynak:HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Milletvekili Taşdoğan’dan karne alan öğrencilere nasihatlerÖnceki Haber

Milletvekili Taşdoğan’dan karne alan öğr...

Sınav Kaygısını Azaltacak Öneriler…Sonraki Haber

Sınav Kaygısını Azaltacak Öneriler…

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!