Yanıltıcı bilgi verenler yandı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yanıltıcı bilgi verenler yandı!
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında toplandı. Toplantıda, salgınla mücadele noktasında yeni kararlar alındı. Koronavirüs tanısı konulan hastaların, temaslılara ilişkin eksik bilgiler verdiği, temaslı olmayan kamu personellerinin temaslı olarak bildirildiği tespit edildi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Gaziantep Valisi Davut Gül, Pozitif vakaların temaslılarıyla ilgili filyasyon ekibine yanlış bilgi vermesi durumunda 3150 TL idari ceza uygulanıp aynı zamanda adli makamlara suç duyurusunda bulunulacaktır” dedi.

Koronavirüs Salgınıyla mücadelede sürdürülüyor. Kentte vaka oranlarının Türkiye ortalamasının altına inmesinin ardından tedbirlere uyum için çalışmalar artırılıyor. Gaziantep Valisi Davut Gül, başkanlığında İl Hıfzıssıhha Kurulu toplandı. Yapılan toplantıda, yeni kararlar alındı. İl Hıfzıssıhha Kurulu’ndan alınan yeni kararlara  ilişkin Gaziantep Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 24.09.2020 tarihinde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. 27. ve 72. maddelerine göre, Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında toplanarak İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 24.09.2020 tarih ve 15684 sayılı Genelgesi görüşülmüş ve aşağıdaki kararlar alınmıştır.”

İZOLASYON SÜREÇLERİ YURTLARDA TAMAMLANACAK

“İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 30.07.2020 tarihli ve 12682 sayılı Genelgesi ile; evde izolasyona alınan koronavirüs tanılı ya da temaslısı kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının sağlanması amacıyla “Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları” oluşturulmuş, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 14.08.2020 tarihli ve 13180 sayılı Genelgesi ile; salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde Mahalle Denetim Ekipleri teşkil edilmiş, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 11.09.2020 tarihli ve 14810 sayılı Genelgesi ile de; izolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan kişilerin izolasyon süreçlerinin Valiliklerce tahsis edilen yurt/pansiyonlarda tamamlatılmasına karar verilmişti.”

HÜKÜM ALTINA ALINDI

“Gelinen aşamada koronavirüs tanısı konulan hastalarımızın temaslılarına ilişkin olarak bazı durumlarda eksik bilgi (ekonomik kaygılarla özel sektörde çalışan temaslı kişiler hakkında doğru bilgi verilmemesi) verdikleri; bazı durumlarda ise gerçekte temaslı olmayan kişilerin (temasta olunmadığı halde farklı sebeplerle kamu personelinin temaslı olarak bildirilmesi) temaslı kişiler olarak bildirdikleri tespit edilmiştir. Salgınla mücadelenin en önemli unsurlarından birisi olan “filyasyon” çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tanı konulmuş kişilerin yakın dönemde temaslı oldukları kişiler hakkında en doğru bilgiyi eksiksiz şekilde vermeleri son derece önem taşımaktadır.

Bilindiği üzere Türk Ceza Kanununun 206’ncı maddesi ile “bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılacağı” hükme bağlanmıştır. Salgınla mücadelede temel Kanun olan 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci maddesinde ise İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarının halk sağlığını korumak amacıyla hastalığın ortadan kaldırılmasına yönelik önlemlerin uygulanmasını sağlayacağı hüküm altına alınmıştır.”

ADLİ İŞLEM YAPILACAK

“Bu bağlamda koronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik veya yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karar gereği bu tür eylemler içerisinde bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanununun 206’ncı maddesi gereğince işlem tesis edilmesi gerekmektedir.

Kaymakamlarca uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanların tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 206’ncı maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda; Katılanların oybirliği ile karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

A.DUMAN

Kaynak:ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Baroda aday bolluğuÖnceki Haber

Baroda aday bolluğu

"Geç olmadan sesimiz duyulsun”Sonraki Haber

"Geç olmadan sesimiz duyulsun”

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!