“Vatandaş doktoruna sahip çıkmalı”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Vatandaş doktoruna sahip çıkmalı”
Gaziantep Kilis Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Op.Dr. Ramazan Sürücü, geçtiğimiz gün 25 Aralık Devlet Hastanesi’nde görevli Doktor Kutlay Kandemir’in kimliği belirsiz bir kişi tarafından yaralanmasına tepki gösterdi. Şiddetin son bulması gerektiğini söyleyen Sürücü, “Vatandaşlar, kendilerine sağlık hizmeti sunan doktorlarına sahip çıkmalı” açıklamasında bulundu.

25 Aralık Devlet Hastanesi’nde görevli Doktor Kutlay Kandemir, kimliği belirsiz bir kişi tarafından bıçaklandı. 25 Aralık Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan Kandemir’in sağlık durumu iyi olurken, yaşanan olay sağlık çalışanlarının tepkilerine neden oldu. Doktor Kandemir’İ uğradığı saldırı sonrası ziyaret eden Gaziantep Kilis Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Op.Dr. Ramazan Sürücü, gazetemize açıklamalarda bulundu. Sürücü, “28 Haziran 2019’da Mücahitler Devlet Hastanesi Plastik cerrahi uzmanı arkadaşımızın hiçbir tıbbi aciliyeti olmayan hastanın lipom ameliyatını hemen yapmadığı gerekçesiyle ve 2 Ağustos 2019 da Ersin Arslan Devlet hastanesi acil servisinde bir meslektaşımızın iğne yaptırmak için sıra beklemek istemeyen bir hasta tarafından darp edilmelerinin ardından, henüz yaraları daha iyileşmemişken, maalesef 6 Ağustos 2019 günü 25 Aralık Devlet Hastanesinde Göz Hastalıkları Uzmanı meslektaşımız, heyet ve poliklinik hastalarına bakıp yoğun bir günün sonunda evine gitmek için aracının yanına geldiğinde, kimliği belirlenmeyen bir kişi tarafından haince saldırıya uğrayıp bıçaklanmıştır. Meslektaşımızın müdahalesi aynı hastanedeki arkadaşları tarafından yapılmış olup, yatışı sağlanmış ve tedavisi devam etmektedir.”

“ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNDUK”

“Hastanenin görüntü kayıtlarında saldırganın poliklinik çıkışından itibaren meslektaşımızı izlediği ve otoparkta yalnız yakaladığı anda haince saldırdığı saptanmıştır. Bu planlı bir saldırıdır.  Daha dün yaşanan sağlıkta şiddet olaylarıyla ilgili yaptığımız basın açıklamasında 2018 verilerine göre son 5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik 46 bin 361 şiddet vakasının kayıtlara geçtiğini ifade etmiş ve “Sayın Yetkililer, Sağlıkçıya Şiddet Sizi Mutlu Mu Ediyor?” diye sormuştuk. Gerçekten korkunç rakamlar bunlar. Bu konuda Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak defaten basın açıklamaları ve nöbet eylemleri yaparak, konunun ciddiyetine dikkat çekmeye çalıştık, çözüm önerileri sunduk. Sağlıkta yapısal sorunlarla birlikte büyüyen şiddetin katlanılmaz boyutlarda olduğunu, önleyiciliği olan bir Sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkarılmasını ve sağlıkta yapısal sorunların çözülmesini talep ettik. Ayrıca bu konuda çözüm ortağı olma yönünde irade ortaya koyduk.”

“HASTA İLE HEKİM KARŞI KARŞIYA GETİRİLMEMELİ”

“Bir kez daha ifade etmek isterim ki; Sağlıkta şiddet iktidarın biz hekimleri ve sağlık çalışanlarını yok sayan, değersizleştiren, sağlığın alt yapı sorunlarını çözmeyen, etkin, önleyiciliği olan bir şiddet yasası talebimizi duymazdan gelen, halkımıza nitelikli bir sağlık hizmeti vermemizi sağlamayan popülist politikalarının sonucudur.  Halkın sağlığını ve biz sağlık çalışanlarını kendi siyasi rantları bir araç olarak görmektedirler. Hasta ile hekimi karşı karşıya getirmek, bu toplum için yapılabilecek en büyük kötülüktür.  Hekim hasta ilişkisinin insani boyutunu görmezden gelen, uzlaşmaya dayanmayan, hasta memnuniyetiyle birlikte, çalışan memnuniyetini dikkate almayan ve dayatmacı bir politikanın, sağlık ortamını iyileştirmediği ve iyileştiremeyeceği gün gibi ortadır. Bu kadar ölmemize, yaralanmamıza, ruhumuzda oluşan travmalara ve feryatlarımıza bu kadar duyarsız kalınmasını anlamlandıramıyorum. İktidarın ve sağlık bakanlığının çağrılarımızı dikkate alması için daha ne kadar ölmeliyiz, yaralanmalıyız bilemiyorum.”

“ONURUNUZA SAHİP ÇIKIN!”

“Üzülerek ifade ediyorum ki, iktidar halkın sağlığına ve hekimlere olan bu düşmanca tavrından vaz geçmelidir. Bir an öce gerekli yasal düzenlemeleri hayata geçirmelidir. Duyarlı halkımıza sesleniyorum, ‘Bugün yine bıçaklandık ey halkım doktoruna sahip çık’. Böyle devam ederse çok yakında hastalandığınızda şifa arayacağınız hekim kalmayacak. Medyaya sesleniyorum ‘Sağlıkla ilgili haberlerinizde kullandığınız olumsuz dilden ve hedef gösterici üslubunuzdan vazgeçin.” Meslektaşlarımıza sesleniyorum, “Bu saldırılar hekimliğe ve onurumuza yapılmaktadır.  Onurunuza sahip çıkın. Sağlıkta şiddet acilen sona ERSİN!” diyerek sözlerini noktaladı.

Y.ANKAY

Kaynak:ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Matbaacılar yeni dönemden umutluÖnceki Haber

Matbaacılar yeni dönemden umutlu

Esnafa ruhsat kolaylığıSonraki Haber

Esnafa ruhsat kolaylığı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!