Şahin ile görüşecekler

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şahin ile görüşecekler
Gaziantep’te faaliyet gösteren Et Hali’nin depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılacağı gündeme gelmişti. Et Hali esnafının GATEM Bölgesi’nde inşa edilen yeni Et Hali’ne taşınacağı ileri sürülürken, Halin taşınması ile ilgili tartışmalı süreç devam ediyor. CHP Gaziantep Milletvekilleri Bayram Yılmazkaya ve İrfan Kaplan, esnafla bir araya gelerek, esnafın sorunlarını dinlediler. Vekiller, konuya ilişkin teknik bilgilerin alınmasının ve meclis üyeleri ile görüşülmesinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile görüşeceklerini belirttiler.

Et Hali’nin taşınacağına ilişkin bilgiler üzerine harekete geçen esnaf, taşınmak istemediklerini belirtmişlerdi. Esnaflara yönelik herhangi bir tebligat yapılmamasına rağmen alınan bilgiler doğrultusunda harekete geçen Et Hali esnafı, taşınma işleminden vazgeçilmesi konusunda Büyükşehir Belediyesi’ne çağrıda bulunmuştu. Esnafın sorunlarını incelemek üzere Gaziantep Milletvekilleri Bayram Yılmazkaya, İrfan Kaplan ve CHP Gaziantep İl Başkanı Lütfü Demir, Et Hali ve Spotçular Çarşısında incelemede bulundular. Esnafla bir araya gelen milletvekilleri, esnafların sorunlarını dinlediler.

“YIKIM KARARI ALINDI”

Esnafların zor durumda olduğunu belirten CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, “Geçtiğimiz hafta esnaf ile bir araya gelerek sorunlarını görüştük. İlginç bir şekilde ne zaman yapıldığı belli olmayan bir çalışma ile burasının depreme dayanıklı olmadığı ileri sürülerek, çarşı ve et halinin yıkılacağı esnafa bildirilmiş. Burası ile ilgili bir çalışma yapılmış olabilir, teknik konulardır. Et Hali’nde ve Sportçular Çarşısında çok sayıda esnaf bulunuyor.  Esnafın bulunduğu alanın yıkımından önce onlara bir yer gösterilmesi gerekirdi.  Yıkım kararı var ama yer gösterilmiyor. 15 yıldır deprem analizi yapılmayan bir alana son anda bir deprem analizi yapılarak, yıkım kararı alınıyor. Esnafa bu konuda bilgi verilmiş.  O bölgeye giderek esnaf ile görüştük. Esnaf kendilerine bir yer gösterilmemesinden dolayı sıkıntılı durumdalar.  Bölge esnafı, Şahinbey Bölgesi’nde bulunan bazı noktaların kendilerine verilmesi talebinde bulunmuş ancak olumlu bir cevap alamamışlar. Belediyenin esnafın mağdur olmaması için bu insanlara yer göstermesi gerekiyor. Konuyla ilgili temaslarda bulunacağız, meclis üyelerimizle de görüşülmesinin ardından konuyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile görüşeceğiz” şeklinde konuştu.

“ESNAF MAĞDUR EDİLMEMELİ”

Esnaf ile yaptıkları görüşmeyi aktaran CHP Gaziantep Milletvekili  İrfan Kaplan, “Büyükşehir Belediyesi, Et Hali ve Spotçular Çarşısında bulunan esnafın taşınmasını istiyor. Gerekçe olarak ise esnafın bulunduğu hal ve çarşının depreme dayanıksız olması gösteriliyor. Yıllardan bu yana çarşı ve et hali ile ilgili çalışma yapılmadı. Burada bulunan esnaflar işsiz bırakmak, kısa süre içerisinde tahliye etmek doğru değil. Oradaki kasap ve diğer esnafın durumunu ile ilgili Belediye Meclis üyelerimizden bilgi alacağız sonrasında ise elimizdeki bilgiler ışığında Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile görüşeceğiz. Esnaf için önceden bir yer belirlenmesi gerekiyordu. Diğer yandan burası vatandaşların ihtiyaçlarını karşıladıkları bir alan” diye konuştu. 

M.TÜRKMEN

Kaynak:ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Değişmeden değişim çalışmaları…Önceki Haber

Değişmeden değişim çalışmaları…

“İşçilerin payına yoksulluk düşüyor”Sonraki Haber

“İşçilerin payına yoksulluk düşüyor”

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!