“Sağlıklı lezzetin başkenti olacağız”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Sağlıklı lezzetin başkenti olacağız”
Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep’i Geliştirme Vakfı ve İpekyolu Kalkınma Ajansı işbirliğinde düzenlenen ‘3. Uluslararası GastroAntep Hasat Günleri’ Batalhöyük’te Antep Fıstığı hasadı ve şire yapımı ile başladı. Programda konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Sağlıklı lezzetin başkenti olma yönündeki gayretimiz devam ediyor” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olan Gaziantep, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma hedefiyle Uluslararası GastroAntep Festivali’nin bu yıl üçüncüsünü ‘GastroAntep Hasat Günleri’ olarak düzenliyor.

FISTIK TOPLANDI, ŞİRE YAPILDI

GastroAntep’in ilk gününde, yöresel oyunlar oynandı, daha sonra geçilen fıstık hasadında ise Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye’nin gastronomi profesyonelleri, gurmeler, gastronomi yazarları ve protokol fıstık topladı, şire yaptı.

PROTOKOL ÜYELERİ HAZIR BULUNDU

Gaziantep Valisi Davut Gül,Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep AK Parti milletvekillerinden Derya Bakbak, Mehmet Erdoğan, Mehmet Sait Kirazoğlu, Gaziantep MHP Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç ve İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz katıldı.

 “BEREKETLİ TOPRAKLARA EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ”

3. Uluslararası GastroAntep Hasat Günleri’  programında bir konuşma gerçekleştiren Gaziantep Valisi Davut Gül, “Gaziantep, bereketli topraklara ev sahipliği yapıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin son yıllarda yaptığı çalışmalar var. Geçen yıl çok daha büyük bir kapsamda bir festival oldu. Bu yıl pandemiden dolayı dijital ortamda vatandaşlarımızla buluşuyoruz. Burada bugün, hasat programı var. Biraz önce fıstık hasadımızı yaptık ardından da şireye geçtik. Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu tarım okulunun mahsülleri de burada bulunuyor. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Aslolan sürdürebilirliği sağlamak bu yönde de yoğun gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

“PANDEMİ SONRASI YENİ BİR DÜNYA KURULUYOR”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  “Şehrimizin bir geçmişi var ve bunu geleceğe taşımayı amaçlayan büyük bir irade var. Pandemiden sonra yeni bir dünya kuruluyor. Yeni dünyanın kodlarını çok iyi görmemiz lazım. Başta yerellik, doğallık ve dijitalleşme önemli hususlar. Bunun gereği olan bereketli hilal, daha stratejik ve önemli hale gelecek.”

“EMEK VE İNOVASYON BİR ARADA”

Sözlerini sürdüren Şahin, “Bereketli hilalin bir hikayesi var. Üzüm örneğini ele aldığımızda burada büyük bir emeğin ve inovasyonun yer aldığını göreceksiniz. Gaziantep’in yöresel lezzetleri kendi kendine gerçekleşmiyor. Bu kentte örnek bir iş birliği ve büyük bir emek var. Güneşin D vitamini olmazsa şire yapımından güzel bir verim alamayız. Akabinde kurutmada gerçekleşmez. Sağlıklı lezzetin başkenti olma yönündeki gayretimiz devam ediyor” diye konuştu.

Y.ANKAY

Kaynak:ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AK Parti’de kongre şoku!Önceki Haber

AK Parti’de kongre şoku!

İlçe kongresi tamamlandıSonraki Haber

İlçe kongresi tamamlandı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!