“Rekabet gücümü kalmadı”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Rekabet gücümü kalmadı”
Gaziantep Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak, Trikocu esnafının son yıllarda rekabet gücünü kaybettiğini belirtti. Durak, üreticilerin yaşadıkları sorunların artması nedeniyle üretim yapamaz hale geldiklerini söyledi.

Gaziantep Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak, Trikocu esnafının son yıllarda rekabet gücünü kaybettiğini belirtti. Durak, üreticilerin yaşadıkları sorunların artması nedeniyle üretim yapamaz hale geldiklerini söyledi.

Gaziantep Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak, Trikotajcı esnafının sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Durak, “Şu anda üretilen triko ürünlerini 10 -15 yıl önceki fiyatlardan satıyoruz. Kar marjımız kalmadı, üreticiler herhangi bir kar elde etmeden çalışmasına rağmen iş yapamıyoruz. Bir erkek kazağını 10 yıl önce de 15 lirada satıyorduk şimdi de 15 liradan satıyoruz. 15 yılda birçok değişim yaşandı, buna rağmen bizim kazancımızda bir değişim olmadı. Maliyetler artarken, esnafın kar oranı azaldı. Bir esnafın 10 liraya sattığı üründen kazancı 1 lirayı geçmiyor. 9 liraya ürünü alan esnaf 10 liradan ürünü satıyor. İnsanlar ayakta durmaya çalışıyor. Eskiden olduğu gibi kar edeyim, yeni yatırımlar yapayın anlayışı kalmadı. İnsanlar günü kurtarma derdine düşmüş durumdalar.”

FARK YOK

Piyasada marka olarak satılan ürünleri esnafların ürettiğini söyleyen Durak, “Bugün marka olarak piyasalarda bulunan ürünleri esnaf olarak bizler üretiyoruz. Bir ürün 10 liradan satılırken diğer ürün 30 liradan satılıyor. Bu da marka olmanın avantajı olarak karşımıza çıkıyor. Üretilen ürünlerde değerler, oranlar, kullanılan iplik aynıdır. Etiket farkı dışında bizim ürettiğimiz ürün arasında hiçbir fark yoktur. Bu anlamda Gaziantepli tüketiciler, küçük esnaflara yönelmeli. Fason olarak marka ürünleri zaten bizler üretiyoruz, onlar yalnızca etiket koyuyorlar. Bizim ürünlerimiz ile o ürünler arasında herhangi bir fark yok.”

MARKALAŞMA TRENİNİ KAÇIRDIK

Triko sektöründe markalaşma konusunda büyük çabalar sarf ettiklerini ifade eden Durak, “Oda olarak çok yoğun çalışmalar yaptık, il dışından bu işlerde yetkin kişiler getirdik. Ancak Gaziantep esnafının markalaşabilmesi için entegre tesisinin olması gerekiyor, entegre tesislerinde kendi ürünlerini kendilerinin üretmesi gerekiyor. Bizim esnafımız dışa bağımlı olarak, fason üretim yapıyorlar. Fason üretim yapıldığı için kendi markamız çıkmıyor.”

ESNAF KÜÇÜLÜYOR

Yerel firmaların rekabet gücünün az olduğunu söyleyen Durak, “Marka olan firmalarımız var ancak diğerleri kadar etkili değil. Ulusal ve uluslararası firmalarla rekabet etme gücümüz yok. Her AVM’de markalaşmış olan firmaların mağazaları var. Marka dahi olsanız sizi bu firmalarla rekabet etme şansınız yok. Bunlarla baş etmemiz mümkün değil, devletin bu noktada devreye girmesi gerekiyor. Küçük esnafların korunması gerekiyor. Bunların kent içerisine yayılması değil, tek bir alanda toplanmaları gerekiyor. Esnaflarımız küçüldükçe küçülüyor. Büyük firmaların yaygınlaşması ile birlikte rekabet gücümüz azalıyor. Bunlara çare bulunmadığı sürece esnafların hayatta kalma şansı azalacaktır” diye konuştu.

M.TÜRKMEN

Kaynak:ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İşsizlik artıyor…Önceki Haber

İşsizlik artıyor…

“Faizsiz yapılandırma istiyoruz”Sonraki Haber

“Faizsiz yapılandırma istiyoruz”

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!