Odalardan ambargo tepkisi…

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Odalardan ambargo tepkisi…
Gaziantep Ticaret Odası’nın öncülüğünde, bölgedeki ticaret ve sanayi odaları, Suudi Arabistan’ın Türk mallarına yönelik uyguladığı ambargoya karşı ortak bir deklerasyon yayınladı. 7 odanın imza attığı deklerasyonda, diplomatik ve siyasi girişimlerle sorunun bir an önce çözülmesi talebinde bulunuldu.

Gaziantep Ticaret Odası,  Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından oluşturulan Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu, yayınladığı deklarasyonla, Suudi Arabistan tarafından uygulanan ambargoya tepki gösterdi

Diplomasi yoluyla çözülmeli

Yapılan deklarasyonda, Bölgesel Kalkınmada Güç Birliği Platformu olarak Suudi Arabistan'ın Türk Mallarına uyguladığı ambargonun diplomasi yoluyla çözülmesi platformumuzun ortak temennisi olduğuna vurgu yapıldı. İş dünyasının Suudi Arabistan ve bazı Ortadoğu ülkeleri ile yaşanan ve yaşanması muhtemel ambargo sorununun bir an önce çözülmesinin beklendiği ifade edilen deklarasyonda, “Suudi Arabistan başta olmak üzere bazı Ortadoğu ülkeleri tarafından gayri resmi, uluslararası ticaret kurallarına aykırı uygulamalarla, ilgili ülkelere olan ihracatımız engellenmeye çalışılmaktadır. Suudi Arabistan ve bazı Ortadoğu ülkelerinden Türk ürünlerine karşı boykot çağrıları yapılıyor. Vergiler artırılıyor. Türk ürünleri gümrüklerde bekletiliyor. Yapılan uygulamaların milli ekonomilerini korumaya yönelik olduğunu düşünmüyoruz. Bu durumu ülkeler arasında yaşanan siyasi bir takım anlaşmazlıkların iş insanlarına geri yansıması olarak görüyoruz” denildi.

Engeller bir an önce kaldırılmalı

Deklerasyonda, şu ifadelere yer verildi: İş insanları olarak Suudi Arabistan ve tüm ülkelerle ticari ve ekonomik ilişkilerimizin sorunsuz bir şekilde sürdürülmesi bizim için çok önemlidir. Ticaretin refahı artıran en önemli unsur olduğunu biliyoruz. Dış ticaret yapan üyelerimizden yoğun bir biçimde, Suudi Arabistan hükümetinin yerel ithalatçı rmalarına baskı yolu ile Türkiye ile ticaret yapmamaları yönünde telkinde bulunduğu hatta bunun için imzalı beyan aldığı yönünde geri bildirimler tarafımıza ulaşmaktadır. Ambargo nedeniyle işleri sekteye uğrayan iş insanlarımız, Suudi Arabistan ile ihracatın yeniden önünün açılmasını ve getirilen engellerin kaldırılmasını bekliyor. Bölgemiz ve ülkemiz dış ticaretinde önemli bir partner olan Suudi Arabistan’daki ambargo niteliğindeki, uluslararası ticaret kurallarına aykırı bu uygulamaya ilişkin gerekli aksiyonların alınması en büyük temennimizdir. Platform üyeleri olarak çatı kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde yürütülecek ticari diplomasi ve hükümetimizin siyasi girişimleriyle oluşacak karşılıklı işbirliği zemininde tüm sorunları çözebileceğimize ve tüm engelleri birlikte aşabileceğimize içtenlikle inanıyoruz” ifadeleri yer aldı.

HABER MERKEZİ

Kaynak:HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Jandarma ekiplerinden Drone’li denetimÖnceki Haber

Jandarma ekiplerinden Drone’li denetim

Galibiyet için sahaya çıkacaklar!Sonraki Haber

Galibiyet için sahaya çıkacaklar!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!