“Normalleşmenin ilk aşamasına geçtik”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Normalleşmenin ilk aşamasına geçtik”
Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı 1.Birleşim Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımıyla yapıldı. Toplantıda konuşan Şahin, Türkiye’de salgına karşı başarılı bir mücadele verildiğini, Bilim Kurulu kararları ve İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeleri yerelde güçlü bir iş birliği içerisinde uyguladıklarını söyleyerek, “Normalleşmenin ilk aşamasına geçtik” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı 1.Birleşim Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımıyla yapıldı. Toplantıda konuşan Şahin, Türkiye’de salgına karşı başarılı bir mücadele verildiğini, Bilim Kurulu kararları ve İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeleri yerelde güçlü bir iş birliği içerisinde uyguladıklarını söyleyerek, “Normalleşmenin ilk aşamasına geçtik” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı 1.Birleşim Toplantısı, Onat Kutlar Tiyatro Salonu’nda yapıldı. Meclis üyeleri ve katılımcılar, ateşleri ölçülerek salona alınırken, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralına uygun olarak oturdular.

“KÜRESEL SORUN İLE ULUSA ÇAPTA MÜCADELE EDİYORUZ”

Meclis Toplantısının açılışında bir konuşma gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Küresel bir sorunla mücadele edildiğini söyledi. Şahin, “Küresel bir sorunla ulusal çapta mücadele ediyoruz. Geçen hafta Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak, hem İskandinav ülkelerinin hem de Avrupa Birliği ülkelerinin belediye başkanlarıyla telekonferans yöntemiyle bir raya geldik. Bu dünyanın yaşadığı büyük sorunu uluslararası boyutta nasıl gördüklerinin, birlikte neler yapabileceğimizin çalışmasını yürüttük. Özellikle Brezilya kendileri talep etti. Türkiye’nin bu başarısındaki farklılıkları incelediklerini ve bizimle paylaşmak istediklerini belirttiler.”

“YOĞUN BAKIM YATAK KAPASİTESİNDE JAPONYA VE İNGİLTERE’Yİ SOLLADIK”

“Özellikle dünya bu büyük mücadeleyi yaparken Türkiye bu 4 ana başlıkta farklılığını ortaya koydu. Birincisi sağlık sisteminde yatak kapasitesi rakamlarına baktığımız zaman Dünya sağlık örgütü literatüründe bir karşılığı var. Dünya Sağlık Örgütü yatak kapasitesi, hastane sıralaması yapıyor. Türkiye’nin son dönemde yaptığı Şehir Hastaneleri ve bu hastanelerin yoğun bakım üniteleri büyük bir çözüm oluşturdu. 100 bin kişiye kaç yatak kapasitesi düşer, şeklinde bir istatistik vardır. Türkiye’nin 45 yoğun bakım yatak kapasitesi varken, Japonya’nın 6, İngiltere’nin 7 kapasitesi var.”

Sağlık Sisteminin iyi bir şekilde işletildiğini kaydeden Şahin, “İkincisi Sosyal Güvenlik Sistemi. Sağlıkta ulaşılabilirlik, ücretsiz hizmet alma, her kesimden herkesin sağlık sisteminden hızlı bir şekilde istifade edeceği alt yapının olması başarıdaki en büyük kaynak oldu. Özellikle Brezilya’nın ülkemiz ile ilgili söylediği en önemli başlıklardan bir tanesi de güçlü koordinasyon. Burada kendi iç koordinasyonumuz, valimizle birlikte bütün belediye başkanlarımızla gayret içerisinde, yerelle merkezin güçlü koordinasyonu ile yayınlanan genelgelerin hayata geçirilmesi için gayret gösterdik. Şu ana kadar Bilim Kurulu’ndan çıkan kararlar, bakanlıklar aracılığıyla gelen genelgeleri uyguladık. Normalleşmenin ilk aşamasına geçtik. Bundan sonra kontrollü olarak toplantılarımızda dahi maskenin vazgeçilmezimiz olduğunu, sosyal mesafeye uyulması gerektiği , hijyen kurallarını uygulamaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

ÇAĞRI MERKEZLERİNE 1,5 MİLYON ÇAĞRI GELDİ

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları 4 önemli başlıkta sunum ile açıkladı. Sunumda bulunan Sezer, “Sosyal mesafe kurallarına uymak amacıyla birçok işlemimizi çağrı merkezimiz aracılığıyla aldık. Bir ayda 1,5 milyon çağrı alındı. Bütün toplu taşıma araçlarımızı dezenfekte ediyoruz. Dezenfektanın, maskenin üretim noktasıyız. İşçilerimizin hijyenik ortamda çalışması için dezenfekte çalışmaları yürütüyoruz, organizede ateş ölçümü yapıyoruz. 15 araç ve 240 personelle cadde, park ve bahçelerde dezenfekte çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Berberleri ve kuaförleri geçtiğimiz hafta dezenfekte ettik, maske dağıtımı yaptık. 150 bin maske apartman görevlilerine teslim edildi. Tüm sağlık çalışanları toplu taşıma araçlarımızdan ücretsiz faydalanıyor. İhtiyaç sahibi 65 bin ailemize gıda paketi dağıtıyoruz. İhtiyacım var diyen her vatandaşa gıda paketini teslim ediyoruz” dedi.

ENCÜMEN VE KOMİSYON ÜYELİKLERİ SEÇİMLERİ TAMAMLANDI

Sezer’in yaptığı sunumun ardından Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim Toplantısına geçildi. Toplantıda ilk olarak gizli oy, açık sayım usulüyle Encümen üyelerinin seçimi yapıldı. Meclis üyelerinin oylarıyla Osman Toprak, Latif Karadağ, Halil Uğur, Mustafa İnal ve Salih Uygur Encümen üyeliklerine seçildi.

Encümen üyelerinin seçiminin ardından Plan ve Bütçe, İmar ve Bayındırlık, Ulaşım, Eğitim, Kültür ve Spor, Çevre ve Sağlık, Hukuk, Tarife, Turizm ve Estetik, Kadın ve Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonlarına 1 yıl süre ile üye seçimleri yapıldı.

ŞAHİN’E BORÇLANMA YETKİSİ

Gündemin 15.maddesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan Alleben’i İnsanlarla Buluşturma Projesi ve Belediyenin tüketimi için 15 MW’lık fotovoltaik Güneş Enerji Santrallerinin kurulması için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 14 milyon avro kredi ve hibe desteği alınması için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi konusu gündeme geldi.

ALLEBEN'İ İNSANLARLA BULUŞTURMA PROJESİ BAŞLAYACAK

CHP’li meclis üyelerinin borçlanma yetkisi itirazının ardından açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, “Valiliğin önündeki Alleben deresinin halk ile buluşturulması projemiz vardı. Bu projede bütün suların akıtılması ve çevre düzenlemesi yapılması için çalışmalarımız vardı. Belediye olarak aynı zamanda 15 megavatlık bir güneş enerjisi projemiz var. Bu kredilendirmelerin 10 milyonu kredi, 4 milyonu hibe olacak ve GASKİ için cazip bir ücret” ifadelerini kullandı.

GES SAYISI ARTACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Pandemi süreci bize çevre projelerinin ne kadar önemli olduğunu ve özellikle çevreyi koruyarak kullanmamız gerektiğini, yenilenebilir enerjinin de bir o kadar önemli olduğunu gösterdi. Tabiat, pandemi süreciyle kendini korudu. Yeni dönemde bu alanda çok daha güçlü yatırımlar yapmamız gerekiyor. Bu çalışmamızda da yüzde 40 hibe desteği olması cazip geldi. Çevreci yatırımlar kapsamında Gaziantep’e GES ve Rüzgar Enerji Santralleri kurmak için çalışmalar yapılacak” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından söz konusu madde oy çokluğu ile kabul edildi.

SERVİS İŞLETMECİLERİNE BÜYÜK KOLAYLIK

Gündemin 19.maddesinde il genelinde servis işletmecilerine yönelik önemli bir karara imza atıldı. Alınan karar kapsamında, kentte faaliyet gösteren servis işletmecilerinin yıllık çalışma ruhsatı ve plaka tahditi ödemeleri, salgın nedeniyle 20 Ocak 2021 tarihine ertelendi.

Kaynak:ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çalışanlar onore edilmeli…Önceki Haber

Çalışanlar onore edilmeli…

Su faturaları faizsiz taksitlendirilecek…Sonraki Haber

Su faturaları faizsiz taksitlendirilecek...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!