Lojistik merkezleri için destek müjdesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Lojistik merkezleri için destek müjdesi
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, yurt dışı lojistik merkezlerinin faaliyete geçirilmesine yönelik kurulum, bilişim dahil yatırım, ruhsat ve izin giderlerinin yüzde 70 oranında destekleneceğini belirtti.

Koçer, Yurt Dışı Lojistik Merkezlerinin (YDLM) Desteklenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı'nın, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

YDLM'lerin faaliyete geçirilmesine yönelik kurulum, bilişim dahil yatırım, ruhsat ve izin giderlerinin yüzde 70 oranında ve merkez başına en fazla 5 milyon dolar tutarında destekleneceğini söyleyen Koçer, doğrudan veya yurt dışında faaliyet gösteren şirketleri ya da şubeleri aracılığıyla açtıkları birimlerin vergileri dahil kira, komisyon, kullanım giderleri kapsamında destek oran ve tutarının; ilk iki yıl yüzde 70, diğer yıllar yüzde 50 ve YDLM başına yıllık en fazla 3 milyon dolar olarak belirlendiğini bildirdi.

Koçer, "Reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetleriyle danışmanlık hizmeti alımına yönelik giderler ile Ticaret Bakanlığınca belirlenecek koşullara uygun olarak istihdam edilen en fazla 10 kişinin brüt ücretine, yıllık kişi başı 100 bin doları geçmemek kaydıyla, ilk iki yıl yüzde 70, diğer yıllar yüzde 50 ve YDLM başına yıllık en fazla 700 bin dolar destek sağlanacak." dedi.

Kira, komisyon ve kullanım giderleri ile reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetleri giderlerine ilişkin desteklerden 5 yıl süreyle yararlanılabileceğine işaret eden Koçer, "Kullanıcıların gümrükleme ve genelgeyle belirlenen diğer giderleri yıllık en fazla 100 bin dolar desteklenecek, desteklenme süresi en fazla 5 yıl olacak." diye konuştu.

Ticaret Bakanlığının, son 3 yıllık ortalama kapasite kullanım oranı en az yüzde 50 olanlara 5 yıla kadar ilave destek süresi verebileceğini, toplam destek süresinin 10 yılı aşmayacağını belirten Koçer, "YDLM'lerin destek kapsamına alınması için iş birliği kuruluşlarınca fizibilite raporu hazırlanarak, ayrıntıları genelgede belirlenen projeyle Ticaret Bakanlığına başvurulması ve bu projenin Bakanlıkça uygun bulunması gerekecek. Destek kapsamına alınan lojistik merkezler ticaret müşavirliği, ataşelikler veya bakanlık temsilcisinin koordinasyon ve denetimine tabii olacak." ifadelerini kullandı.

Koçer, en fazla 6 YDLM'nin destekleneceğini söyleyerek, "Süresi bitmeden destek kapsamından çıkarılan YDLM yerine bakanlık yeni bir merkezi destek kapsamına alabilecek. YDLM'lerde sadece Türk ihraç ürünlerine lojistik hizmet verilebilecek." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak:HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Localar satışa çıktıÖnceki Haber

Localar satışa çıktı

Hatay’a 25.000 fidanSonraki Haber

Hatay’a 25.000 fidan

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!