“Kesinti yapılması kabul edilemez”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Kesinti yapılması kabul edilemez”
Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazılar ile öğretmenlere ödenen ek ders ücretlerinde kesinti yapıldığını söyledi. Parlakçı, ek ders ücretlerinden kesinti yapılmaya çalışılmasını kabul etmediklerini ve yasal yollara başvuracaklarını söyledi.

Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından öğretmenlerin ek dersleri ile ilkokul ve ortaokullarda yapılacak canlı derslerle ilgili yayınlanan yazılar öğretmenlerin kaygılarını ve sorularını artırdığını söyledi.

MEB, TASARRUF ETTİ

Parlakçı, “Yayınlanan yazılarla yapılmak istenen; emeğimizin yok sayılması, haklarımızın sınırlandırılmasıdır. Eğitim Sen bu girişimlere sessiz kalmayacak, emeğimizi ve haklarımızı korumak için sonuna dek mücadele edecektir. Kamu yöneticileri, salgın koşullarında, yürürlükte olan mevzuatı çalışanların lehine yorumlamak ve emekçilerin iş ve yaşam koşullarını geliştirmek durumundadır. Salgın koşullarında sosyal devletin görevi çalışanları desteklemek olmalıdır. Oysa MEB öğretmenlerin ek derslerinde kesinti yapmak için adeta kılı kırk yarmış ve kendince öğretmenlere ödenmesi gereken ek derslerden tasarruf etmiştir. Tasarruf etmek isteniyorsa bu emekçilerin alın terinden, emeğinden ve haklarından değil yersiz yapılan ihalelerden, makam arabalarından, lüks ve şatafattan yapılmalıdır.”

HUKUKİ YOLLARA BAŞVURULACAK

Ek ders ücretlerinde kesinti yapıldığını belirten Parlakçı, “Öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde harcadığı emek ve çaba dikkate alınarak ödenen ek ders ücretinde artırıma gidilmesi gerekirken, kesinti yapılmaya çalışılmasını kabul etmiyoruz. Bu konuda hukuksal yollara başvuracağımızı ve her tür demokratik hakkımızı kullanacağımızın bilinmesini isteriz. Eğitim Sen kısa bir süre içinde MEB yetkilileri ile konuyu görüşecek ve sorunun çözülmesini isteyecektir. Sorunun görüşmelerle çözülememesi durumunda idari yargıya başvurulacak ve yargının karar vermesine kadar geçecek süre içerisinde haklarımız demokratik, yasal ve meşru yollarla korunmaya devam edilecektir” dedi.

Y.ANKAY

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DEVA Partisi’nde 3 ilçe tamamÖnceki Haber

DEVA Partisi’nde 3 ilçe tamam

Salgına karşı yeni tedbir…Sonraki Haber

Salgına karşı yeni tedbir…

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!