Kaplan, üreticilerin sorunlarını gündeme taşıdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kaplan, üreticilerin sorunlarını gündeme taşıdı
CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Covid-19 salgını dolayısıyla küçük ve büyük ölçekli işletmeler, çiftçiler, kanatlı küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin yaşadıkları ekonomik sıkıntıları TBMM’ye taşıyarak; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Dünya genelinde ve ülkemizde etkisini gösteren Covid-19 salgını dolayısıyla çiftçi, kanatlı, küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin süreçle birlikte ekonomik ve sosyal zorluklarla karşı karşıya geldiğini ifade ederken, ağır vergi ve gider yükü altında olan işletmeler sürecin ayrıca katmış olduğu olumsuzluklardan etkilendiklerinin altını çizdi.

Kaplan, verdiği soru önergesinde “Hükümet destek paketleri adı altında açıklamalar yapmış; ancak hayata geçişi ve piyasaya yansıması tam anlamıyla gerçekleşememiştir. Stratejik açıdan son derece yüksek önem arz eden hayvancılık ve tarım sektörü pandemi sürecinde almış olduğu ağır kayıplardan bir nebze olsun kurtulabilmek için hükümetten bir an önce yardım beklemektedir” dedi.

BAKAN PAKMEMİRLİ’YE SORULAR:

Kamu ve özel bankalarda krediye yönelik başvurularında sicilleri ile ilgili sorun yaşayan çiftçilerimiz için Bakanlık olarak bir çalışmanız olacak mıdır?

Yapılan Tohum desteği belli tarımsal ürünleri ve bazı bölgelere yönelik sınırlı tutulmuştu. Farklı bölgeler ve ürünlere yönelik fide, ilaç, gübre vb destek çalışması var mıdır? 

Çiftçilerin SGK- BAĞKUR borçları için ilgili bakanlıklarla yeni bir düzenleme yapılacak mıdır?

Daha önce gündeme gelmiş olan çiftçi ürünlerinin tüketiciye direkt ulaşması için aracılar ilgili bir düzenleme yapılması ile ilgili çalışmalar hangi aşamadadır?

Pandemi dolayısıyla daralan sektörde küçük ve büyükbaş hayvancılığa yönelik destek, iyileştirme vs. ek bir çalışma var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir?

Kanatlı hayvan yetiştiriciliğine yönelik pandemi süreci içerisinde yapılan destek var mıdır? Varsa hangi destekler verilmiştir?

Pandemi sürecinde satış olmaması sebebiyle küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde satış süresi uzadığı için yem giderlerinin artması ve hayvan yetiştiricilerinin masraflarının çoğalması ile ilgili herhangi bir çalışmanız var mıdır? Konu ile ilgili yem desteği üzerine bir çalışmanız olacak mı?

Kaynak:HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yılmazkaya, polisin sert müdahalesini sorduÖnceki Haber

Yılmazkaya, polisin sert müdahalesini so...

100 hayırsever aranıyor!Sonraki Haber

100 hayırsever aranıyor!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!