Gaziantep, yine öncü oldu!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gaziantep, yine öncü oldu!
İçişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz gün yayımlanan genelge ile şehir içi toplu ulaşımda HES Kodu uygulaması zorunlu hale getirildi. İçişleri Bakanlığı genelgesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Sağlık Bakanlığı ile imzalanan protokol ile HES kodu sorgulamasının genelge öncesinde Gaziantep’te zorunlu hale getirildiğini ifade ederek, “Gaziantep olarak yine bir alanda öncü olduk” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Sağlık Bakanlığı iş birliğinde yeni tip Koronavirüs’le (Kovid-19) mücadele kapsamında Türkiye’de bir ilke imza atılarak “HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Uygulaması” protokolü imzalandı. Protokole göre korona virüs hastalarının veya temaslı vatandaşların şehir içi ulaşım araçlarına binmelerine engel olunacağı kamuoyuna duyurulmuştu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGE GÖNDERDİ

Söz konusu protokolün ardından İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliklerine genelge gönderildi. Valiliklere gönderilen genelgelerde, korona virüs salgınıyla mücadelede hastalık tanısı konulmuş ya da temaslı durumdaki kişilerin toplumdan izole edilmesinin üzerinde durulması gereken önemli hususlardan biri olduğu vurgulandı. Bu doğrultuda bulaşma riskinin azaltılması ve hastalık tanısı konulan kişiler ile temaslı durumundaki kişilerin tespit edilerek izolasyona tabi tutulmalarını temin edilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığınca “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulamasının geliştirildiği anımsatıldı. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı amaçlı her türlü toplu ulaşım aracıyla (uçak, tren, otobüs vb.) yapılacak seyahatlerde gerek biletleme, gerekse araca alınma sırasında HES kodu sorgulaması yapıldığı, herhangi bir riski bulunmayanların (tanılı veya temaslı durumda olmayan) seyahat edebilmelerinin mümkün olduğu belirtildi. Benzer şekilde şehir içi toplu ulaşım araçlarıyla yapılan yolcu taşımacılığında da HES koduna göre kişilerin takibinin sağlanmasının önem arz ettiğine dikkat çekilerek genelgede alınan tedbirler sıralandı.

AKILLI KART SİSTEMLERİ HES UYGULAMASINA ENTEGRE EDİLECEK                        

Genelgeye göre, “Başta belediyeler olmak üzere ilgili diğer kurum/kuruluşlar tarafından yürütülen her türlü şehir içi toplu ulaşım aracıyla (otobüs, metro, metrobüs vb.) yapılan seyahatlerde kullanılmak üzere kişiye özel hale getirilmiş elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri ile Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında gerekli entegrasyonlar sağlanacak.

Şehir içi toplu ulaşım faaliyetleri için kullanılan ulaşım kartlarını henüz kişiselleştirmemiş durumda olan başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere yerel yönetim birimleri ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarınca halihazırda kullanılmakta olan elektronik/akıllı seyahat kart sistemlerinin kişiselleştirilmesi amacıyla gerekli çalışmalara biran evvel başlanılacak. Covid-19 hastalığı tanısı konulan ya da temaslısı durumunda olan vatandaşlara ait varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartlarının izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak. Covid-19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle izolasyonda olması gerektiği kendisine bildirilmesine rağmen şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgilerinin gerekli idari yaptırımların uygulanması ve gerekiyorsa suç duyurusunda bulunulması için İçişleri Bakanlığı aracılığıyla (e-İçişleri sistemi üzerinden elektronik olarak) ilgili valilik/kaymakamlıkla paylaşılacak."

BÜYÜKŞEHİR OLARAK UYGULAMAYI BAŞLATTIK

İçişleri Bakanlığı Genelgesini değerlendiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Gaziantep olarak yine bir alanda öncü olduk. İçişleri Bakanlığımız dün şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulamayı zorunlu hale getirdi. Geçen hafta #TEKNOFEST2020 esnasında Sağlık Bakanlığımızla imzaladığımız protokolle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak bunu uygulamaya başlamıştık” dedi.

Y.ANKAY

Kaynak:ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
OSB’de rekor tüketim…Önceki Haber

OSB’de rekor tüketim…

Feci kazada iki genç hayatını kaybettiSonraki Haber

Feci kazada iki genç hayatını kaybetti

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!