“Gaziantep, pandemiye rağmen büyüyor”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Gaziantep, pandemiye rağmen büyüyor”
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) tarafından aylık periyotlarla yayımlanan Bir Bakışta Gaziantep Ekonomisi Eylül ayı rakamları açıklandı. GTO tarafından yayımlanan Bir Bakış Gaziantep Ekonomisi Eylül ayı sayısında, kent ekonomisinde pandemi sonrası başlayan toparlanma sürecinin hız kazandığı görüldü.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) tarafından aylık periyotlar halinde yayımlanan Bir Bakışta Gaziantep Ekonomisi, kent ekonomisine yönelik gelişmeleri gözler önüne seriyor. Son olarak Ağustos ayına ilişkin verilen yer aldığı Bir Bakışta Gaziantep Ekonomisi Eylül Ayı sayısında, Pandemi sürecinin ardından başlayan toparlanma sürecinin yansımalarına yer verildi.

Açıklanan rakamlarda, Gaziantep Ekonomisi’nde görülen Pandemi etkisinin büyük oranda azaldığı görüldü. Eylül ayında, geçtiğimiz aylara oranla toparlanmanın daha güçlü şekilde gerçekleştiği görüldü.

ELEKTRİK TÜKETİMİ YÜKSELDİ

Pandemiye bağlı olarak Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde elektrik tüketiminde büyük oranda azalma meydana gelmişti. Salgının etkisinin en fazla hissedildiği Nisan ayında Gaziantep OSB’de elektrik tüketimi 286 milyon 581 bin 42 KWH olarak gerçekleşmişti. Mayıs ayı itibariyle başlayan toparlanma ile OSB’de elektrik tüketimi 313 milyon 751 bin 728 KWH’ye, Haziran ayında ise 426 milyon 951 bin 150 KWH’ye yükseldi. Gaziantep OSB’de elektrik tüketiminde son ayların en yüksek tüketimi gerçekleşti. Temmuz ayında Gaziantep OSB’de 456 milyon 2 bin 443 KWH elektrik tüketimi gerçekleşti. Ağustos ayında ise elektrik tüketimi 453 milyon 228 bin 445 KWH olarak gerçekleşti. Eylül ayında OSB’de tüketilen elektrik miktarında önemli bir artış yaşandı. Gaziantep OSB’de 487 milyon 209 bin 323 KWH elektrik kullanıldı. Elektrik kullanımında meydana gelen artış, üretimdeki artışın önemli bir göstergesi olarak yorumlandı.

İHRACATTA REKOR ARTIŞ

Gaziantep OSB’de tüketilen elektrik miktarı, ihracat rakamlarına da yansıdı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Gaziantep’te Eylül ayında 762 milyon 186 bin dolar değerinde ihracat yapıldı. Nisan ayında 463 milyon 65 bin dolara gerileyen ihracat rakamları Eylül ayında rekor artış gösterdi.

KONUT SATIŞLARI DÜŞTÜ

Gaziantep Bölgesi’nde TÜİK tarafından sağlanan konut satış istatistiklerine göre 4 bin 981 konutun satışı gerçekleşti. Mayıs ayında bin 362 olan konut satış oranı, Haziran ayında 4 bin 264’e yükselmişti. Temmuz ayında ise son ayların en yüksek konut satış oranı gerçekleşti. Ağustos ayında konut satışları 3 bin 909 olarak gerçekleşti. Eylül ayında ise konut satışları 3 bin 367 olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz aylara oranla konut satışlarında düşüş yaşandı. 

44 BİN KİŞİ KENTE GELDİ

Pandemi sürecinde Gaziantep’e gelen turist sayısında önemli ölçüde azalma meydana geldi. Pandeminin en çok hissedildiği Nisan ayında kente gelen turist sayısı 5 bin 574 olarak gerçekleşti. Mayıs ayında 7 bin 92’ye yükselen turist sayısı, Haziran ayında 23 bin 897 oldu. Temmuz ayında ise kente gelen turist sayısı artarak 32 bin 101’e yükseldi. Ağustos ayında ise kente gelen turist sayısı arttı. Eylül ayında ise Gaziantep’e gelen turist sayısında önemli bir artış gerçekleşti. Kente 44 bin 132 yerli ve yabancı turist geldi.

349 YENİ FİRMA AÇILDI

GTO tarafından açıklanan verilerde Açılan ve Kapanan Firma Sayısına da yer verildi. Buna göre, Eylül ayında 349 yeni firma açıldı, 59 firma ise kapandı.

F.ÇENGEL

Kaynak:ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Büyükşehir’in tesisi hayvanlara yuva olacakÖnceki Haber

Büyükşehir’in tesisi hayvanlara yuva ola...

Hedefte kıdem tazminatı mı var?Sonraki Haber

Hedefte kıdem tazminatı mı var?

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!