Fiyatlar yükseldi, müşteri azaldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Fiyatlar yükseldi, müşteri azaldı
Kentin önemli noktalarından olan Almacı Pazarı’nda yöresel ürünler satışa sunuluyor. Almacı Pazarı’nda bulunan esnaf, geçtiğimiz yıldan bu yana etkili olan fiyat artışlarının talepleri olumsuz etkilediğini söyledi.

Kentin önemli noktalarından olan Almacı Pazarı’nda yöresel ürünler satışa sunuluyor. Almacı Pazarı’nda bulunan esnaf, geçtiğimiz yıldan bu yana etkili olan fiyat artışlarının talepleri olumsuz etkilediğini söyledi.

Yazın gelmesiyle birlikte yöremizin vazgeçilmezi kurutmalıklar ve salçanın önemi artıyor. Almacı Pazarı ise birçok ürünün merkezi olma özelliğine sahiptir. Okuyucularımız için kurutmalıklar, salça ve Almacı Pazarı’nın son durumunu araştırdık.  Gazetemize açıklamalarda bulunan Almacı Pazarı Esnafı Turan Efendioğlu, yöresel ürünlerin Almacı Pazarı’nda satışa sunulduğunu kaydetti. Efendioğlu, “Gaziantep’te kurutmalık kabak, patlıcan ve biber kısmen yetişti. Yeni mahsul ürünler Adana’dan gelmektedir. Yeni mahsullerin yetişmesi ve kurutmalık sezonunun başlaması fiyatlarda bir düşüşe neden olmadı. Sadece kurutmalık değil fıstık, dut, salça, bakliyat ve diğer kurutulmuş gıdalarda bir düşüş olmadığı gibi her geçen gün fiyatlar yükseliyor. Kurumuş gıdalardan pilavıyla tadı damağımızda kalan firik geçen yıl 7 liradan satışa sunulurken bu yıl 12 liraya satılıyor. Buna benzer eskide olsa kaliteli salça 30 liradan satışa sunuluyor.”

Kente gelen turların durumuna değinen Efendioğlu, “Başka şehirlerden Gaziantep’e yapılan turlar misafirleri genellikle hafta sonu getiriyor. Gaziantep’in tarihi mekanları, müzeleri ve tarihi değerleri Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon ve koruma altına alındığı için misafirleri büyülemektedir. Hamam Müzesi, Mutfak Müzesi ve Zeugma Müzesi’ne ilgi her geçen gün artıyor hatta Avrupa’dan bile ziyaretçi çekiyor. Turlar genellikle Adana, Hatay, Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep ve Diyarbakır tarafından gelmektedir. Gezdikleri yerlerden en çok Gaziantep’i beğendiklerin müzelerin ve tarihi yerlerin çok ilgi çektiğini gözler önüne seriyor.”

“ÜRÜNLERE RAĞBET AZALIYOR”

Sözlerini sürdüren Efendioğlu, “Gelen ziyaretçiler fazla alışveriş yapmıyor ama çok durgun olan Almacı Pazarı’nı biraz renklendiriyor. Temmuz ayının gelmesiyle ve havaların ısınmasıyla Gaziantep’i Gurbetçi kardeşlerimiz kucaklıyor. Almanya ve diğer Avrupa Ülkeleri’nde yaşayan gurbetçi kardeşlerimizin gelmesiyle Almacı Pazarı’nı hareketlendiriyor. Gurbetçiler bir yıllık ihtiyaçlarını karşılayan Almacı Pazarı ne kadar hareketlense de işler genellikle fiyat yüksekliğinden dolayı az rağbet görüyor. Fazla bir talep oluşmuyor. Yerel halk fiyat yüksekliğinden dolayı azar azar alıyor. Almacı Pazar’ında çok kaliteli ürünler satılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Y.ANKAY

Kaynak:ÖZEL HABER


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Üretici projeden memnunÖnceki Haber

Üretici projeden memnun

“BEYAZ SİYASETÇİ sözü kime?”Sonraki Haber

“BEYAZ SİYASETÇİ sözü kime?”

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!