Dolandırıcılar, çocukların sağlığına göz dikti…

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dolandırıcılar, çocukların sağlığına göz dikti…
Türkiye’de dolandırıcılık olayları her geçen gün artıyor. Son dönemlerde LÖSEV Vakfı’nın adını kullanarak sahte makbuz ve sahte kimliklerle vatandaşları dolandırıyorlar. Söz konusu durum karşısında LÖSEV harekete geçti. LÖSEV’den vatandaşlara yönelik yapılan uyarıda, “Dolandırıcılara karşı birlikle mücadele edelim” ifadeleri yer aldı.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen ihbarlar üzerine LÖSEV harekete geçti.  Dolandırıcıların, LÖSEV’in adını kullanarak çocukların sağlığına zarar verdiğini kaydeden LÖSEV yönetimi, vatandaşlara uyarılarda bulundu. Dolandırıcıların son yöntemi görenleri şaşırttı. Kimi zaman dergi satan, sahte kimlik gösteren dolandırıcılar, sahte makbuz ile bağış toplamaya; kimi zaman saçlarını kazıtıp, maske takıp lösemili çocuk görüntüsü ile duygu sömürüsü yapmaya başladı. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen ihbarları değerlendiren LÖSEV, ihbar sahiplerini kolluk güçlerine yönlendirirken, hukuki mücadelesini de sürdürüyor. Bunların yanı sıra LÖSEV adını kullananlara karşı da kamuoyunu uyarıyor.

“LÖSEV SOKAKTA BAĞIŞ TOPLAMAZ”

Söz konusu uyarıda,  “LÖSEV asla sokakta para toplamaz, parayla gazete ve dergi satmaz, kapınıza gelerek bağış istemez.” Tüm gönüllü ve bağışçılarına çağrıda bulunan LÖSEV’e göre en etkili mücadele yöntemi çocukların sağlığına göz diken hırsızlar hakkında herkesin bilgi sahibi olması. Dolandırıcılara karşı LÖSEV'in verdiği mücadele sadece bununla da bitmiyor. LÖSEV yetkililerine göre mücadelenin belkemiği resmi kurumlar,  Valiliklerden, kaymakamlıklardan, illerdeki sivil toplumla ilişkiler müdürlüklerinden ve kolluk kuvvetlerinden destek bekleyen LÖSEV, Denizli ve Giresun Valiliklerini örnek gösterdi. Denizli Valiliği, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, Giresun Valiliği de kamu kurum ve kuruluşlarına yolladığı genelgeyle halkın vicdani ve insani duygularını istismar eden dolandırıcılara karşı halkı uyarmış, yazılı olarak da bunu bildirmişti. Şimdi ise hedef ve beklenti 81 ilin benzer duyurular yayınlaması.”

“BAĞIŞ TOPLAYAN DEĞİL, BAĞIŞ KABUL EDEN KURULUŞ”

LÖSEV yetkilileri, “Kurum adına gazete sattığını, bağış topladıklarını belirten kişilerle karşı karşıya gelen vatandaşın ilk yapması gereken hemen 155 polis imdat ve 0312 447 06 60 LÖSEV imdat telefonlarını aramak. Ayrıca LÖSEV’in bağış toplayan değil, bağış kabul eden bir vakıf olduğunu söyleyen yetkililer, “Vakfa bağışları kurumsal yollardan yapmakta fayda var. 3406’ya boş mesaj, internet üzerinden ya da bankaların LÖSEV hesabına bağış yapılabilir” denildi.

LÖSEV Yetkilileri, tüm banka ve PTT şubelerinden, www.losev.org.tr web sitesinden, online bankacılık işlemlerinden, GSM şirketleri vasıtasıyla SMS yoluyla, anlaşmalı kurumlardaki kumbaralardan ve doğrudan vakıf ofislerinden bağış kabul ettiğinin altını çizdi.

F.ÇENGEL

Kaynak:ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Siyaseti rant kapısı olarak görmedik”Önceki Haber

“Siyaseti rant kapısı olarak görmedik”

Sokak çocukları yine caddelerdeSonraki Haber

Sokak çocukları yine caddelerde

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!