“Dijitalde rekor kıracağız”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Dijitalde rekor kıracağız”
Gaziantep’te düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı. Kortejin ardından konuşan Bakan Varank, salgın nedeniyle istenilen ziyaretçi sayısına ulaşılamadığını söyledi. Bakan Varank, “Salgın müsaade etmedi ama ben şundan eminim bu sene fiziken kıramadığımız ziyaretçi rekorunu, televizyonlar ve sosyal medya yayınları sayesinde dijital olarak kıracağız” diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) tarafından düzenlenen havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı.  

25 Aralık Panorama Müzesi önünden başlayan kortej yürüyüşüne Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal katıldı.

“REKORU DİJİTAL OLARAK KIRACAĞIZ”

Gaziantep Kalesi önünde son bulan Kortej Yürüyüşünün ardından konuşan, “Tabi gönül isterdi ki keşke ilk iki Teknofest'te kırdığımız ziyaretçi rekorlarını, bu sene Gaziantep'te daha da yukarılara çekebilseydik. Salgın müsaade etmedi ama ben şundan eminim bu sene fiziken kıramadığımız ziyaretçi rekorunu, televizyonlar ve sosyal medya yayınları sayesinde dijital olarak kıracağız.  TEKNOFEST'e olan ilgi her sene katlanarak artıyor. Festivalin ilk yılında, 4 bin 333 takım yarıştı, 550 bin ziyaretçi bizleri yalnız bırakmadı. İkinci senemizde yarışan takım sayısı 17 bin 773'e çıktı. Türkiye'nin dört bir yanından gelen gençlerin yanı sıra sınırlarımızı da aştık, 122 ülkeden de yarışmacıya ülkemizde ev sahipliği yaptık. Geçen sene 1 milyon 720 bin ziyaretçiyle, kendi alanında dünyanın bir numaralı festivali olduk. Biliyorsunuz ilk 2 sene İstanbul'daydık, üçüncü senemizde Anadolu'ya çıkarma yapalım dedik ve işte Gaziantep'teyiz. Bu sene Teknofest'e 100 binden fazla yarışmacı başvurdu, bu hakikaten muazzam bir rakam."

“TEKNOFEST, TOPLUMU DÖNÜŞTÜRME GÜCÜNE SAHİP”

"Teknoloji üreten Türkiye hedefiyle çıktığımız bu yolda, yıldan yıla yüz binlerce genç bize katılmaya devam ediyor” diyen Bakan Varank, “Hepsi sadece tek bir amaca, çığır açıcı teknolojileri geliştirmeye odaklanmış durumda. Ben açıkçası, bir ülkenin geleceği için bundan daha kıymetli bir şeyin olmadığını düşünüyorum. Bugün işte o yerinde duramayan, ayakları yere basmayan gençlerimizin çoğu aramızda. Ellerindeki imkanları zorlayarak, gençlerimiz önce takımlarını oluşturdular. Sonra fikir jimnastiği yaptılar, Ar-Ge ve inovasyon yol haritalarını çıkartıp, projeye döktüler. Sizler TEKNOFEST'in gerçek kahramanlarısınız. Dereceye girmek elbette çok güzel, çok gurur verici ama dereceye giremeyenler de hiç üzülmesinler. TEKNOFEST, toplumu dönüştürme gücüne sahip olan bir etkinlik. Şimdi ektiğimiz tohumların etkilerini orta ve uzun vadede hep birlikte göreceğiz. Bugün burada roket fırlatan, İHA yarıştıran, enerji araçları üreten gençlerimiz, yarın bu ülkenin en modern füzelerinin, uçaklarının ve akıllı şehirlerinin mimarları olacak."

“GERÇEKÇİ HAYALLERİMİZ VAR”

2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisinde kendilerine somut hedefler koyduklarını söyleyen Bakan Varank, "Bakanlığımızın tüm politikalarını Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla şekillendirip hayata geçiriyoruz. Geleceğin kritik teknolojilerini geliştirmek, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi ürünler çıkartmak için çalışıyoruz ancak bu şekilde ekonomik ve teknolojik bağımsızlığımızı kazanabiliriz. Bizim iddialı, ama bir o kadar da gerçekçi hayallerimiz var. Tüm dünyanın peşinden koştuğu yenilikçi ve vazgeçilmez ürünler geliştirmeyi ve bunların üzerinde 'Türkiye'de üretilmiştir' damgasını görmek istiyoruz. TÜBİTAK kanalıyla son iki senede 16 binin üzerinde gencimize, 313 milyon liralık burs ve destek verdik. Sanayi Doktora Programı ve Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı gibi vizyoner projeleri hayata geçirdik. Son 2 senede 15 milyon vatandaşımız TÜBİTAK popüler bilim yayınlarından faydalandı. Bundan sonraki dönemde de hız kesmeden yolumuza devam edeceğiz." dedi.

"REKOR SEVİYEDE BAŞVURU ALDIK"

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST'in Anadolu kenti olan Gaziantep'te yapılmasından büyük mutluluk duyduk. Dünyada en ileri teknolojileri geliştiren bir Türkiye'nin hayalini kuruyorduk. Bugün bu hayali tüm genç kardeşlerimizle milyonlarla paylaşıyoruz. Bu yıl pandemiye rağmen rekor seviyede başvuru aldık adeta dünyayı buraya getirdik diyebilirim. 7 binden fazla takım toplamda 100 bin genç bulunuyor. Bunlar yarışmalara başladı. Genç kardeşlerim 1 yıldır bu yarışmalara hazırlandı ve eğer yarışmalar yapılmasaydı emekleri, hayalleri, zayi olacaktı ve motivasyonları düşecekti. Onların heyecanı sönmesin projelerine dört elle sarılıp devam etsinler diye TEKNOFEST'e sadece yarışmalarla devam ediyoruz. TEKNOFEST zorluklardan yılmayan, yenilikten kaçmayan araştırıp geliştirmekten yorulmayan gençlerin yeridir. Hürkuş gibi birçok ismin yaşadığı yeniden doğuşun ismidir" dedi.

“KENTİMİZE DEĞER KATACAK”

Etkinlikte konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, “TEKNOFEST, kentimize her anlamda değer katacaktır. Dünyanın dört yanından gençlerin gelip bu tarihi ve kültürel şehrin dokusuyla birleşip burada teknoloji hamlesi yapması hem ülkemiz hem de bizim için inanılmaz büyük gurur.

GURURLUYUZ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Türkiye'nin en kadim şehri gazi şehirde ilk defa böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptığımız için çok heyecanlı ve gururluyuz. T3 Vakfı’na bize düşünmemiz gerektiğini, bu festivalin herhangi bir festival olmadığını, ülkemizdeki teknoloji açığını gidermek için nasıl bir büyük imanla, inançla çalıştıkları için ve yeni bir çığır açtıklarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Anadolu’ya açılma kararının çok kıymetli buluyorum. Anadolu’yu ayağa kaldırmak, bu ruhla ilerletmek önemliydi. Gaziantep 1 milyon genci, 4 üniversitesi, sanayisi ve turizmiyle festivale hazır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ‘önce millet, önce memleket’ diyerek yola devam ediyoruz. Bu yolculukta cumhuriyetin 100’ncü yılı hedeflerine en yakın olan şehir Gazi şehir. Gaziantep Türkiye ne kadar büyüyorsa iki katı büyüyor. İmanla, aşkla çalışıyoruz. Vazgeçmek, yoldan dönmek yok. Dünya’nın 10’uncu ekonomisi olma yolunda verilen bütün görevleri bu şehir yerine getirecek” dedi.

Konuşmaların ardından Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Türk Yıldızları, Solo Türk Gaziantep semalarında gösteri uçuşu yaptı. TEKNOFEST, 27 Eylül'e kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek.

Y.ANKAY

Kaynak:ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Galibiyet gelecek mi?Önceki Haber

Galibiyet gelecek mi?

“Gaziantep için ışık olacağız”Sonraki Haber

“Gaziantep için ışık olacağız”

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!