Dev bütçe!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dev bütçe!
Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı 3. Birleşim Toplantısında 2021 Mali Yılı Bütçesi ve Performans Programı görüşüldü. Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılı bütçesi 1 milyar 970 milyon TL olarak gerçekleşti.

Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı 3. Birleşim Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, 2021 Mali Yılı Bütçesi ve Performans Programı, Büyükşehir Belediyesi ile 9 ilçe belediyesinin 2021 Mali yılı Bütçeleri görüşüldü.

Bütçe görüşmelerinde söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Küresel büyük bir sorunla karşı karşıyayız. Ulusal büyük bir mücadele var. Cumhurbaşkanımız liderliğinde Bilim Kurulu’ndan çıkan raporlarla gelen genelgeler var. Özellikle İçişleri Bakanlığı’nın, Sağlık Bakanlığı’nın, Bilim Kurulu’nun genelgelerinin en büyük uygulayıcıları yerel yönetimler, belediyeler. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak tüm belediye başkanlarımızla Valimiz başkanlığında, aktif bir şekilde çalıştık. En önemli noktanın koordinasyon ve güç birliği olduğunu, gördük.”

“ACİL EYLEM PLANI YAPTIK”

“Dünya çok büyük bir krizi yaşarken ülkemiz de bundan pozitif ayrışmak için olağanüstü çaba gösteriyor. Yerelde hem şehrin en az zararla bu salgından çıkması ile ilgili hem şehir ekonomisini korumak açısından çalışıyoruz. Mevcut duruma baktığımız zaman 4 önemli başlık öne çıktı. Milletimize verdiğimiz sözler var, zaman çok önemli. Bu sözleri yerine getirmemiz gerekiyor. Olağanüstü durumda bir acil eylem planı yaptık. Bu planda özellikle belediyeler bünyesi hizmet sektöründe insan kaynağını doğru yönetmemiz ve çok esnek şekilde süreci ilerletmemiz gerekiyordu. Şehrin direnç gücünü artırmamız gerekiyordu. İnsan kaynakları en önemli kısım. Verimlilik, performansı önemli bulduğumuz için kendi bünyemizde direnç sağlamaya çalıştık. İnsan kaynakları başkanlığımız, genel sekreterimiz başkanlığında elimizdeki mevcut yapıyı nasıl daha yüksek performansa dönüştürebiliriz diye çalışma yaptı. Belediyelerin en büyük ideallerinden biri de insana hizmet etmektir.”

“HAYIRDA YARIŞIYORUZ”

“Bilgi ekonomisi çağındayız. Dünya vatandaşlığı var, sınırlar kalktı. Bu şehrin rekabet etme gücünü artırmak için akıllı şehir, sağlıklı şehir olacak. Şehrimizi pandemiden en az hasarla nasıl çıkacak, pandemiden sonra kurulan dünyaya nasıl uyum sağlayacak? Yeni kurulacak dönemi ıskalama şansımız yok. Bu sebeple biz de yeni bir düzen kuruyoruz. Başlığımız: yeşil ekonomi. Her hafta sonu çok sayıda ağaç dikmemiz artık tercih değil zorunluluk. Yeşil ekonominin altyapısını oluşturacak çalışmayı yapıyoruz. Biz değişeceğiz, diyoruz. Adliye bölgesinden geliyorum. Vatandaşlarının yarısının maskesi açık. 8 aydır şehre nasıl maske takılacağını öğretemedik. Yine biz yılmadan mücadeleye devam edeceğiz. En önemli kısım bütçe yönetimi. En az borçlanmayla milletin taleplerini yerine getirmeye çalıştık. İnsanı merkeze alan bakış açısıyla en önemli köprü gönül köprüsü. Bu kadar zor bir dönemde 450 Milyon gibi bir borcu ödemiş belediyeyiz. Biz bize düşeni yapacağız. Sıkı takiple, vatandaş odaklı, halka hizmet hakka hizmet anlayışıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Hayırda yarışıyoruz.”

“BORÇ STOKUMUZU 350 MİLYON TL AZALTTIK”

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP’li üyelerin bütçeye yönelik eleştirileri üzerine yeniden konuşan Şahin, “Şehir göç alıyor. Bir taraftan 500 bin mülteci var bir taraftan iç göç alıyor. Altyapı belediyeciliği bitmiş diyoruz, bu şehirde bitmemiştir. GASKİ Genel Müdürlüğü şehrin altyapısına yatırım yapmaya devam ediyor. Tek başına imara açmak yetmiyor, açılan bölgenin altyapısını hızlı şekilde getirmemiz gerekiyor. Ciddi bir devlet desteği gerekiyor. En büyük giderlerden biri de imarlı yapıdan, asfaltlamadan, kaldırımlardan oluşuyor. Bunlar olmazsa olmazımız.  Nizip çayının temizlenmesine ilişkin yürüttüğümüz projede yalnızca GASKİ’nin 250 Milyon TL yatırımı var. Dolayısıyla para çevreye, doğaya, insana ve altyapıya yapılan yatırımlara harcanıyor. Devlet desteği aldık, Ankara arkamızda olmasaydı bu yatırımları yapamazdık. Ayrıca giderleri azalttık. 413 milyon borç ödeyip 2020 yılında da borç stokumuzu 350 milyon azalttık” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Toplantıda, 2021 Mali Yılı Bütçesi ve Performans Programı, Büyükşehir Belediyesi ile 9 ilçe belediyesinin 2021 Mali yılı Bütçeleri görüşüldü. İlgili maddeler oy birliği ile kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılı Mali Bütçesi 1 milyar 970 milyon TL olarak kabul edildi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN KİRA DESTEĞİ

Öte yandan gündem dışından gündeme alınan 5 madde görüşüldü. Gündemin 1.maddesinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kiracısı olan paket servisi yapamayan ve kapatılmak zorunda kalan iş yerlerinden kira bedeli almaması teklifi gündeme geldi. Karar Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edildi.

S.ÖZTÜRK

Kaynak:ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Sucu’nun hakkını korumak bu meclise düşer”Önceki Haber

“Sucu’nun hakkını korumak bu meclise düş...

Hasan Türk, toprağa verildiSonraki Haber

Hasan Türk, toprağa verildi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!