“Daha etkin politikalar üretilmeli”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Daha etkin politikalar üretilmeli”
Gaziantep Barosu Göç ve İltica Komisyonu tarafından 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla basın açıklaması düzenlendi. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Avukat Şafak Yılmaz, Suriyeli Mültecilerin yaşamış oldukları sorunları gündem taşıyarak, Sığınmacıların sorunları konusunda daha etkin politikalar üretilmesi gerektiğini söyledi.

Gaziantep Barosu Göç ve İltica Komisyonu tarafından 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla basın açıklaması düzenlendi. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Avukat Şafak Yılmaz, Suriyeli
Mültecilerin yaşamış oldukları sorunları gündem taşıyarak, Sığınmacıların sorunları konusunda daha etkin politikalar üretilmesi gerektiğini söyledi.

Gaziantep Barosu Göç ve İltica Komisyonu tarafından 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla basın açıklaması düzenlendi. Gaziantep Barosu Göç ve İltica Komisyonu adına basın açıklamasında bulunan Avukat Şafak Yılmaz, mültecilerin karşılaşmış oldukları sorunları gündeme taşıdı. Yılmaz, “Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) 20 Haziran’ı 2001 yılında “ Dünya Mülteciler Günü” ilan etmesinden bu yana tam 18 yıl geçti. Dünyanın her yerinde milyonlarca insan savaş, katliam, kıtlık ve hastalıktan göç etmeye maruz kaldı veya bırakıldı. Ülkemizin yanı başında sınır komşumuz Suriye Arap Cumhuriyeti’nde savaş ve katliamlardan dolayı 8 milyona yakın insan göç etmek zorunda kaldı. Yaklaşık 4 milyon Suriyeli Türkiye Cumhuriyetinde barınmaktadır. Gaziantep ise 433 bin 664 Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapmaktadır.”

“TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMIŞTIR”

“UNHCR verilerine göre Türkiye dünyada en fazla göç alan ülkelerden biridir. Türkiye Cumhuriyeti 4 milyona yakın Suriyeli göçmeni ülkesine kabul ederek tarihsel ve sosyolojik bağlarına sırt çevirmemiş, devletin bütün imkanlarıyla Suriyeli sığınmacıların yanında olmuştur. Bu inkar edilemez. Bu eşi benzeri görülmemiş desteğinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti üzerine düşen görevi insanlık adına fazlasıyla yapmıştır. “

“SOKAKLARDA DİLENEN MÜLTECİ ÇOCUKLAR VAR”

“Ancak savaştan kaçıp gelen insanlara sadece yaşam hakkı vermek yeterli değildir. Bir insanın olmazsa olmaz en temel hakkı “ insanlık onuruna” yakışır muamele görmektir.  4 milyon Suriyeliden sadece 30 bininin çalışma iznine sahip olduğu, kayıtsız binlerce mültecinin bulunduğu, Geri Gönderme Merkezlerinde idari gözetim altındaki yabancıların bulaşıcı hastalığa yakalandığı, sokaklarda mendil satarak ve dilenerek hayata tutunmaya çalışan çocukların olduğu, Suriyeli kadınların şiddete ve istismara maruz kaldıkları bir ülke de onurlu bir yaşamdan bahsedilemez. Türkiye’de mülteciler, Mülteciler Günü’nü yoksulluk, güvencesiz çalışma, sömürü, geleceksizlik, belirsizlik, statüsüzlük, nefret söylemleri ve linç girişimlerinin kıskacında karşılıyor.”

GERİ DÖNÜŞE ZORLANIYORLAR İDDİASI

“Gaziantep özelinde Gaziantep Valiliğinden ve İl Göç İdaresinden beklentimiz, İl Göç Koordinasyon Kurulu’nun yeniden aktif hale getirilmesi,  Oğuzeli Geri Gönderme Merkezindeki dikkat çeken ve her geçen gün artış gösteren ve idari gözetim altındaki yabancıların zorlandıklarını iddia ettikleri “gönüllü geri dönüş” prosedürünün uygulanmasında yaşanan sorunların çözülmesi ve iradesi dışında kimsenin gönüllü geri dönüşe zorlanmaması için önlem ve tedbirler alınması, gönüllü geri dönüş formlarında bağımsız ve tarafsız bir kurumun tanıklığı.”

“İHTİYAÇLAR KARŞILANMALI”

“Zuhor Naser, isimli Suriyeli kolon kanseri olan kadın, statüsüz bir şekilde, sağlığa ve ilaca erişimi olmadan hayata tutunmaya çalışmaktadır, bu kişi için acil yardım çağrısında bulunuyoruz. Başta İç İşleri Bakanlığı, Göç İdaresi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığını Dünya Mülteciler Günü’nde aşağıda sıraladığımız acil ihtiyaçların karşılanması ve/ veya düzeltilmesi için göreve davet ederiz; Suriyeli sığınmacıların geçici durumları artık kalıcı bir hal almıştır. Artık kalıcı “entegrasyon” için çalışmalar yapılmalı, Suriyelilerin adli yardıma daha etkin erişimleri için baroların adli yardım bütçeleri yeniden düzenlenmelidir.”

“ETKİN POLTİKALAR ÜRETİLMELİ”

“Sığınmacıların eğitim ve sağlık hakkına erişimlerinin önündeki tüm engeller ortadan kaldırılmalı, AFAD kamplarında kadınlara ve çocuklara yönelik basına yansıyan cinsel istismar iddiaları etkin bir şekilde soruşturulmalı, sorumlular cezalandırılmalı ve etkin önlemler alınmalıdır.  Sağlık hizmetlerinin tüm basamaklarının etkin bir şekilde işlemesi için hastanelere yeterli sayıda tercüman görevlendirilmesi yapılmalıdır.  Göçmenlerin çocuk yaşta evlendirilmesinin önüne geçmek için ciddi ve etkin politikalar üretilmelidir. Suriye ve dünyanın her yerindeki savaşın son bulduğu, güçsüzün dini, ırkı, cinsiyeti yüzünden ezilmediği, tüm insanların insanca yaşadığı bir dünya arzusu ile göç yollarında hayatlarını kaybeden Aylan Kurdi gibi çocukları ve tüm insanları saygıyla anıyoruz” ifadelerine yer verdi.

M.TÜRKMEN

Kaynak:ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Genç işsiz oranı artıyor”Önceki Haber

“Genç işsiz oranı artıyor”

GAÜN'de mesleki gelişim ve paylaşım günüSonraki Haber

GAÜN'de mesleki gelişim ve paylaşım günü

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!