Yazı Detayı
04 Mayıs 2018 - Cuma 00:23
 
ZAVALLI
Erhan BAŞER
kullaniciadi@@
 
 

  Doğrusu dostlarım hayattan pek memnun olmadığımı, tek ve en büyük hayalimin rutubetli bir evde beş dakikada bir gelen öksürük krizleriyle ve güneş görmeyerek ve güneşe düşman olarak ve benimle sürekli kavga eden bir kadının hayatımı zehire çevirmesini bekleyerek geçirmek istediğimi biliyorsunuz. Mutlu değilim ve memnunum, memnun olduğum için ise hiç mutlu değilim.

 

  Bizler sevgiden vazgeçerek belirli hedeflere varmak isteyen, hayatı yaşamadan tüketmek pahasına hedeflere varan ve bu uğurda milyonlarca insan harcayan zavallı canlılarız. Bir istasyondan bir diğerine giden gemi misin sen? Gerçek manada hayat yaşamak istemiyor musun? Bizler lanet olası çok amaçlı 21. Yüzyıl insanıyız. Bizde dürtüler var ama derinlik ve  yoğunluk yok. Şunu satın almak, bunu başarmak ve bir deneyimden geçmek gibi hedeflerimiz var. Bu amaçlar yüzünden hayatı kaçırıyoruz ve bize zehir zemberek bir yaşam kalıyor. Hayatlarınız artık o kadar tekdüze hale gelmiş ki sizin bu saatten sonra kurtuluşunuz yok. Planlı olmak başka bir şeydir. Elbette yola çıkmadan ihtiyar denizciler ile konuşulmalıdır ve tekne yola hazırlanmalıdır.  Ve hedefler sadece iki liman arasında olmamalı ve yeni yerler düşünülmeli ve yeni mutsuzluklar hayal edilmelidir. Kendinizi küçük maceralarla kandırmayı daha ne kadar sürdüreceksiniz. Galiba ölene kadar. Bu kadar tekdüze bir yaşamla nasıl huzur arıyorsunuz anlamak mümkün değil.

 Sürekli hava durumlarına bakıyorsunuz, her beş saatte bir çay içiyorsunuz, gözlüklü insanlara hep sempati duyuyorsunuz. Yeşil renkli elbise giyen insanlara gülüyorsunuz ve onlarla barışı denkleştiriyorsunuz, gördüğünüz rüyaları anlatıyor ve bazen ümit bazen korku duyuyorsunuz, aptal şakalar yapıyorsunuz ve gülüyorsunuz.Hep gülüyorsunuz, hiç ağlamak istemiyorsunuz, çoraplarınız bile hep aynı, ne biçim insansınız siz, hayatı bu kadar önemsemenin ne manası var, şu önceden kestirilebilir totaliter yaşamlarımız, insan ruhuna bir hakaret değilse, nedir?

Beyler belki hepiniz güzel bir kadına, ya da hanfendiler hepiniz yakışıklı bir erkeğe sahipsiniz, lakin acınacak haldesiniz. Ben, yüzyıllardır okyanusun en derin yerinde yalnız başına yüzen, adını kimsenin bilmediği bir balık türü gibi her zaman yalnız ve en dipte olmanın verdiği huzur ve cesaret ile yaşıyorum. Ama yine de mutsuzum ve yaptığım birtakım matematik hesaplarına göre de asla mutlu olamayacağım.

 

  Hadi, durma, kendine bir bardak daha bayatlamış bir çay koy da için huzur dolsun. Dışarıya bak, ağaçları gör, gülümse ve zavallı olduğunu unutma.

 
Etiketler: ZAVALLI,
Yorumlar
Haber Yazılımı