Yazı Detayı
29 Ağustos 2017 - Salı 00:25 Bu yazı 594 kez okundu
 
Zamanın Tozlanmış Ruhu
Mustafa ASİLTEKİN
 
 

Kaç zamandır bir şeyler karalamak istiyordum.

Ve ilk mürekkep saçılmış oldu yüreğine kağıdın.

Elim, dilim, yüreğim yettiğince bu mecrada insana ve insandan yana olan her şeye dair bir şeyler söylemek istiyorum. Özelde Anadolu Coğrafyası genelde ise evrensel insani değerlerin yüceltilmesi adına sözün yükünü yüklenmek istiyorum. Çünkü her şeyden önce söz vardı. İnsanoğlu önce sözün kutsal büyüsünü keşfetti. Derdini, kederini katlanmak, haykırmak için ağıt yakmış; sevincini, övüncünü ve mutlu günlerini kutlamak için de türküler söylemiştir. Söz hep var ola gelmiş, kendini yenileyerek, üzerine daha güzel, daha duru anlamlar yüklenerek, bir kuş gibi kanatlanarak sonrasında mürekkep ve matbaanın keşfiyle de artık yalnız kulaktan değil, kuş tüyünden divitlerle arzu hallerini kağıtlara döküp şimdilerde tarihin tozlanmış sayfalarına not düşmüşlerdir.

Zamanı kelimelerle avlayan birçok yazar, şair, düşünür gelip geçmiş bu yorgun coğrafyanın üstünden. Öyle güzel öyle ihtişamlı dizeler düşmüşler ki hem dizelerini hem de hayatlarını okurken onların zamanında onlarla aynı mevsimi aynı düşlerin dünyasında yaşayası gelir insanın.

Mevsimlerin gözlerinde kendi öz değerlerimizden bihaber bir yaşamak “ Bir deryanın kıyısında olup da bir damlaya hasret yaşamak.” Zamanı bir su değirmeni gibi boş bir şekilde yalnız su ile döndürmek ne kadar naçar bir haldir.

Bu coğrafyanın bağrında olup boş bir su değirmeni tahıl değil de yalınız su dövmek olur mu?

Tabi ki olmaz bu coğrafyanın hem altı hem de üstü öyle kültürel hazinelerle doludur ki ne düşler isen toprak bütün cömertliğiyle yüreğini betini bereketini sunar insana. Oysa önemli olan o değirmeni güzel yaşanılası ve kendi öz değerlerinle doyulası bir hale getirerek döndürmek.

Bu mecralarda ustalığımız yok; ancak zamanın tozlanmış ruhuna düşülecek birkaç sözümüz var.

Ne demiş eski ustalar

“ Peteği güzel olan balın arısı Bağdat’tan gelir.”

 

 

 

 
Etiketler: Zamanın, Tozlanmış, Ruhu,
Yorumlar
Haber Yazılımı