Yazı Detayı
07 Aralık 2018 - Cuma 00:12
 
Yaşar Özen ile hatıralarım -2
Murat Ertütüncü
 
 

O günden sonra da o ve sonrasında geçici ikamet ettiği otellerin kapısında dönüş saatlerine denk getirerek kendisini ,yazılarına dair en azından birkaç dakika sohbet edebilmek için beklemeye başladım. Dış görünüşünün ve yazılarında kendini gösteren entelektüel ve aristokrat çizginin aksine ; son derece mütevazi içten ve samimi bir insan olduğunu bu ziyaretlerimi ve irtibatımı arttırdığım ilerleyen zamanlarda daha iyi anlamaya başladım.

Yazı yazdığı günleri takip ederek o yazı ile ilgili sormak istediğim merak ettiğim hususları öğrenmek iştiyakı ile aradığımda onu, bazı akşamlar yalnız başına oturup bir iki kadeh içtiği ,ailesi o dönemde Gaziantep dışında olduğu için akşam yemeklerini yediği kulüpte bulurdum.

Kendisi ile hukukumuz, aramızdaki sevgi ve saygıya dayalı münasebet o dönemde başlamıştır. Kendisine karşı yazılarına duyduğum hayranlıktan kaynaklanan meraklı ve yazıları ile ilgili - anki ruh haline göre -fırsat buldukça her detayı sorgulayan yaklaşımımdan dolayı tepki görmekten çekinerek, kelimelerimi özenle ve dikkatle seçmediğimi iddia edemem. Ancak beni daima sabır ve olgunlukla karşılamış bazen yarım asır geri dönük sorduğum suallere tek tek cevap vermiştir. Bazı zamanlarda istişare etmek ihtiyacı duyduğum bir konu olduğunda kulüpten çıkış saatini bekler , kulüpten otele kadar olan yürüyüş zamanını bu görüşme için fırsata dönüştürmeye çalışırdım.

Tarihi ve siyasi hadiselere bütün detayları ile hakim , yarım asır önce yaşanmış bir hadiseyi , isim soy isim ,yer ve tarih vererek doğru nakleder .”Ateşîn bir zeka “ ve çok güçlü bir hafızaya sahiptir. Edebiyat ve Siyaset dünyasından ,üst düzey devlet erkanından ,Gaziantep eşrafından önemli isimlere kadar uçsuz bucaksız derin bir hatırata ,bilgi ve belgeye sahiptir. Yakın tarihe olan ilgim nedeniyle 1950 öncesi ve sonrası Siyasi döneme dair sorduğum sorulara , duraksamadan ,çoğu zaman herhangi bir yerden teyit etmeksizin def’aten doğru cevap verir hatta maksadımın fevkinde çok ince detaylarına kadar naklederdi.

 
Etiketler: Yaşar, Özen, ile, hatıralarım, -2,
Yorumlar
Haber Yazılımı