Yazı Detayı
28 Nisan 2017 - Cuma 00:32 Bu yazı 995 kez okundu
 
Yardımcı oluyor musunuz?
Yasemin ANKAY
yaseminozturk9427@gmail.com
 
 

Haber için gün içerisinde kurum, kuruluş veya birçok yere gidiyoruz. Vatandaşlarla görüşerek günlük yaşantılardaki olumlu, olumsuz konuları haber dilinde seslenerek, seslerimizi duyurarak ilgili yerlere ulaştırmaya çalışıyoruz. Bir yandan da sözüm ona diğer muhabir arkadaşlarımız ile birlikte haber atlatma yarışında bulunuyoruz.

**

Fakat gel gelelim kişiler gün içerisinde bizlere ne kadar yardımcı oluyorlar? Ne kadar işlerimizi kolaylaştıracak bir yardımda bulunuyorlar?

**

Evet! Gazetecilik zor ve özveri isteyen bir meslek. Haber yazarken, kaynaktan bilgi alırken, gerek sektörlerin gerek ise ülke genelindeki olaylardan dolayı vatandaşların nabzını tutarken söylenen sözlere ve sergilenen davranışlara haber doğruluğu açısından dikkat etmek gerek. Fakat kurum, kuruluşlar, vatandaşlar bizlerin bu özveri ve titizliğine karşı ne kadar anlayış ve özveri ile yaklaşıyorlar?

**

Örneğin bir kişi şehir genelindeki gazeteleri eleştirirken “Hep aynı haberler birine abone olsak veya birisini okusak yeterli oluyor.” diyerek acımasızca eleştiride bulunurken hiç düşünüyorlar mı acaba farklı bir gazeteci geldiği zaman da o kişiye haber konusunda yardımcı oluyorlar mı?

**

Olmayacak!

İşte bu durumlar bu sektörü kötüye götürmektedir. Haber yaparken kaynaktan bilgi almak sıkıntılı. Hele ki bu kişi kamu kurumunda yer alıyorsa ilgili makamlardan yazılı bir beyan ile haberinin konusu ve zamanını belirten dilekçe yazarak izin istemen gerekiyor.

Bekle ki gelsin izin!

Sen haberi yapana kadar zaten o haber konusu gündemden düşüyor. Böylelikle verdiğin emeğin de bir değeri kalmıyor.

**

Evet, siz değerli kişiler eğer gazetelerde kaliteli haber okumak istiyorsanız lütfen biz gazetecilere haber konularında yardımcı olun. Bizleri aydınlatın ki Gaziantep şehrinde gazetecilik mesleğini ciddiye alarak işini yapan sayılı 3-5 gazete muhabirlerinin de işleri kolaylaşsın ve dolayısı ile Gaziantepli haberdar olsun.

 

 
Etiketler: Yardımcı, oluyor, musunuz?,
Yorumlar
Haber Yazılımı