Yazı Detayı
28 Şubat 2018 - Çarşamba 07:39
 
YALAN
Erhan BAŞER
kullaniciadi@@
 
 

Yaşama sanatı, yalanlara inanmayı bilme işidir. Bu korkunç yapan ise doğrunun ne olduğunu, ne olması gerektiğini bilmememize rağmen, yalanın yalan olduğunu şıp diye anlayabilmemizdir. Pratikte bir şeyin doğru olup olmadığını bilemeyiz ama doğruluğa inanırız. Yeryüzünün en şiddetli yalanları bu topraklarda söylenmiş ve herkes inanmış tüm her şeyi bilmelerine rağmen büyük bir ustalıkla.

  Baylar(İngiliz lordlar kamarasındaki bir lordun diğer lordlara seslendiği gibi), baylar bende Olympos tanrılarına özgü bir huzur var. Lanet olası içim huzurlu olacak kadar karamsar. Kendi yaradılışına karşı hareket etmeye kalkan bir insanın çekeceği ceza, kendisi gibi davranmak istediği zaman artık bunu yapamayacak durumda olmasıdır. Artık bizler o kadar çok yalanlarla beraber yaşıyoruz ki, doğrulara inanmak istemiyoruz. Bir doğru hakikat karşısında ne yapacağımızı şaşırıp onu da inkar ediyoruz. Nerde yalan var ona inanıyoruz. Millet size çok defa erdemli insan palavraları atmışımdır biliyorsunuz. Erdemli olmak kurnazlık gerektirir, kurnazlık ise hesap, hesapların temel dayanağı da çıkarlarımızdır. Dünyadaki hangi insanın çıkarları saf ve temiz açıkçası bilemiyorum. İnsanoğlunun çıkarlarını gerçekleştirme ahlakı ile serengeti düzlüklerindeki bir aygırın çıkarlarını gerçekleştirme ahlakı arasında pek fark yoktur. Hiçbiriniz benim kadar talihsiz değilsiniz biliyorum. Ordular yöneten bir fatih, bir çapkın ya da bir farfaracı asla talihin cilvesinden kurtulamaz. Fatih veya bir çapkın değilim. Ah ulan odin. Baylar her zaman biriktirir insanoğlu hem de her şeyi. Bizler ne yapıyoruz biliyor musunuz, size zehirli bir hakikati söyleyeceğim. Bizler kendimizi haksızlığa karşı yakınmak rahatlığını seçiyoruz. Kolay olan budur ve çıkarlarımızla enfes bir şekilde örtüşür. Haksızlığın öcünü almak zor ve zahmetlidir. Uğraşarak, vakit harcayarak yapılır. Tüm bunlardan dolayı biz yakınmayı seçeriz. Yakınma kolaylığı bize eşsiz fırsatlar sunar. Bunlardan en önemlisi ve hayati olanı kadınları sevmektir. Zordur bundan vazgeçmek. Yalanların arkasından giderek aslında kendimizi rahatlatırız. Güzelliği yaşama arzusu rahata bağlı ve ölümsüz bir şeydir. Çok zor durumda erdemli olabilir miyiz? Erdemli olmanın temelindeki çıkar ve yalan, rahata ermenin ardındaki yalana inanmak. Hakikatin zehirli olduğunu söylemiştim.

 Dostlarım herkesin dilinde olan sevginin bile nasıl bir şey olduğunu şöyle izah edeyim: sevgi, birlikte getirdiği şeyler yüzünden ilgilendirmez mi bizi? Sevginin kendisi ile biz ne yapacağız? Ulan her şeyimiz mi yalan be!

 
Etiketler: , YALAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı