Yazı Detayı
10 Mayıs 2015 - Pazar 18:23
 
UYGAR TUTARLILIK
Konuk Yazar
 
 

                                                         UYGAR TUTARLILIK

                               Emekli Öğretmen/Eski Sendikacı Mustafa Kenan Şengül

         Toplum yaşantısında en aptal adamın bile öğrendiği bazı davranışlar vardır. Bunlar ortak yaşamın tutarlılığını ve dengesini sağlar. Sıra beklemek, kadınlara, yaşlılara, çocuklara öncelik tanımak, hak yememek ve sokaklardaki davranışlar buna örnektir.

       Uygarlık ölçütleri ve denge sağlayan bu sessiz kurallar, yüzyıllardır geliştirilerek uygulanır.

      Uygarlık düzeninin arkasında, binlerce yıl içinde birikmiş, insanın genetik yapısından başlayan büyük bir karmaşa vardır. İnsanlar fiziksel varlıklarıyla birlikte kendi işlerini, maharetlerini yeteneklerini yaratıcılıklarını ve bilgilerini öteki insanlara sunarlar. Bu ortamda sayısız yasasızlık toplum yaşamında iç içe yaşar.

     Karmaşık bileşenlerin kabul edilmiş kargaşası toplumun dinginliğini sağlar.

      Tarih diye okuduğumuz çağlar gerçekten hikaye oldu. Çağdaş ulaşım ve iletişim milyarlarca insana, eski bilgi ve kurgunun geçersizliğini öğretti.

       Bu karmaşada yenisi oluşuncaya kadar geç kapitalizm boşlukta perende atacak. Geç kapitalizm denilen şey emperyalistlerin eski egemenliklerini sürdürmeye çalıştıkları finans-kapital düzenidir.

       Modern ve uygar saydığımız dünya, sayıya boğulmuş bir pazardır. Bu pazarın içinde ülke iyi yönetiliyorsa, iyi bir eğitim uygulanıyorsa, o ülke uygar bir ülkedir.

     Bu durumda sokaktaki insan uygarlık düzenine ayak uydurabilmek için güvenlik, çalışma ( gelir elde etme), iyi eğitim talep eder.

     Uygarlık bu bağlamda doğal eşitsizliklerin çaresizliği dışında sosyal, politik ve ekonomik eşitsizlikleri azaltma çabası olarak tanımlanabilir.

       Ne var ki bu eşitsizlikleri yaratanlar da uygarlık düzeyi ileri olan ülkelerin parayı silah olarak kullanmalarıdır.

       İşte bu eşitsizlikleri düzeltmenin en iyi yolu EĞİTİMDİR:      

Mustafa Kenan Şengül

 
Etiketler: , , UYGAR, TUTARLILIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı