Yazı Detayı
02 Haziran 2018 - Cumartesi 00:42
 
Üşüyen Adalet
Yağmur Küçük
kullaniciadi@@
 
 

  Aranızda Ömer Sercan İpekçioğlu'nu tanıyan var mı? Sahne ismiyle Ezhel'i? Ünlü rapçi Ezhel, şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirmek ve kolaylaştırmak suçundan dolayı tutuklandı ve cezaevine gönderildi.

Ezhel'i uyuşturucu kullandığı için değil,şarkılarında uyuşturucuya özendirdiğini savundukları için tutukladılar.Bu olaya tepki gösteren milyonlarca insan var ama tepkilerinin nedeni sadece Ezhel'e yapılan haksızlık diye düşündüklerinden değil. Adaletin işleyişine isyanları. Ezelde neler yaşandı, neler yapıldı, adalet kılını kıpırdatmadı.

 Ezhel ise şarkılarında kullandığı metafor nedeniyle adaletin meteoruna tutuldu.O zaman sokakta küfür eden,ağzına uyuşturucu kelimesini alan herkes tutuklansın.Ben, belki sokakta uyuşturucu kelimesini duyunca,uyuşturucuya başlarım öyle değil mi? Adaletin gücü tek buna mı yetiyor? Öyle bir konuma geliyoruz ki, kimse ne rahat eleştiri yapabiliyor ne de rahat müzik yapabiliyor.Sorgulamamız gereken müziğin içindeki sözler mi? Yoksa adaletin sözleri mi?

Evet, belki bazı kelimeler müziklerde kullanılınca, örnek davranış olmuyor ama adaletin tek bir kişiyi tutuklaması cabası. Madem bu kadar önemli bu konu, şarkısında ''kötü kelimeler'' kullanan herkesi tutuklarsın, kısıtlamanı koyarsın. Böylece adaletin deyimiyle kimse özenmez.

Bu özenme kelimesinin insanı aşağılayan yanını da görmemezlikten geliyor adalet.''Birinin 'şarkı sözüyle' kötü alışkanlıklara başlayacaksınız, neden? Çünkü sizin aklınız yok’ ‘demekten farksız olan bu kelime ile milyonları aşağılayan adaleti de hakaretten yargılamak gerekir o zaman, isyan edilen konu bu işte.

 Dondurması yere düştü diye ağlayan çocukla, annesi öldürülen bir çocuğun ağlaması bir değil.Adalet her şeyi görmeli. Müziklerdeki metaforlara özeneceğimizi düşünüyorlarsa, sokakta elinde bıçakla gezen insana özenmeyeceğimizi düşündüren ne? O yüzden mi beraat eden suçluların sayısı bu kadar fazla? İkisi arasındaki fark o kadar açık ki... Peki biz ne zaman içtenlikle ''Adalet yerini buldu!..'' diyebileceğiz?  Şu an diyebileceğimiz tek şey, Sehabe'nin şu ''şarkı sözleri'' : Üşüyen adaletin dengesine pike...

                                                                                

 
Etiketler: , Üşüyen, Adalet,
Yorumlar
Haber Yazılımı