Yazı Detayı
04 Ekim 2015 - Pazar 16:51
 
TECRÜBE
Konuk Yazar
 
 

                                                        TECRÜBE

 

 

      Ne söylenirse söylensin hayat bir tecrübedir. Tecrübe ise susuz kalmış bir insanın suya kavuştuğu anki hareketlerinden tutun da hedefine kilitlenmiş keskin nişancının dikkatli hareketlerine kadar zekanın şekil verdiği şeydir. Anlamı ve şümulü ne olursa olsun tecrübe vardır. Tecrübe duruluk, şiddet, derinlik ve canlılık kazanabilir. Tecrübeye ise böyle bir şey kazandırmak  sanatın işidir.

 

       Sanat sadece resim, heykel, senfoni demek değildir. Sanat tecrübenin en ilgi çeki ve güzel şekle sokulmasıdır. Hayat şartları ve bilhassa birlikte yaşama şartları kararsız, karmaşık ve zorluk vericidir. Rönesans’la başlayan modernleşmenin modern insanı ne hale getirdiğine bir bakın. O kolay ve basit hayatımız ne hale gelmiş. Karmakarışıklaşmaktan unutmuşuz hislerimizi. O binlerce yıldır inşa edilen medeniyet hayli maddi ve rastgele  de olsa bir sanat eseridir. Sanatçısı da insanlık. Nasıl oluyor da sanatçı tecrübeyi hem sakin hem şiddetli hem de yadırganır halde bizlere huzur verici bir şekilde sunabiliyor. Düşünün ki her zaman yaptığımız yani tecrübe sahibi olduğumuz yani zekamızı istediğimiz gibi onların üstünde oynatmak, huzur verici değil midir? Bizleri mutlu eden şeylerin tecrübelerimiz(sanatımız) olduğu aşikar. Hayatın kokuşmuşluğundan bir an olsun huzura gitmek; evlerimizin, sokaklarımızın, şehirlerimizin çirkinliğinden bir an mutluluğa bakmak işte bunlar hep sanatın işidir. Musiki bize günlük hayatta tadamayacağımız incelikte heyecanlar tattırabilir. Edebiyat ile açlık ve sefalet bile güzel gelebilir. Şüphe yok ki sanat birçokları için böyle bir kaçıştır.

      Güzellik düşkünü ile sanatçının güzel sanatlara sığınmasının bir sebebi de budur. Keza sık sık ve ısrarla sanata bu gözle bakılmasının sanatın bu yolda tasvir edilmesinin sebebi de budur. Sanat ince bir ruh ile tecrübeyi aydınlatma işidir.

 
Etiketler: TECRÜBE, , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı