Yazı Detayı
17 Mayıs 2018 - Perşembe 00:25
 
TAMAM..
Sait Köse
 
 

Geçenlerde gördüğüm bir rüyayı hayırlara vesile olması dileğimle paylaşmak istiyorum. Rüyamda, Ülkemi gezmeye çıkmışım. Doğudan, batıya, kuzeyden, güneye. Daha önceleri gezdiğim yerler. Bir daha ziyaret etme fırsatım doğdu diye seviniyorum.Hani uçarak gidiyorum ya.Aşağılara baktığımda koyunların,keçilerin otladığı çayır-çimenlik yerler  yerle yeksan olmuş.Yerinde başka yer kalmamış gibi binalar yapılmış.

Buralarda hayvanlar otlaklar vardı ne oldu derken, gökte bir çığlık gibi ses ne yapacan otlağı. Sapı-samanı Bulgaristan’dan, hayvanı Yeni Zelanda’dan getiriyorlar. Amma Helal haaa. Bir de ne  göreyim; çağıl çağıl akan dereler kurumuş. Balta girmemiş orman, denizi kara yapan koyu yeşil ağaçlar,bitkiler  boynunu bükmüş, yaban hayatı küskün.

Derin düşüncelere dalmış bir yaşlı görüyorum.Ne olmuş buralara diye sormama fırsat bırakmadan başlıyor konuşmaya. Ha Uşağum şimdu bu dereleri soracaksın deyip başlıyor dere yerine gözlerinden yaş akıtmaya. 3-5 evin ampulünü yakacak elektriği elde edeceğim diye baraj yapmaya kalktılar. Sonucu görüyorsun.Hesap elektrik üretmek değil başka, gözlerini suya dikmişler,elektrik bahanesi.TAMAM MI demez mi?

TAMAM TAMAM'da birazda sen söyle be. Gezintiye devam ediyorum.Bir de ne göreyim.Boyları göğe yetişmeye çalışan asırlık ağaçlar dibinden kesilmiş boylu boyunca yerde yatıyor.Ne oluyor dememe fırsat  kalmadan ağaçlar dile geldi, karadeniz yayla yolları yapmak için kesmişler.Asırlardır ulaşımı olan yaylalara  yol yapacağız diye Ormanlar katledilmiş. Çevrecilermiş bir gruba rastladım.Yerlisi de var, başka yerden gelenide.Gaye yol değil Rant dediler.

Bilmem nerenin Emiri mi, Kralı mı buralardan yer satın almış turistik tesis yapacakmış yollar onun için.Hani şu meşhur yol yaptık hikayesi var ya..Rüyamda da karşıma çıktı. Kendimi bir anda denizin kenarında buldum.Balıkçı tekneleri sıra verdi dizilmişler. Rast gele dedim.Homurtu ile karışık sağ ol çıktı.Nasıl durum dedim, ne durumu karaya vurduk baksana dediler.Balık Komünist olmuş, karşı kıyıya gitmiş. Nedeni ne dedim? Sahil yolu yaptılar. Balığın yuvalarını dağıttılar,balık küstü dediler.Bu yol yaptık hikayesi yine karşıma çıktı. Medeniyet batılılaştıkça artarmış.Ülkemin batısına gideyim derken en kuzeyinde buldum kendimi.Vara başka yerler görseydim diye düşünürken, biri kolumdan çekiştirdi.Hele şuraya bak diye parmağınla deniz kenarını gösterdi.Ne olmuş dememe kalmadı levhada Nükleer Santral İnşaatı yazısını okudum.Okur yazarlığın varsa aynı levhadan birde en aşağıda güneyde var yolun düşerse onunda yerine bir uğrada yüreğini soğut dedi kolumdan çekiştiren.

Siz ne yapıyorsunuz peki dedim.Biz SIKILDIK ama sıklaştık, TAMAMLANMAYA çalışıyoruz dedi. 300 günü güneşli Ülkemde Güneşten yerine dünyanın yapmaktan vaz geçtiği nükleerden, enerji üreteceğim diye diretmek ne anlama geliyor anlayamadım.Kaldı ki Çernobil Nükleer Santralı patladıktan sonra kanser vakalarının arttığı bir bölge halkına dayatma gibi nükleer santral yapmayı nasıl kabul ettireceksiniz. Ben yaptım oldu... Saniyeler içinde kendimi yapmayasın bre seslerinin büyüdüğü bir yerde buldum. Anlaşılan burada da akıllıları ikna edilemeyen garip işler dönüyor.Sordum; kanal mı ne yapılacakmış. Boğaz yetmiyormuş. Burada da yol deniz yoluna dönüşmüş... Yolu bulanlarla,yolunu bulanlar düşünmüş taşınmış Deli Dumrul  hikayesindeki çözümü dayatacaklar; Geçenden de bir akçe,geçmeyenden de bir akçe. Hani şu meşhur Osman Gazi Köprüsü yapıldı ya, onun gibi bir şey.İşletmecinin Zarar ettiği farkı Milletçe imece usulü kapattığımız...Kanaldan geçmek istemeyeni Karadeniz'e, Marmara'ya demir mi attıracaksın birader? Uluslararası anlaşmalar var ..

Hop birde baktım aşağılarda bir yerlerde deniz kenarındayım.Tek tük satılık veya kiralık otel levhaları gördüm.Olur o kadar işletmecisi beceriksiz çıkmıştır deyip yürüdüm.Elinde bavul,bohça bir çok genç gördüm.Hayırdır askere mi dedim? Buralı değilsin herhalde deyip yüzüme garip garip baktılar. Meğerse yeterli turist gelmediği için bu sezon iş yok deyip otelin kapısını göstermişler.Tarlalarda çalışmaya razılar.Gavur, domatesi,hıyarı almadığı için emeğimin karşılığı çıkmıyor diye tarlacılar  ekmemiş.Ne eken,ne toplayana gereksinim yok. Nüfusun 12'si işsiz gezen bir toplumun genç işsizliğinin niye bu kadar çok olduğunu da anlamaya başladım.Neyse ki yeterli Hocası olmasa da 181 Üniversitemiz varda, gençlerin birazları orada  vakit geçiriyor. Biraz daha doğuya doğru giderken birde baktım yolda gözleri yaşlı  genç bir adam, yanında yaşlıca bir kadın, yerler limon,portakal dolu.Üstüne basmaya kıyamayan  bir eda ile hoplaya zıplaya gidiyorlar.

Hayırdır dedim. Biraz önce narenciyemiz para etmiyor,geçinemiyoruz,anamız ağlıyor dedim, Adamın biri "ANANI DA AL DA  GİT DEDİ" ne demek istedi anlayamadım.Nereye bilmiyorum ama SIKILDIM  artık,düştüm yollara.Çaresiz değilsiniz, ÇARE SİZSİNİZ dedim.Bilen bir ifade ile başını salladı TAMAM dedi,gözden kayboldu. Biraz daha doğuya gideyim derken Arabistan'a mı geldim diye tereddüt ettim. Neyse biri imdadıma yetişti. Yoh gardaşım  yoh dedi bunlar göçmen.Hani Ülkesinden kaçıp bize gelen, ekmeğimizi bölüştüğümüz komşular.Nasıl bölüşme ise 35 milyar dolar harcamışız. Bu bölüşmeden bize ne düştüğünü anlamaya çalıştık.

Anlayamadık, hesap kitap ayvaz kasap aynı hesap SIKILDIK hesap yapmaktan TAMAM  TAMAM deyip sustuk.

Susmasaydınız dedim, konuşacağımız zamanda geliyor Haziran’a ne kaldı ki dediler.

Az daha gideyim dedim. Ne gezip duruyun yorum dedi birileri. Anladım bu işin sonu yok.Yolda bitti,köprüde.

Baktım bende SIKILMIŞIM...

Bu iş buraya kadar artık TAMAM dedim. Ter içinde gözlerimi açtım. Artık uyanmıştım.

Ey uyumaya doymayanlar diye düşündüm, uyumaktan SIKILMADINIZ MI, TAMAM ARTIK UYANIN...

                                     

 
Etiketler: TAMAM..,
Yorumlar
Haber Yazılımı