Yazı Detayı
21 Mart 2018 - Çarşamba 08:16
 
TADIMIZI KAÇIRMAYIN(3)
Sait Köse
 
 

Denekler üzerinde yapılan saha ve laboratuvar araştırmaları, yorumlar, gözlemler, kanıtlar ışığında; nişasta bazlı şeker (NBŞ), bana göre NBŞ (NE BERBAT BİRŞEY) dir. İnsanın en temel gereksinmelerinden biri sağlıklı beslenmedir. Ne demiş atalar "can boğazdan gelir". Bakın masumlaştırmak için "ŞEKER" diyorlar. Neden tatlandırıcı değil ismi? NBŞ'yi, Doğal Şeker ile  kimyasal yapısı çok benzerlik göstermesi mi masumlaştırıyor? İşte algı operasyonu budur. Bırakın fabrikasyon ve yapay özellik taşıyan çok uluslu tröstlerin deyimi ile Nişasta Bazlı Şekerin kotasının indirilip kaldırılmasını, yasaklanması gerekir. Sözüm ona konunun ahkam kesicilerinin bir görüşüne katıldığımı belirteyim. Doğal şekerin fazla tüketilmesi de metabolizmamızda olumsuz bir takım organ işlevi bozukluklarına neden olmaktadır. Durum buysa aradaki korkunç fark nerede? Beyinde tokluk duygusunu algılayacak glukoz sensörleri bulunmaktadır. Fruktoz için söz konusu olmayan bu durum yeme davranışını bozabilmektedir. NBŞ, insülin salgılatmayarak tokluk hissi hormonunu uyarmadığı için aşırı yemeye neden olmaktadır. Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) kullanılan ürünlerde yüksek fruktoz vardır. Halbuki sağlıklı beslenme önerilerinde günlük enerjinin yüzde 45-60 oranında karbonhidrat içeriği ve bunun da yüzde 15-20’sinin früktozdan gelmesi yer almaktadır. NBŞ ürünleri ile aşırı miktarda fruktoz alınmakta bu durum da  metabolizmada anarşiye yol açmaktadır. Dünyadaki son gelişmeler ve yayımlanan son bilimsel literatürlerden yola çıkılarak hazırlanan raporda yer alan NBŞ tespitlerine gelin birlikte göz atalım:

 

Sıvı ve ucuz olan mısır şurubu NBŞ, obezliğin bir numaralı sebebi olarak görülüyor.   Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) yüksek şeker alımının ve yüksek şeker içeren içeceklerin ağırlık artışına etki edebileceğini vurgulamıştır. Ülkemizde 15 yaş üzeri yetişkinlerde  obezite yüzde 32, fazla kilolu yüzde 34.8; diyabet prevalansı yüzde 12,1 bulunmuş olup, çocuklarda obezite 7-8 yaşta yüzde 9.9, fazla kilo yüzde 14.6; orta okul çocuklarında yüzde 12.4 şişmanlık ve fazla kilo yüzde 21 bulunmuştur.

 

Nişasta Bazlı Şekerlerin (NBŞ) obezite artışı nedeni ile şişmanlamaya sebep olduğu ve kalp damar hastalıkları, şeker hastalığının ortaya çıkmasında rol oynadığı, doğrudan veya şişmanlık nedeniyle çeşitli kanserlere (kolon kanserleri, kadınlarda meme kanserleri gibi) yol açtığı, insülin direnci yarattığı, doğal şekerin yapısında bulunan glikozdan farklı olarak  fruktozun  böbreklerde nefrotik sendromun oluşması ile ürik asit artışına neden olduğu, karaciğerde yağlanma riskini artırdığı yönünde çeşitli görsel ve yazılı basında haberler zaman zaman yer almaktadır. NBŞ kullanımına bağlı olarak Alzheimer benzeri sinir sistemi dejenerasyonu ortaya çıkmakta ve bunun farklı mekanizmaları bulunmaktadır. Verileri değerlendiren ABD'li bilim insanları toplumdaki demans sıklığındaki artışın hem bu mekanizmaları hem de metabolik sendromu kapsadığını, daha doğrusu iç içe geçmiş olduğunu dile getirmektedir. Glikoz beyin kabuğunun çalışmasını arttırmakta, buna karşılık früktoz beyin çalışmasını baskılamaktadır. Her ikisi de şeker olsa bile, früktoz ve glikozun beyin üzerine etkileri “zıt" biçimdedir. Neuropsychologia dergisinin Şubat 2011 sayısında yayınlanmış bir başka araştırma glikozun hafızanın oluşturulmasında pozitif bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı “Nişasta Bazlı Şekerlerin (NBŞ) Sağlık Etkileri” başlıklı raporu oldukça dikkat çekici. Sağlık Bakanlığının,  alanında uzman 12 bilim insanından oluşan Bilim Kurulu tarafından hazırlanan raporda, NBŞ’nin insan sağlığı açısından olumsuz etkileri olduğuna dair çok ciddi tespitler yer alıyor. Nişasta bazlı şekerlerin insan vücuduna olumsuz etkilerine yönelik kararlar, Bilim Kurulu’ndaki 12 bilim adamının oy birliği ile alındı. Nişasta bazlı şekerin zararları saymakla bitirilemezken, Bilim Kurulu neslin korunması için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

 

İnsan sağlığı üzerinde  en çok etkisi olan Mısır Şurubu Nişasta bazlı şeker (NBŞ)  olan ürünler; Soda /Cola -Gazoz, Şekerlemeler, Tatlandırıcılı Yoğurt, Salata Sosları, Ketçap / Mayonez, Dondurulmuş Gıdalar, Ekmek, gofret, çikolata, bebek maması, Konserve Meyveler, Meyve Suyu, Kutulu Yemekler hazır çorbalar, Süt tozu ve nişasta gibi ürünlerin katıldığı peynirler ,Diyet Bisküvi, Kahvaltılık Gevrekler, Fırınlanmış Ürünler, Soslar ve Baharatlar, Abur-Cubur Gıdalar, Tahıl Barları, Besin Barları , sucuk ,Kahve Kremaları, Enerji İçecekleri, Dondurma.  Raf ömrü uzun olan hemen her yiyecek ve içecekte Yüksek früktozlu mısır şurubu (NBŞ) bulunuyor. NBŞ'in Kristalize olmama özelliği ,çok ucuz bir şeker olması nedeni ile içecek sektörü ve besin sektöründe daha çok kullanıyor. NBŞ'nin savunucuları içerisinde olanların yorumlamadığı konu, Mısır şurubundan elde edilen Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) içerisinde ki fruktoz ile meyvelerde yer alan fruktoz  farklıdır. Meyve içerisinde fruktoz dışında başta posa olmak üzere ayrıca vücudumuza yararlı  çeşitli kimyasallar bulunmaktadır. NBŞ konusundaki temel sav, früktozun insan metabolizması için kesinlikle uygun olmamasıdır. 

 

(DEVAM EDECEK)                                                        M.Sait Köse

 

 

 
Etiketler: TADIMIZI, KAÇIRMAYIN(3),
Yorumlar
Haber Yazılımı