Yazı Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 07:31
 
SUSMA
Sait Köse
 
 

13 Aralı 1977'de aramızdan ayrılan Ünlü Yazarımız 0ğuz Atay "Eskiden güneşin doğuşu ile korkularım dağılırdı,Şimdi her sabah, yeni korkularla uyanıyorum" diyor. Rahmetli Oğuz Atay çok haklı. Dünden hazırlanan,  bu gün dayatmayla yaşatılan koşullarda bu  kadar korkuyu yaşarken nasıl susacaksın hatta isyan etmeyeceksin. Neresinden tutsam elimde kalıyor denilen sorunları ifade ederken yine Oğuz Atay'ın deyişi ile "Cam kırıkları gibidir bazen kelimeler; ağzına dolar insanın.Sussan acıtır, konuşsan kanatır."

Ne toplumsal,nede  toplumlar arası barışın günden güne eritildiği politik senaryoların ,ağır yaralar aldığı günümüzde nasıl susacaksınız? Ülkemizde nüfusun 12 milyona  yaklaşan işsizinin 3,5 milyonunun yüksek öğrenim görmüşlerden oluştuğunu bilerek, görerek nasıl susacaksınız?

Vazgeçtik yüksek teknoloji üretiminden, olağan üretimin durma noktasına geldiği, üretim maliyetlerinin tavan yaptığı, işletmenin kapısına kilit vurulacak noktaya gelindiği halde yöneticinin lale devri benzeri güllük gülistanlık söylemlerine karşı nasıl susacaksınız?

Ne İsa'ya ne Musa'ya yaranamadığımız, Milletlerarası ilişkilerde itibar ve sözümüzün geçmediği,dikkate alınmadığı bir dış politikaya karşı nasıl susacaksınız?

Halbuki; iktidarda oldukları 17 yıllarını istediklerini yasal kılıfı içerisinde yapma yetkisi ile, tek parti iktidarı ile dolduran bir yönetime karşı nasıl susacaksınız?

1 milyona tuvalete giderken 6 sıfırı attık, 1 liraya tuvalete gidilebiliyor deyişine karşı nasıl susacaksınız? Maazallah ya sıfırları atmasalardı şimdi altı kirli gezecektik...Nasıl bir gelecek kaygısının, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi iddialarına karşı gittikçe yoksullaşan, umut vaad etmeyen bir boğuşmaya karşı nasıl susacaksınız?

İş başvurusunda bulunanların  liyakat,tecrübe değil "hamili kart yakınımdır" sadakatinde olanları bizden, diğerleri bizden değildirin geçerli olduğu koşullara karşı nasıl susacaksınız?

Samanı ithal edip hayvancılığı öldüren,et ithal edip yandaşı sevindirirken fiyat dengesini bir türlü istikrara kavuşturamayan bir anlayışa karşı nasıl susacaksınız?

Bakanlığın Reklamlarında tarım alanlarında yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz denilirken, imar oyunları ile Ülkenin her bölgesinde kentsel rant yaratılmasına, İstanbul'u biz bu hale getirdik diyenlere karşı  nasıl susacaksınız?

Ot yoksa ette yok anlayışını ayak altı edenlere, git gide kalmayan çiftçinin mazot maliyetini düşünmeyen yönetime karşı nasıl susacaksınız?

Hayata Kendi saraylarından bakan, gittikçe pahallılaşan hayatların değerini bilmeyenlere karşı nasıl susacaksınız?

Bu Ülkede doğmaktan,büyümekten,yaşamaktan mutlu olabilecekken ölen bu kadar İnsanın acısını yüreğinde hıssetmeden tabutuna kolunu dayayıp nutuk atanlara karşı nasıl susacaksınız?

Tarihinin en zor günlerinden geçirilen " ne istediler de vermedik ki" de tarif edilen alçak FETÖ ile kandırılıp hayatta kalmamızı şansa bırakanlara karşı nasıl susacaksınız?

Hainin,yobazın,teröristin olmadığı eşit vatandaşlık temelinde, mutlu huzurlu bir geleceği bize çok görenlere karşı nasıl susacaksınız?

80 Milyonluk ülkemizi bir kişinin iradesine mahkum etme anlayışına karşı nasıl susacaksınız? 

Hak, hukuk, adalet, vicdani kanaat yerine cebinde parti rozeti taşıyan,İliklemek için Cübbesinde  düğme arayanlara karşı nasıl susacaksınız?  

Dünyada 500 önde gelen Üniversite içerisinde sadece  iki-üç üniversite ile temsil edilen, bilim dünyasına  500 yıldan fazla süredir buluş katkısı olmayan, ilk öğrenimden en üste içi boşaltılmış bir eğitimi bize reva görenlere karşı nasıl susacaksınız?

Ortak aklın ve çok sesliliğin demokrasinin bir nimeti olduğu anlayışı yerine ben yaptım oldu anlayışı ile OHAL yasalarına karşı nasıl susacaksınız?

Umudumuzu,adalet duygumuzu  kaybetmeden, ,toplumsal dayanışma ile, aşımız işimiz bütün olarak, inandığımızı dayatmadan, ortak akılla, kardeşçe çok sesli, gerçek milli, diktatör anlayışının değil bağımsız bir Cumhuriyet’te, neşe  ile uyanacağımız aydınlık sabahlar için el ele susmayalım.   

                                                                                                M.Sait Köse

 

 
Etiketler: SUSMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı